Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompendium wiedzy o wahadłowcach NASA
Wykres zależności siły ciągu (wyrażonej w funtach) dla SRB odniesionej do poziomu morza od czasu trwania misji.

[Obrazek: Srbthrust2.jpg]

Ten jest akurat z misji STS-107.
Odpowiedz
Hmm.. czym jest spowodowany ten wzrost siły ciągu od 50s ?
Odpowiedz
(08.12.08, 15:07)Matias link napisał(a):Hmm.. czym jest spowodowany ten wzrost siły ciągu od 50s ?

Chodzi mniej więcej o to, o czym pisał Olasek, a więc paliwo w SRB jest tak ukształtowane, aby w miarę zbliżania się do max Q (czyli momentu, w którym naprężenia w wahadłowcu powstałe pod wpływem czynników areodynamicznych osiągają maksymalną wartość) ciąg malał, a po jego przejściu jeszcze na chwilę wzrósł (dodał jeszcze kopa ;D). Czyli chodzi o to, żeby promik się nam nie rozpadł w czasie startu.

Tu jest trochę o max Q wahadłowca:
http://www.aerospaceweb.org/question/aer...0025.shtml
Odpowiedz
Na prędkość procesu spalania - obok ukształtowania profilu wewnętrznego kanału w masie paliwa - istotny wpływ ma niewielki dodatek (0.17%) tlenku żelaza, odpowiednio rozłożonego w objętości każdego segmentu.
Odpowiedz
A ja mam pytanie dotyczące STA-Shuttle Training Aircraft. Mianowicie... czy podwozie tego cuda jest jakoś wzmacniane?? przecież przy takim oporze powietrza w normalnym samolocie podwozie zostało by oderwane razem z klapami albo co najmniej doszło by do ich uszkodzenia.

I drugie pytanie oni podczas tego lotu ubrani są w lotnicze skafandry anty przeciążeniowe? I czy przeciążenia są takie same jak podczas Re-entry promem kosmicznym?
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Ahh dzięki Kuba.. teraz już wszystko jest dla mnie jasne  Smile

(08.12.08, 16:49)Predator link napisał(a):A ja mam pytanie dotyczące STA-Shuttle Training Aircraft. Mianowicie... czy podwozie tego cuda jest jakoś wzmacniane?? przecież przy takim oporze powietrza w normalnym samolocie podwozie zostało by oderwane razem z klapami albo co najmniej doszło by do ich uszkodzenia.

I drugie pytanie oni podczas tego lotu ubrani są w lotnicze skafandry anty przeciążeniowe? I czy przeciążenia są takie same jak podczas Re-entry promem kosmicznym?

Ad.1
Chyba nie lecą na tyle szybko żeby mogło ono odpaść.. te podwozie nie jest z papieru..  Wink

Ad.2
Nie wydaje mi się.. startują z 11km więc maska z dopływem tlenu wystarcza. Piloci zwykłych lotów pasażerskich czy sami pasażerowie na wysokości przelotowej 10-12km nie mają takich
kombinezonów na pewno  ;D
Ideą takiego STA jest sprawdzenie czy wahadłowiec nie będzie miał problemu z podejściem i samym lądowaniem. Czyli sprawdzają warunki pogodowe i sam pas.. (chociaż nie lądują!)
Przeciążania są raczej nie wielkie.. podczas re-entry jest 3.5g (prosze o sprostowanie jak źle podałem), w STA góra 1.5 podczas gwałtownego schodzenia..
Odpowiedz
(08.12.08, 16:51)Matias link napisał(a):Ad.1
Chyba nie lecą na tyle szybko żeby mogło ono odpaść.. te podwozie nie jest z papieru..  Wink
Zgadza sie, w typowym samolocie tego typu podwozie mozna juz wysuwac przy predkosciach okolo 280 KTS a wiec nic specjalnie nie musieli robic w podwoziu tego Guflstreama.

Nalezy dodac ze astronauci oczywiscie maja osobny specjalny symulator naziemny gdzie moga cwiczyc wszystkie etapy lacznie z pelnym wejsciem w atmosfere i ladowaniem.

Prosze tez zauwazyc ze moc SRB osiaga maks po jakis 10 sekundach - a to po to aby oszczedzic sama wyrzutnie.
Odpowiedz
Maska?
Ten samolot nie jest hermetyczny?  :Smile
Odpowiedz
(09.12.08, 00:25)Maquis link napisał(a):Maska?
Jest hermetyczny, ale Space Shuttle tez jest hermetyczny a nosza maski przy ladowaniu ... i starcie.
Odpowiedz
(09.12.08, 00:25)Maquis link napisał(a):Maska?

Sugerowałem się drugim zdjęciem od góry w STA?  :Smile
Wydawało mi się, że wymagane jest zakładanie maski podczas gwałtownych manewrów.. w których może paść system wymiany powietrza lub rozhermetyzowanie kabiny.
Zresztą astronauci podczas re-entry i lądowania są ubrani w te swoje kombinezony.. tam chyba też jest dopływ tlenu (na wszelki wypadek), a jednym z zadań pilotów STA jest jak najwierniejsze odwzorowanie warunków z jakimi się spotykają astronauci podczas takie lądowania.
Stąd ten cały system.. jak źle myślę to proszę mnie poprawić!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości