Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop na Dobsonie - budowa od podstaw
Mam pytanko. Na jakiej zasadzie działają mikroruchy w osi az? Ślimacznica ???
I chyba porusza się je nogą Tongue
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Łożyskowanie czopów na filcu wyłożonym w półokragłych wycięciach zastosował z pełnym powodzeniem w swojej 20-tce Adam K. [Adamo na astro-forum.org, nie wiem czy bywa tutaj i ew. pod jakim nickiem]. Z tym, że on miał  dość ciężki tubus z rury PCV, co na pewno działało stabilizująco.
Co do blokady osi Az: mim zdaniem w ogóle niepotrzebna. Warto natomiast regulowac siłe tarcia w łozysku tej osi, ale to mozna łatow zrobić  przy użyciu nakrętki na śrubie spinajacej skrzynke montażu i górną płyte z podstawą. Można też dać jakąś podkładkę filcową blisko osi, gdyby tarcie było za małe -ale tu nie ma z tym problemu, akurat ta oś powinna chodzić dość luźno.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Mój tubus tez jest z pcv i moim zdaniem jest średnio ciężki, ale za bardzo nie mam z czym porównać!
Jednak pomysł z śrubą dociskową nie był kompletnym niewypałem Smile zastosuję oba rozwiązania, kosztów to nie podniesie, a przydać się może.
Może jakieś pomysły na blokadę pionu ? myślę nad czymś jak imadełko, co będzie ściskało metalowe duże kółka na moim tubusie. Jednak nie mam pomysłu co tu zastosować, a może już są jakieś sprawdzone rozwiązania.
Wena co do tej blokady pewnie mi przyjdzie jak zacznę łazić po castoramie Big Grin jak się widzi różne rzeczy łatwiej wyobrazić je sobie w działaniu.
Czekam na dalsze rady i dziękuję wszystkim za dotychczasowe.
P.S. dalej liczę na jakieś rady przy rozwiązaniu mikroruchów, bo te jak sądzę znacznie zmieniałyby mój plan działania, więc wolę się jeszcze trochę wstrzymać z pracami, żeby potem nie rozkręcać wszystkiego.
Natrafiłem wczoraj w sieci na platformę paralaktyczną robioną przez Leszka Jędrzejewskiego z astromaniaka.pl niestety strona którą podaje nie działa :/ link do opisu platformy jest tutaj! Czy ktoś orientuje się w cenie, czy prace nad platformą zostały ukończone, jak ona się sprawuje itp?
Newton 120/900
Odpowiedz
Uwierz mi, naprawdę nie ma ŻADNEGO sensu robić jakichkolwiek blokad osi w Dobsonie! Są całkowicie zbędne! Prostą regulację siły tarcia -owszem, jak najbardziej. To ostatnie najłatwiej zrobić w osi Az [przez dokręcanie nakrętki, możesz pokombinować w szczegółach, np.  aby nie wymagało to użycia klucza itp. narzędzi], w osi Alt [podniesienia], czyli na czopach jest to dosyć ciężkie, a rozwiazanie z Synty może byc trudne do skopiowania. Znacznie latwiej zrobić prosty patent ze sprężyną dociskową, taki jak w prostych Dobsonach Oriona. Wejdź do ich katalogu i obejrzyj-proste jak jajo Kolumba, tak w wykonaniu jak i obsłudze w polu. Nie ładuj się w rozwiazania o ZEROWEJ przydatności, komplikujące niepotrzebnie konstrukcję!
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
A propos sprężyn, popatrz, proszę tu:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4981/k,2

pod koniec tekstu jest zdjęcie Newtona 10" domowej roboty, z rzeczoną regulacją.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości