Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Kosmiczne" tematy na AGH w Krakowie
Co się dzieje:

- napisałem i obroniłem pracę magisterską o temacie "Badanie technik określania położenia i sterowania nanosatelity"

- w ramach pracy powstał model 1:1 satelity CubeSat z kompletnym podsystemem ACDS i "atrapą" pozostałych podsystemów. Jest to system oparty na pomiarze pola magnetycznego i sterowaniem orientacją za pomocą odpowiednio zasilanych cewek

[Obrazek: DSCF2076.JPG]

[Obrazek: DSCF2070.JPG]

- powstało małe stanowisko laboratoryjne, do testowania pozycjonowania i pomiarów momentu magnetycznego generowanego przez cewki. W planach jest duże, w pełni skomputeryzowane na które na razie poszukujemy funduszy

- teraz usiłujemy to wszystko uruchomić i oprogramować. Zaznaczam że studiuję (od miesiąca już doktorancko) na katedrze automatyki, więc ogólnie interesują nas problemy sterowania. Sterowanie satelitą, jak łatwo się domyśleć, jest zagadnieniem nietrywialnym Smile

Co w planach:

- planujemy założyć stronę internetową o tematyce związanej z inżynierią kosmiczną, głównie małymi satelitami, ma to być głównie miejsce do gromadzenia wiedzy i do opisywania osiągnięć studentów i pracowników AGH w tym zakresie. Założenie jest takie by motywować i inspirować Smile Jest szansa nawiązania jakiejś współpracy z kosmonautą, gdy strona już ruszy?

- chciałbym poprowadzić seminarium na kole naukowym, opowiadając nieco historii astronautyki. I tu pytanie, czy można korzystać z raportów i innych materiałów jakie czasem pojawiają się na tym forum, oczywiście z zaznaczeniem źródła?

- jeden z kolegów piszę pracę magisterską w ramach której buduje prototyp podsystemu zasilania satelity CubeSat (panele słoneczne, baterie, regulator ładowania i sterownik zasilania)

- jest wymyślonych kilka tematów związanych z tematyką kosmiczną, które  są "do wzięcia". Chwilowo brakuje rąk do pracy, stąd potrzeba propagowania tematyki Smile

Wiem też że na innych wdziałach się pojawiają różne pokrewne tematy, tylko niestety chwilowo nie jest to jakieś skoordynowane działanie.
Odpowiedz
Dzieki serdeczne za krotki opis tego co sie dzieje na AGH. Mam nadzieje, ze bedzie sie sytuacja rozwijac i coraz wiecej studentow bedzie uczestniczyc w kosmicznych programach.

(14.10.09, 15:34)widgetung link napisał(a): Jest szansa nawiązania jakiejś współpracy z kosmonautą, gdy strona już ruszy?

Jestesmy gotowi przystac na kazda forme wspolpracy - tak aby bylo Wam jak najwygodniej i najlepiej. Oznacza to, ze mozna korzystac z materialow umieszczonych na tym forum czy na kosmonaucie oraz wrzucac materialy propagandowe! Smile

Odpowiedz
Jak dla mnie nie ma sprawy Smile
Dobrze, że sprawy idą do przodu Smile
Odpowiedz
Hej Widgetung

Widzę że po spotkaniu na warsztatach Cubesatowskich w 3City prace ruszył do przodu. Gratulacje!

Jako kosmonauta jak najbardziej możemy pomóc.

Myślę też, że cześć Nas byłaby bardzo chętna w poprowadzeniu wykładów w Twoim planowanym seminarium.

Do Krakowa to przecież rzut beretem. Dawaj znać jak się wszystko rozwija!
-- Michał Moroz <a href="http://www.kosmonauta.net">Portal astronautyczny kosmonauta.net</a>
Odpowiedz
(14.10.09, 15:52)velo link napisał(a): Myślę też, że cześć Nas byłaby bardzo chętna w poprowadzeniu wykładów w Twoim planowanym seminarium.

Chętnie bym kiedyś zrobił na AGH coś w stylu warsztatów jakie były w Gdyni, z tym że na razie jestem młodym doktorantem, więc sam niewiele mam do powiedzenia. Muszę się nauczyć przebijać z takimi inicjatywami przez tą całą biurokrację, i znaleźć jakichś sojuszników w krakowie Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości