Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deszcz meteorów - Leonidy 2009
Jednocześnie przepraszam za poprzedni wątek... Sad Mam nadzieję, że teraz będzie dobrze Wink Dalej twierdzę, że to deszcz meteorów, skoro przepowiadają 1500 meteorów na godzinę...

Zbliża się noc spadających gwiazd z roju Leonidów - meteorów pochodzących z komety 55P/Tempel-Tuttle, która okrąża Słońce co 33 lata i co tyle lat mamy wzrost ich aktywności (np. w 1966 roku zarejestrowano nawet 145000 meteorów na godzinę!).

Leonidy są widoczne od 14 do 21 listopada, 17 przypada maksimum.

1500 meteorów na godzinę?

Za tegoroczne aktyności maksimum roju są strumienie meteoroidowe z roku 1466 i 1533 roku. Esko Lyytien i Marku Niessien twierdzą, że na ich modelu ZHR przekroczy 20-50, dodatkowo pojawią się meteory ze strumienia z 1533 roku, co ZHR może przekroczyć ponad 120, a Mikhail Maslov twierdzi, że nastąpi "deszcz meteorów" o ZHR o godz. 21:44 UT 900 meteorów, a o 21:51 UT około 600. W sumie może pojawić się ponad 1500 meteorów na godzinę! Niestety, w Polsce nie zobaczymy tego, gdyż radiant znajduje się wtedy pod horyzontem. Dopiero około godz. 23:00 można zobaczyć pierwsze meteory w dniu maksimum, lecz nie będa tak okazałe, zobaczymy tylko końcówkę tego spektaklu.

Bolidy z roju meteorów:
[Obrazek: 4a32b3836c7d4f15.jpg]

Do obserwacji meteorów nie powinien przeszkadzać Księżyc, w dniu maksimum znajdzie się w nowiu.

Fazy Księżyca do obserwacji meteorów:

16 XI [Obrazek: 75637153.png]
17 XI [Obrazek: 50078193.png]
18 XI [Obrazek: 94384373.png]
19 XI [Obrazek: 93319498.png]
20 XI [Obrazek: 87489498.png]

Położenie radiantu w poszczególnych dniach:
[Obrazek: b7cfacf15799c87c.png]

Przygotuję sobie aparat, nastawię na zenit i następnego dnia zobaczę jak wyszło "dzieło". Maksimum nastąpi w nocy ze wtorku na środę - szkoda. Więcej bym zaobserwował, gdyby to była noc w weekend. Wiadomo - nauka :/
Libra,

Czemu piszesz o czymś, na czym się nie znasz!!!

Właśnie znalazłem stronę, na której Mikhail Maslov publikuje wyniki swoich badań. Jest ona co prawda napisana w języku rosyjskim, którego nie znam, niemniej jednak z wykresów wyraźnie można odczytać, że przewiduje on ZHR na poziomie 170-180... Takie same prognozy znalazłem w wiadomości, która napisał on 5 dni temu na "meteorowej" liście dyskusyjnej.

Czemu nie podajesz nawet źródła na podstawie którego twierdzisz, że ktoś przepowiada 1500 meteorów na godzinę?

Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Ja niektóre rzeczy przepisałem z czasopisma VMA, ale nie wszystkie Tongue
W poprzednim temacie, który był skasowany pisales chyba o ZHR wynoszącym 500 a teraz jest juz 1500??

Co do samych leonidów- czekam z niecierpliwościa, ale niestety szkoła.... cięzko bedzie długo oglądac ten rój. Może chociaż kilka zobacze  :Smile
jest jeszcze Vaubaillon i też mu wychodzi najwyżej 200
http://www.imcce.fr/en/ephemerides/pheno.../index.php

oprócz prognoz ma na stronie bardzo fajne filmiki pokazujące ewolucję roju!
Sądzę, że w tej chwili warto pozostawić ten wątek, tak aby pewna osoba z nas miała lekcję na temat rojów meteorów oraz hurraoptymistycznych wartości ZHR.

A jak będzie? Zobaczymy... Tongue
A ja mam pytanko. U mnie (Islandia) o 21:44 - 21:52 będzie widoczny tylko "ogon" gwiazdozbioru Lwa (radiant będzie tuż nad horyzontem). Czy uda mi się cokolwiek zobaczyć (jeśli pogoda dopisze) w godzinę maksimum?
Wiola/Islandia 2010
Cytat:Maslov twierdzi, że nastąpi "deszcz meteorów" o ZHR o godz. 21:44 UT 900 meteorów, a o 21:51 UT około 600. W sumie może pojawić się ponad 1500 meteorów na godzinę!

Jakie 1500 ?? Mam rozumieć że próbujesz dodawać do siebie obie wartości  ??

Najpierw sprawdź  co kryje się pod terminem "ZHR" .
Najwidoczniej nie rozumiesz, co oznacza owy termin.

Tego się nie dodaje, to wartości chwilowe w danym peaku.

Nie mam zbytnio czasu na elaboraty ale po krotce spróbuje wyjaśnię Ci na przykładzie.

Peaki w maksimum trwają zwykle bardzo krótko czasem kilka minut.
Jeśli peak o wartości ZHR-a 600 trwał  1 minute a przez pozostałe 59 minut nie było żadnego zjawiska.  To w ciągu tej godziny zobaczymy tylko 10 zjawisk ( w założeniu idealnych warunków z wzoru na ZHR) a nie 600.

Poza tym  ZHR to nie to samo co liczba meteorów na godzinę,  to zbyt daleko idące uproszczenie.

Najprostszy przykład : jest ZHR 100:  obserwator w mieście zobaczy tyle samo co obserwator na wsi ? Pewnie że nie.

ZHR- zenitalna liczba godzinna (Zenithal Hourly Rate)- liczba meteorów, jaką może zaobserwować pojedynczy obserwator podczas jednej godziny przy widoczności granicznej LM=6,5 mag i radiancie roju meteorów w zenicie.

Można ją obliczyć na podstawie następującego wzoru:

[Obrazek: meteorypodstawyzhr.JPG]

ZHR - zenitalna liczba godzinna
r- współczynnik masowy
LM - widoczność graniczna
N - ilość zaobserwowanych meteorów na godzinę
F - współczynnik zachmurzenia
α- wysokość radiantu

Napisze w ciągu paru dni info o Leonidach na podstawie aktualnych danych  -ale spokojnie mamy jeszcze ponad 2 tyg do początku aktywności... 

No niestety trzeba być w temacie i być na bieżąco - nie wystarczy skopiować skądś tam.

Nie zrażaj się jednak i zapraszam do lektury naszej strony :
(jest tam mnóstwo informacji, poradników ect. )

www.pkim.org

------------------------------------

(26.10.09, 21:01)wiola_z link napisał(a): A ja mam pytanko. U mnie (Islandia) o 21:44 - 21:52 będzie widoczny tylko "ogon" gwiazdozbioru Lwa (radiant będzie tuż nad horyzontem). Czy uda mi się cokolwiek zobaczyć (jeśli pogoda dopisze) w godzinę maksimum?

Oczywiście że tak.  Jest możliwe nawet zaobserwowanie meteora z danego roju jeśli radiant jest podajże 3 czy 4 stopnie pod horyzontem. Są to bardzooo długie zjawiska kątowo na niebie..

Ile zjawisk zobaczysz możesz, obliczyć po przekształceniu tego wzoru  Wink  :

[Obrazek: meteorypodstawyzhr.JPG]

ZHR - zenitalna liczba godzinna
r- współczynnik masowy
LM - widoczność graniczna
N - ilość zaobserwowanych meteorów na godzinę
F - współczynnik zachmurzenia
α- wysokość radiantu

Przyjmij ZHR  w maksimum 200   ,
współczynnik masowy mają ok. 2.5  ,
czyste niebo to współczynnik zachmurzenia =1

Nie będą to zachwycające ilości ale zawsze coś...

pozdrawiam
Krzyś Wink

Wątek akcji obserwacyjnej Leonidów został przeniesiony tutaj: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=16442.0

Zamykam wątek - w razie czego informacje proszę dać na pw.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości