Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mars przez Mirkowego LXa...
W nocy 1/2 sierpnia 2003 umówiliśmy się z Mirkiem na obserwacje Marsa. Wziąłem kamerę i notebooka i trochę pofociliśmy.

LX200 10" ma ogniskową 2500mm. Zwiększaliśmy ją poprzez stosowanie Barlowa x2 i x3, co dało odpowiednio 5000mm (f/20) i 7500mm (f/30). Trzeba powiedziec, że obraz był stabilny, choć brzeg planety mocno falował. Seeing określiliśmy na, w najlepszym wypadku, 5/10. Efekty poniżej.

[Obrazek: mars3x2082003lx20010.jpg]

Zrobiliśmy też próbę rejestracji widma Marsa przez spektroskop, który skonstruował @ndrew. Udało się tylko w projekcji okularowej. Kamerę musieliśmy 3mać w ręce, bo nie było jak zamontować jej sztywno przy okularze. Ztąd obraz widma raczej nie powala.

Następnie zabraliśmy się za... Urana. Moja kamera jest nie przerobiona, więc planeta była raczej słabo widoczna na monitorze. Chcieliśmy uchwycić ją przy długiej ogniskowej (z Barlowem) ale nie udało nam się złapać słabego i rozogniskowanego Urana w tak małym polu widzenia. Poprzestaliśmy na zdjęciu w ognisku głównym.

[Obrazek: uran2082003lx20010.JPG]

Pięknie wyszedł kolor planety - zdjęcia nie były retuszowane w Photoshopie. Jedynie stack i delikatne wyostrzanie.

Na koniec spróbowalismy jeszcze raz Marsa. Seeing zauważalnie się poprawił, 6/10. Niemniej nadal mocno "fruwał". Nie wiedzieć czemu ostatnia fota z tych obserwacji wyszła zdecydowanie najlepiej i gromi poprzednie, które były robione zaledwie godzinę wcześniej!
Oceńcie sami:

[Obrazek: mars2082003lx20010.jpg]

Dziękuję Mirkowi za tę sympatyczną sesje i mozliwość zabawy z LXem. Dzięki temu zrobiłem moje, jak na razie, najlepsze foty Marsa.

Z planetarnym pozdrowieniem,
Małek
Odpowiedz
Brak mi słów to jest po prostu piękne :o :o :o :o :o :o
Newton Synta Skywatcher 114/900mm
Aparat lustrzanka Practika BCA + statyw
Odpowiedz
Prezez okular "gołym okiem" mam nadzieję, że nie było widać tylu szczegółów? jeśli tak to chyba oddam swojego LX'a na złom.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Piękna fota, zwłaszcza ta ostatnia, no ale to przecież 25 cm praktycznie bez aberracji refraktor Wink. Ostatniej nocy zapolowałem "wizualnie" na Marsa. Warunki były na tyle dobre, że przy 360x (10mm + barlowx3) obraz był osrty choć już trochę ciemny, ale mozna było się pokusić o obserwacje jakiś szczegułów. Tylko, że utrzymanie w polu widzenia teleskopu na Dobsonie obiektu przy takim powiększeniu to duży problem. Niestety po pewnym czasie chmury zasłoniły wszystko i zmusiły do przerwania obserwacji Sad.
Odpowiedz
Gratulacje. Jestem pod dużym wrażeniem tych fotek.

Pozdrawiam
PT
Odpowiedz
Czy te fotki marsa to są zdjęcia surowe takie jak wyszły z kamerki, czy zostały obrobione ? Jeśli obrobione to czy można byłoby zobaczyć "surowe" ?
Odpowiedz
Nie bardzo da sie zobaczyc surowe, bo mam je na innym komputerze. Problem w tym, że zepsuło mi się FDD i nie mam jak przerzucic tych suropwych klatek z jednego kompa na drugi Sad

pozdr
Odpowiedz
Małek mówiąc krótko poprawił się znacząco seeing przy ostatnim zdjątku, pamiętaj że określają go co najmniej dwa podstawowe parametry czyli amplituda i częstotliwość drgań obrazu, pamietaj o tym przy robieniu notatek z obserwacji ;D
Odpowiedz
Janusz, jednak przypomniałem sobie dlaczego ta fotka wyszła lepiej: poprzednie robiłem przy 15 klatek/sek, a ostatnia przy 5 klatkach na sek... Seeing był rzeczywiscie nieco lepszy niz na poprzednich fotkach, ale nie na tyle by spowodowac taka zmiane.
pozdr
małek
Odpowiedz
A 15kl/s to już kompresja stratna :Smile

Malek czy ty przypadnkiem nie przegapiłeś wojny o kompresje w ToUcamie? 8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości