Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżycowe Plany NASA - Constellation
(20.09.05, 01:38)Adam link napisał(a): Widać że planują lądowanie twarde na Ziemi chyba:

Generalnie planuja ladowanie na Ziemi z systemami retrorakiet (tak jak w Soyuzach) lub poduszkami powetrznymi lub odpowiednimi fotelami lub innymi zastosowaniami. Ladowanie na wodzie tez jest brane pod uwage. Szczegoly wciaz sa jeszcze do ustalenia. Tyle przynajmniej bylo powiedziane na konferencji.
Odpowiedz
kiedyś pamiętam, trenowali jakąś paralotnię, ale to było przy X-38,  projecie CRV, awaryjnego lądownika z ISS'a.
może jeszcze wrócą do tego?

może to i głupie pytanie, ale to się tak nieda, żeby wracając z Księżyca zaparkować właśnie np. na ISS i wylądować jak ludzie promem?
Odpowiedz
Jakoś mam takie wrażenie podobieństwa wechikułu autorstwa spółki Northrop-Being do starego, dobrego Sojuza... Big Grin
[Obrazek: A-northrop.jpg]
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Eee, do ISSa raczej nie ma sensu wracać... bo po co?
Zresztą z punktu widzenia technicznego jest to nieopłacalne... trzeba odpowiednio wyhamować (paliwo), wejść na określoną orbitę przez korekty (paliwo) i potem dodatkowo dokować...

Nie widzę sensu w takim podejściu...

P.S. Animacja Nasa zakłada lądowanie na ziemi, z tego co widziałem, na zespole poduszek powietrznych... czyli taki Apollo Plus Wink
Odpowiedz
(20.09.05, 10:04)Maquis link napisał(a): P.S. Animacja Nasa zakłada lądowanie na ziemi, z tego co widziałem, na zespole poduszek powietrznych... czyli taki Apollo Plus Wink
W samym Apollo rowniez poczatkowo zakladano mozliwosc ladowania na ladzie - jednak z uwagi na dosc duza strefe ladowania, jaka Apollo mial, istnialo ryzyko wyladowania na kogos domie, samochodzie itp. Dopiero teraz lepsze techniki pozwalaja na bardziej precyzyjne ladowanie.

Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa, ktora wczoraj na konferencji poruszono. Mianowicie mozliwosc oddania wielu serwisow komercyjnym przedsiewzieciom. Do samego CEV takze dopuszcza sie zastosowania komercyjne (ciekawe czy bedzie tu chodzilo o loty z pasazerami na ISS - przypominam, ze w konfiguracji na LEO CEV jest projektowany jako 6 osobowy).
Czyzby oznaczalo to ewentualna mozliwosc lotu prywatnym statkiem orbitalnym (jakie byc moze w ciagu 10 lat sie pojawia na swiecie, skoro deadline 'America's Space Prize to 10 stycznia 2010) na ISS i takie zaopatrywanie tej stacji?? Byloby ciekawie  8)
Odpowiedz
Skończy się pewnie na tym, że CEV będzie latało na Windowsach... już się boje Wink)

"Ascent Engine performed illegal operation, and it will be shut down. If problem persists contact Your software vendor for further assistance"

Odpowiedz
Osobiście uważam cały projekt za mało nowoczesny i nie przystający do XXI wieku.
To już było w 68-72 roku, a świat w tym czasie poszedł do przodu jeżeli chodzi o technikę.
Jakie komputery były wtedy, a jakie są teraz.
Powinno być coś na bazie wahadłowców z możliwością pionowego startu i lądowania. Jak w filmie Kosmos 1999, a tak to mamy powrót do przeszłości.
Cienko to widzę no i do 2020 roku - zgroza.  :-\
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
(20.09.05, 12:09)Adam link napisał(a): Osobiście uważam cały projekt za mało nowoczesny i nie przystający do XXI wieku.
To już było w 68-72 roku, a świat w tym czasie poszedł do przodu jeżeli chodzi o technikę.
Jakie komputery były wtedy, a jakie są teraz.
Powinno być coś na bazie wahadłowców z możliwością pionowego startu i lądowania. Jak w filmie Kosmos 1999, a tak to mamy powrót do przeszłości.
Cienko to widzę no i do 2020 roku - zgroza.  :-\

Moim zdaniem to, ze program jest prosty to znaczy ze ma duze szanse na powodzenie i osiagniecie wyznaczonego celu w calkiem ograniczonym czasie.
A nowa generacja wahadlowcow z cala pewnoscia by byla drozsza i mialaby mniejsza nosnosc od analogicznej kapsuly czy tez 'lifting body'. (Chodzi to o to, ze spora czesc masy statku to skrzydla, wieksza oslona termiczna, oczywista potrzeba zbudowania innego rodzaju oslony termicznej).
Zauwazmy ze dzisiejszy wahadlowiec nie jest zdolny nawet do lotu na orbite ksiezycowa (a glownie powrotu z niej - poniewaz oslona oraz konstrukcja nie zniosla by temperatury oraz naprezen podczas powrotu).
Moim zdaniem najwazniejsze raczej bedzie stworzenie mozliwosci zbudowania bazy na Ksiezycu - oraz tygodniowe przebywanie w roznych miejscach Ksiezyca, nie tylko ograniczonych do obszarow 'raczej-rownikowych', jak to bylo w przypadku Apollo (co wczoraj Griffin uzywal jako argumentu).
Sam sadze jednak, ze najwieksza zmiana jesli chodzi o statki kosmiczne przyjdzie raczej z firm prywatnych, a nie od NASA.
Odpowiedz
Dzięki zastosowaniu sprawdzonych elementów wahadłowca i strategii programu Apollo CEV ma szanse powstać za te 6 lat. Projektowanie wszystkiego od nowa trwałoby wielki.
Odpowiedz
Czołem!
Ja tam się nie znam, ale nie bardzo mi się podoba SRB jako dolny stopnień w rakiecie z pojazdem załogowym... W końcu jest to silnik na paliwo stałe, więc jedyna możliwość jego kontroli to wcześniejsze odrzucenie... Co prawada są to rakiety z niewielką awaryjnością (na ponad sto startów wahadłowca jeden nieudany), ale mimo wszystko jeden silnik na paliwo stałe jako podstawowy stopień rakiety po prostu nie podoba mi się... Wink
"I have loved the stars too fondly to be fearful of the night" - Sarah Williams
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości