Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomnik amerykańskiego astronauty w Krakowie - Bronowicach
Witam!

Już jakiś czas temu słyszałem legendę o niezwykłym pomniku, który w latach 60-tych stanął w krakowskich Bronowicach. Artykuł w ostatniej "Gazecie Bronowickiej" pozwala bliżej przyjrzeć się sprawie - polecam. Ponieważ nie ma chyba jeszcze wersji pdf tego numeru, pozwolę sobie przybliżyć kilka podstawowych faktów.

Jak wiadomo, 20 lipca 1969 roku doszło do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Jednak mało kto wie, że już następnego dnia  :o - 21 lipca 1969 w Bronowicach (dz. Krakowa), w pobliżu obecnego osiedla Widok (wtedy chyba jeszcze nie istniało) odsłonięty został pomnik upamiętniający to historyczne wydarzenie. Rzeźba stanęła na terenie klubu sportowego "Bronowianka", a jej autorami byli krakowscy artyści: Danuta Nabel-Bochenkowa i Kazimierz Łaskawski. Oficjalnym pretekstem odsłonięcia pomnika było 25-lecie PRL  Wink. Ustawiony był bez zgody władz Krakowa, a jedynie za aprobatą władz klubu.

Wydarzenie zyskało światowy rozgłos. Nie pozostali na nie obojętni przywódcy USA i ZSRR, jednak ich reakcje były zupełnie odmienne. Polskie władze, będące pod naciskiem ZSRR, nie były przychylne tej inicjatywie. Po kilku dniach pomnik został usunięty w nie do końca jasnych okolicznościach.
(źródło: "Gazeta Bronowicka", sierpień 2009)

Ciekawi mnie, co sądzicie na temat takiego pomnika. A zwłaszcza, czy jego ewentualna odbudowa miałaby sens? Istnieją, oczywiście, inne ważne potrzeby, ale przecież ten pomnik już stał i został obalony, co chlubne nie jest. Wykonany był z betonu, więc koszty wykonania nie były duże. Niestety, nie żyją już jego twórcy. A może ktoś na forum pamięta pomnik lub wie coś więcej na jego temat? Zachęcam do dyskusji Smile.

[Obrazek: 2103_28_08_09_1_50_05.jpg]
MTO-11 SA @ EQ-2, Lichter 10x50, Bresser 10x50 (do wyboru), PCVC 840K LX and many, many more...
Odpowiedz
Czy zachowały się jakieś zdjęcia tego pomnika prócz tego jednego? Z tej perspektywy wygląda nieco jak pływak!

Nie do końca jestem pewien, czy pomnik był związany z lądowaniem człowieka na Księżycu - skoro stanął dzień później, to znaczy, że artyści od dawna mieli go gotowego. Z drugiej strony 25-lecie PRL było 'oficjalnym' pretekstem - czy była zamontowana jakaś plakietka?
Odpowiedz
Jako że czuję się "przyszywanym" Krakusem, postanowiłem poszperać i niespodziewanie szybko coś znalazłem:

http://www.dziennik.com/www/dziennik/kul...16-05.html

Niewątpliwie warto byłoby jakoś to upamiętnić, nie tylko na chwałę pierwszych ludzi na Księżycu, ale również ku pamięci autorów pomnika a hańbie komuchów!

Czy jednak dzielnicowy samorząd będzie tym zainteresowany i znajdzie na to pieniążki ?

Smile

Odpowiedz
(21.09.09, 09:14)kanarkusmaximus link napisał(a): Czy zachowały się jakieś zdjęcia tego pomnika prócz tego jednego? Z tej perspektywy wygląda nieco jak pływak!

Nie do końca jestem pewien, czy pomnik był związany z lądowaniem człowieka na Księżycu - skoro stanął dzień później, to znaczy, że artyści od dawna mieli go gotowego. Z drugiej strony 25-lecie PRL było 'oficjalnym' pretekstem - czy była zamontowana jakaś plakietka?

To faktycznie jest dyskusyjna sprawa. Twórcy pomnika podobno tak właśnie tłumaczyli się przed władzami - że pierwotnie miał on być poświęcony sportowcom, a pomysł poświęcenia go astronautom narodził się potem - spontanicznie. Być może była to prawda, ale nie do końca, np. wykorzystano częściowo jakieś inne, wcześniejsze projekty.  Na zdjęciu z linka, który podał zbignieww widać pomnik wyraźniej: postać "wyskakuje" z kuli (Ziemi?) w górę (Kosmos?), co bardziej pasuje do astronauty niż do pływaka.

Jak chodzi o szybkie postawienie pomnika, to Amerykanie nie ukrywali chyba planowanych lotów na Księżyc, więc można było przygotować pomnik wcześniej.

Nie wiem, jaki był napis na pomniku - też się nad tym zastanawiałem. Spróbuję jeszcze znaleźć jakieś informacje.
MTO-11 SA @ EQ-2, Lichter 10x50, Bresser 10x50 (do wyboru), PCVC 840K LX and many, many more...
Odpowiedz
Pomnik ewidentnie astronautyczny Wink Bardzo fajna wizja swoją drogą Smile
.Smile SW MAK127/1500, eq3 soligor , MT800 i takie tam..moze kiedys hEQ5
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości