Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
21:24 27.IX.2009 bolid
Cześc wszystkim chciałbym się zapytac czy  może ktoś widział 
wczoraj o 21:24  coś w podobie do bolida    wyglądał podobnie jak  są pokazywane przez innych animacje spadających bolidów był dosyc jasny
leciał z Perseusza w kierunku południowo zachodnim
mieszkam w okolicach Skierniewic
tylko nie wiem czy to  zwykły meteor czy bolid
jak by ktoś coś wiedział na ten temat  to czekam

pozdrawiam
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
heh... Bolid to w zasadzie meteor. Tyle, że jaśniejszy... W celu zidentyfikowania go sprawdź na PKiM
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Obserwowałem go, bolid o jasności -3 magnitudo (Suwałki), radiant w okolicach północnej części Andromedy.
Odpowiedz
Jak określiłeś radiant na podstawie jednego bolidu?  :o Czyżby jakieś Andromerydy?  ;D Podziel się z nami swoim odkryciem nowego roju.  Tongue
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Przepraszam  Wink pomyliłem się - radiant tak w gwiazdozbiorze Byka lub Perseusza...

[Obrazek: bolidz27ix.png]

http://img245.imageshack.us/img245/4975/bolidz27ix.png
Odpowiedz
heh każdemu może się  pomylić
fajnie że jest ktoś kto miał okazje go zobaczyć zobaczymy może ktoś inny jeszcze widział
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
Widzę że nie zrozumiałeś co miałem na myśli. Radiant to miejsce z którego wybiegają meteory. Radiant dotyczy tylko rojów. Żeby meteor przypisać do roju musi spełniać on różne kryteria jednym z nich jest przecięcie punktu radiantu danego roju po przez przedłużenie wsteczne linii lotu zjawiska. Jeśli jednak ta linii nie napotka, żadnego radiantu znanych nam rojów, wtedy nie możemy powiedzieć że obiekt wyleciał z radiantu chyba, że przelecą następne - co najmniej 3 -  meteory i linia toru lotu każdego z nich przetnie się w tym samym miejscu. Wtedy możemy mówić o radiancie. I może to być zarówno jakaś pojedyncza grupka materii jak i nowy rój meteorów.

EDIT:

Zapomniałem dodać... To prawdopodobnie był Tauryd jeśli ten ślad który zaznaczyłeś na mapce jest zgodny, z rzeczywistym przelotem! Dodam, że teraz radiant cielaczków znajduje się w rybach! I jest to bardzo obfity rój w bolidy! Smile
Odpowiedz
Jeśli to zjawisko z 26/27 21:20 UT to zostało zarejestrowane przez co najmniej 3 stacje Polskiej Sieci Bolidowej.

[Obrazek: 20090926_212048_kwima.jpg]

Więcej tutaj:

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1250

Cytat:Radiant to miejsce z którego wybiegają meteory. Radiant dotyczy tylko rojów. .(..)

Nie dotyczy tylko rojów. Każde zjawisko meteorowe ma swój radiant. Radiant jest wyznaczany na podstawie obserwacji bazowych.

W przypadku obserwacji z jednego miejsca- to czy meteor z danego roju pasuje do radiantu np. Perseidów czy też nie, jest oceniane na podstawie pewnych założeń i tego ze znamy wysokości rozpoczęcia i zakończenia zjawiska meteorowego dla danego roju. ( znane z obserwacji bazowych)

W przypadku meteorów sporadycznych nie jesteśmy wstanie z jednego miejsca podać radiantu - ponieważ nie znamy jego wysokości rozpoczęcia, zakończenia oraz orientacji w przestrzeni choć oczywiście- to zjawisko radiant posiada i może zostać wyznaczone z obserwacji bazowej.

pozdrawiam
Krzyś Wink

Odpowiedz
Może troszkę źle się wyraziłem. Fakt. Ale chodziło mi o to, że nie jest się w stanie wyznaczyć radiantu z jednego zjawiska zaobserwowanego w jednym miejscu jeśli nie należy do znanego już nam roju.  Wink W sumie sam nie wiem dla czego napisałem "dotyczy tylko rojów"  :-X
Odpowiedz
Raczej nie to, skoro bolid jest z 26/27 września 2009 roku o 21:20 UT, a powinno być 27/28, bo bolid pojawił się wieczorem 27 a nie 26... Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości