Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AstroJaWil_14
Od 13:40 pełny instalator działa tak jak trzeba.
Powstaj¹ca ikonka na pulpicie wywołuje już właœciwy program.

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Mamy już nową wersję 14.01 do aktualizacji samemu z programu wersji 14

Pamiętajcie przed uruchamianiem ściągania plików wyłączcie sam program AstroJaWil (trzeba przesunąć okienko instalacyjne)

[Obrazek: ajw_1401_nwo.gif]

W tej wersji w funkcji HORYZONT - NWO (Nocna Widoczność Obiektu) możemy ustawić, czy wyświetlany czas jest UT czy lokalny (domyślnie ustawiony jest czas lokalny).
Teraz po kliknięciu w żółte kółko program ustawi ten czas i wyświetli pełne niebo o tej godzinie.

Dla przykładu ustawiłem widoczność Plejad u Tomka Zarasia w Izdebnej podczas jutrzejszego przejścia tam Księżyca.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jest już nowy, pełny instalator AstroJaWil wersji 14.02, a także nakładka na wersję 14 do 14.02.
Program z wersji 14 (lub 14.01) sam się potrafi zaktualizować (czytaj info aktualizacji z lewej strony głównej strony).

Polecam funkcję NWO w Horyzoncie, która juz działa tak jak chciałem :
- wybieramy obiekt - wybierzcie np Aldebarana (bo na starcie ustawiony jest Antares, ktorego w nocy teraz nie widzimy)
- ustawiamy nasze miejsce
- w Horyzoncie wybieramy nasz krajobraz
- klikamy w Horyzoncie przycisk NWO i czekamy ok 10 sek.
- po pojawieniu sie kółeczek z przyporządkowanymi godzinami możemy w jedno z nich kliknąć i wtedy ustawi się ta godzina

Odpowiedz
Janusz sorry za to co teraz napiszę ale chciałbym aby kontynuować podstawową wersję AstroJaWila a mianowicie tą niby pechową 13. Dla tych, którzy wierzą w przesądy proponuję dodać funkcję NWO oraz do obserwacji Słońca tabelkę z parametrami plam i zrobić jako AJW 15. moje uzasadnienie jest takie:
- zbyt mało miłośników posiada małe laptopiki bo to są narzędzia głównie do pracy
- większość z nas jeszcze posiada tradycyjne komputery a nawet laptopy z szerokim obrazem, dla którego 13 jest wyśmienita-sprawdzałem
- po próbie aktualizacji 14.02  plik exe się skopał, musiałem wgrywać 14 na nowo na dużym laptopie.
- Mimo ustawienia większej rozdzielczości monitora na szerokim ekranie laptopa horyzont kończył się tuż za połową
Tak więć koledzy kto jest za kontynuacją  13 wesji AJW niech się wypowie.
Ja uważam, że 14 powinna być tylko dodatkiem do podstawowej wersji
Tadek
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz
Tadek,

Co do aktualizatora to faktycznie był błąd, bo nie miałem wczoraj internetu i nie mogłem jak zawsze sprawdzić czy wszystko jest ok.
Teraz już działa, jest w porządku.

Co do wersji 14, to powiem, że ta wersja mi odpowiada, gdyż większość okien nie zasłania mi całego monitora. W każdej chwili mogę się przełaczyć na coś innego. Jeśli chodzi i Horyzont, to akurat widok nieba wielkościowo jest taki sam w każdej wersji. Większość niezbędnych potrzebnych funkcji jest na dolnym niebiesku pasku. Jeśli chcesz wybrać inne opcje wystarczy kliknąć na niebieski panel, a dół podniesie się i tam zmieniasz co chcesz i opuszczasz ten panel tak samo w dół przez kliknięcie w ten panel.
Wszystkie okna z mapami, a więc Okolice, Wydruk map (same mapy), Mapa, Konstelacje i Widnokrąg widoczne są na cały ekran, którego wielkość wprowadza się w Ustawieniach -> Rozdzielczość monitora.

Wersję 14.02 mogą używać wszyscy, a 13 tylko od rozdzielczości 1024x768 w górę.
Chyba dopiero jak zrobię lepszą funkcję wprowadzania danych obserwacji Słońca w 14-tce, to się do niej przekonasz Smile

Ale póki co, faktycznie wypowiedzcie się czy lepsza dla Was jest wersja 13 czy 14.

Odpowiedz
Janusz ja to wszystko wiem, jednak przyzwyczaiłem się do dużych paneli. Ja jak siedzę w AJW to nic mnie nie obchodzi ani też nic innego nie robię. Nie piszę na GG, nie rozmawiam prze skype, stad też AJW mi nic nie zasłania, ale coś spadło nam zainteresowanie czyżby przygotowywali się już do zakrycia. przed chwilą przeszła silna ulewa.
Pozdrawiam!
Tadek
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz
A ja juz chyba dobra godzine walcze z aktualizacja tej wersji 14.2 a tu sie okazuje, ze to pliki na serwerze wrrr... Smile ale tak myslalem, ze to cos od serwera  Tongue Ciagle sie wgrywal jakis pusty plik .exe
Mam jeszcze jedno pytanie dla funkcji NWO  ??? - do czego ma sluzyc ustalanie wysokosci Slonca dla tej funkcji bo nie za bardzo rozumiem  :Smile
W przypadku planet wewnetrznych sprawa jest jasna natomiast w przypadku widocznosci obiektu w ciagu jednej nocy nie rozumiem  :-\

No to jeszcze przy okazji do czego odnosi sie zakonczenie widocznosci obiektu na wykresie NWO, do wschodu Slonca, do jasnosci obiektu czy moze jeszcze jest jakas inna klasyfikacja?

....tyle - tostuje dalej..... Big Grin

Rozumiem tutaj Tadka ale na razie sie nie wypowiem co do wyzszosci wersji 14-tej nad 13-ta lub odwrotnie  ??? 14-stka jest jeszcze zbyt mlodziutka zeby cos o niej dokladnie powiedziec.
Przyzwyczailem sie do 13 to prawda ale to nie jest jeszcze argumentem, jak potostuje i skosztuje to na pewno cos tutaj klikne na ten temat  Tongue

ah...! jeszcze zapomnialem, popraw jeszcze wpisywanie danych ze stronki Heavens -Abowe dla ISS. Ten blad powtarza sie od poczatku chyba wprowadzenia przelotow ISS. Chodzi o dane od 1 do 9 kazdego miesiaca , trzeba dopisywac 0 zeby poprawnie parametry wyswietlaly sie w aktu
...jak cos to jestem na Skype  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Krzysiek.
Pliki na serwerze już są OK. Były złe - to niestety fakt Sad.

Kółeczka widocznosci obiektu pojawiają się co KROK wybrany w minutach dla Słońca poniżej zadanej WYSOKOŚCI dla obiektu znajdującego się powyżej wybranej WYSKOŚCI nad horyzontem.

Zakończenie widoczności obiektu odbywa się wtedy, kiedy obiekt będzie poniżej wybranej wysokości, bądź Słońce znajdzie się powyżej wybranej wysokości dla Słońca.
Wydawalo mi się to jasne i logiczne, a jednak nie było ...

ISS sprawdzę i później poprawię, teraz testuję sprzęt na Plejady.
Chcę zrobić fotki.

Wysokość Slońca w NWO - oznacza
Odpowiedz
Jak wyjdzie ładnie to zapożyczę sobie do mojego nowego newsa na stronce.
Tadek
Odpowiedz
U mnie za godzine dopiero wyjdzie Księżyc zza domu, sprzęt ustawiony gotowy do focenia ... a przy okazji wymyśliłem jak przyspieszyć działanie funkcji NWO.

Jeśli teraz przeprowadzicie aktualizację programu (po godz. 23.00) - plik aktualizacyjny z dn. 7.10.2009  - to zobaczycie , że nie tzreba juz czekać tch kilkanascie sekund - tylko połozenia obiektu pojawiają się prawie natychmiast !!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości