Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASE XXII Planetary Congress Kosmos Szansą dla każdego
#1
Kosmos, szansą dla każdego! Pod takim hasłem między 04 a 10 października br. W Pradze spotkało się ponad 50 zdobywców kosmosu z Rosji, USA i innych krajów Świata. Spotkali się w ramach XXII Planetarnego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych ASE (Association of Space Explorers), a patronat nad nim objął premier Czech, Jan Fischer. Na pomysł organizacji Kongresu w Pradze wpadł czeski delegat na kongres w Seatle - kosmonauta Vladimir Remek, który jest członkiem Komitetu Wykonawczego ASE, podobnie jak gen. bryg. Mirosław Hermaszewski.


ASE (Association of Space Explorers), oficjalnie założone zostało w 1985 roku i jest dobrowolną organizacją astronautów, kosmoautów i taikonautów z całego Świata. Zadaniem ASE jest szerokie promowanie wspólnego interesu publicznego nas wszystkich w przestrzeni kosmicznej oraz  promowanie wiedzy z tym związanej. Podstawowym narzędziem wypełniania misji ASE są Światowe Kongresy, które są miejscem spotkań czołowych astronautów, naukowców, przemysłowców, nauczycieli, studentów i dzieci, a także miejscem na dyskusję na tematy związane ze społecznym aspektem wykorzystywania przestrzeni kosmicznej.

Dokładny przebieg kongresu znajdziecie na: www.kosmonauta.net

Warto dodac, iż cała impreza zorganizowana była z wielkim rozmachem, przy wsparciu ludzi czeskiej nauki oraz czeskiego rządu wraz z patronatem premiera Jana Fischer'a. Honorowym organizatorem został zaś Władymir Remek - poseł do Europarlamentu, oraz pierwszy czeski kosmonauta.

Na Kongres nie przyjechała niestety Walentyna Tiereszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, oraz Brazyliczyk Marco Pontes. Smutną dla kolekcjonerów wiadomością będzie fakt, że autografów nie dawało dwoch członków misji Apollo - Vance Brand oraz Rusty Schweickart. To niesamowite uczucie kiedy obok Ciebie stoją żywe legendy, związane z historią podboju przestrzeni kosmicznej. Sam fakt uczestnictwa w takiej imprezie był dla mnie spełnieniem marzeń. Astronauci, kosmonauci i taikonauci byli wszędzie, toteż nie trudno było dostać autograf, czy wymienić się adresem e-mail. Samemu udało mi się zdobyć 40 autografów spośród ok. 50 astronautów, którzy przyjechali na kongres i których miałeh zaszczyt spotkać. Sam Kongres dał wiele niezapomnianych przeżyc oraz zaowocował wieloma ciekawymi rozmowami i kontaktami, które zapewne mogą przydać sie w przyszłości.

Czeski kosmonauta Władymir Remek, jest pełen podziwu dla inicjatyw jakie robimy na "własnym podwórku", podobnie Richard Garriot, z którym ucięliśmy sobie dłuższą pogawędkę. Przekazał nam nawet patch z logiem swojej misji i niewykluczone, że odwiedzą oni Polskę podczas imprez, jakie możemy potencjalnie w przyszłości zorganizować. Bardzo cennymi wskazówkami podzielili się ze mną Milan Halousek i Tomasz Pribyl - obaj bardzo blisko współpracują z Czeskim Biurem do Spraw Przestrzeni Kosmicznej. Także Andy Turnage, dyrektor wykonawczy ASE, poświęcił mi swój czas, i dał rady jak organizować takie imprezy. Rozmawialiśmy także o możliwości organizacji takiej imprezy ponownie w Polsce, ponieważ ostatnia odbyła się w 1995 roku.
Co ciekawe, otwarte spotkania z astronautami, nie przyciagnely chetnych sluchaczy, samych studentów bylo bardzo malo. Jesli chodzi o Polski udzial w XXII ASE Planetary Congres, to nie liczac gen. Hermaszewskiego, byl tam jeszcze tylko jeden Polak. To dosc smutne widok, mówiacy o stanie kondycji tak polskiej astronautyki jak i astronautyki naszych sasiadów.
Na koniec slowa podziekowania, dla osób bez których ta delegacja nie doszlaby do skutku, a wiec: kanarkusa maximusa, Maqa, Vela, astropl, gen. Miroslawa Hermaszewskiego, Milana Halousek’a, oraz Tomasza Pribyla. To im naleza sie slowa uznania.

Więcej na: www.kosmonauta.net
Odpowiedz
#2
Sorry za off ale ja myślałem, że pierwszą kobietą w Kosmosie była Ewa ;-)

Pozdr
Paweł
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości