Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crescent Nebula czyli polski Rogalik
Witajcie
Wczoraj obserwowaliśmy pod niebem porównywalnym z pełnowartościowym niebem bieszczadzkim....żeby nie wilgoć łąki rzekł bym identycznym. Miejscowość znana niektórym astroamatorom, kilkanaście km.  od granicy Ukraińskiej, Mołodycz -czyli kompletne otoczone gęsto lasami, ciemne jak węgiel - zadupie    :lol: .
Zasięg był ok 7magnitudo (jak ustalił po wielokrotnych próbkowaniach gwiazd Kolega Vader  :wink: )
To co się działo na niebie było maskarczynym przeżyciem, niesamowita głębia gwiazd zapadających sie jakby jedne pod drugimi i pasy drogi mlecznej normalnie  oświetlały teren. Zrobiłem moje pierwsze podejście szkicownicze do Crescenta czyli popularengo Rożka. Mgałwica był widoczna nawet w szukaczu 8*50 Soligora.
Spędziłem nad nią ok 45 minut wyłuskując subtelne  szczegóły włókien. Wiele z z nich to jakaś alchemia patrzenia...porównując na drugi dzień ze zdjęciem kilka z nich dodałem a wiele puściłem. Wszystko ulegało wahaniom seeingu i mojej percepcji.
Użyłem LB 12", filtru ultrablock 2" i okularu SWAN 25mm. Wierzcie mi dostrzegłem wszystko co na obrazku rejestrując i nanosząc kroczek po kroczku poszczególne farfocle.
Mam nadziej że się wam spodoba - i  jeśli macie w miarę ciemne niebo zachęcam do obserwacji Rożka-naprawdę warto.

Zakres edycji w gimpie: Poprawienie środków  gwiazdek (tylko białą kropką) , obrócenie kolorów w  negatyw, wyrównanie poziomów na krzywych.

[Obrazek: rogaliknowyprezent.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości