Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zawód: astronom
Rafale,

Wahałem się i ja... Sytuację miałem komfortową, bo na dowolny ścisły kierunek mogłem iść bez egzaminów. Do samego końca (chyba do końca lipca) zastanawiałem się nad Studiami Matematyczno-Przyrodniczymi, Astronomią, Fizyką Medyczną, Fizyką Komputerową, Informatyką a nawet nad kierunkami ekonomicznymi. Plany zmieniały się z chwili na chwilę. W końcu pojechałem do Krakowa z decyzją - "idę na Fizykę Medyczną na AGH", jednak będąc już w Krakowie złożyłem papiery na Studia Matematyczno-Przyrodnicze na UJ. W ramach tychże studiów po drugim roku wybrałem Astronomię jako kierunek wiodący i od tamtego czasu jestem pełnoprawnym studentem Astronomii. Astronomia jest tym, co mnie od dawna bardzo pasjonuje, jednak nigdy nie byłem pewien, czy w przyszłości chcę być astronomem. W związku z tymi wątpliwościami po drugim roku studiów na UJ zacząłem dodatkowo studiować Informatykę Stosowaną na AGH i obecnie kończę tam czwarty rok. Co będzie dalej, na razie nie wiem. Praca naukowa jest bardzo ciekawym zajęciem, jednak żeby móc pracować jako astronom, trzeba jeszcze skończyć studia doktoranckie. Ja 4 lipca się żenię, więc wypadałoby mieć zapewnione jakieś utrzymanie... W związku z tym prawdopodobnie będę szukał pracy, a jeśli czas mi na to pozwoli, może również zacznę studia doktoranckie.
W dalszej perspektywie chciałbym zamieszkać gdzieś z dala od większych miast i wybudować dom, co również mogłoby być problemem, gdybym zdecydował się zostać astronomem...
Co do zmieniania się planów, to i moje obecne plany zmieniają się w zasadzie z dnia na dzień Wink Tak to jest, jak się jest niezdecydowanym. Gdybym od początku wiedział, że chcę zostać astronomem, teraz prawdopodobnie szukałbym jakiegoś ośrodka za granicą, w którym mógłbym robić doktorat...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Jeśli chodzi o mnie, to mimo, że mam przed sobą jeszcze trochę czasu na wybór studiów (jak na razie, to za rok będę wybierał liceum, ale tu raczej klamka zapadła) już zastanawiam się nad dwoma kierunkami (od ponad roku): astronomia na UW lub MEiL i prawdopodobnie specjalność kosmonautyka :Smile
Być może jeszcze zmienię zdanie, ale na pewno nie radykalnie (na polonistykę czy historię nie pójdę), bo zainteresowania matematyczno-fizyczno-techniczne przejawiam bez przerwy od 7 roku życia, a przedmioty ścisłe były moją najsilniejszą stroną od początku nauki w podstawówce 8)
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
a znacie może kogoś, kto pracuje w zawodzie

astrorysie ja tez idę na mat.- fiz., a co do studiów jestem optymistką więc wierzę, że mi się uda zostać astronomem
Odpowiedz
jak to dobrze że są ludzie którzy chcą być zawodowymi astronomami,
myślałem  że jestem jedyny  Smile ja już zdecydowałem i czekam tylko na wyniki matur  8) składam papiery na UMK w toruniu i UJ w krakowie .
co do późniejszej pracy to słyszałem że astronomowie nie mają problemów z jej znalezieniem.... za granicą Tongue. poza pracą czysto astronomiczną (w planetariach, obserwatoriach, na uniwersytetach czy w jakichś instytutach) pracują także w firmach informatycznych jako programiści a także w firmach analitycznych. niestety tak jak to napisał Piotr trzeba skończyć studia co najmniej drugiego stopnia  Sad
50° 54' N   23°13'E
Odpowiedz
(31.05.09, 11:15)Rafał Sikora link napisał(a): Moim największym marzeniem jest studiować astronomię. Nie byłoby to problemem, indeks na ten kierunek mam zapewniony, jeśli tylko chcę. Jednak budzi się we mnie pewien strach - co potem? Takie pytanie rodzi się w człowieku przy wyborze jakiejkolwiek "drogi życia" (oczywiście zawsze jest drugi fakultet), i ja osobiście poświęcam moje hobby dla trochę pewniejszego jutra, będę studiował na AGH.

Hmm... Jakbym czytał własne słowa sprzed ok. 10 lat.  Wink

Przed wyborem studiów, gdy zasięgałem informacji na UJ-cie, powiedziano mi wyraźnie: " Astronomia - świetny kierunek, będziesz mógł potem pracować np. w jakiejś firmie przy komputerze"  Sad A ja chciałem wybrać zajęcie na całe życie, a nie tylko papier, jaki dostanę. No, i skończyło się na AGH  ;D. Niestety, po tym czasie nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy dokonałem właściwego wyboru, chociaż często się zastanawiałem. Astronomia pozostała jako hobby.

Druga sprawa: słyszałem, że dużo zależy od uczelni, którą się wybierze. Niektóre dają ponoć lepsze perspektywy. Na UJ chyba nie wygląda to najciekawiej, ale nie orientuję się najlepiej. Trzeba się dobrze dowiedzieć przed wyborem studiów.
MTO-11 SA @ EQ-2, Lichter 10x50, Bresser 10x50 (do wyboru), PCVC 840K LX and many, many more...
Odpowiedz
Z tego co mi wiadomo to trzeba też patrzeć na nastawienie danego uniwersytetu w stosunku do astronomii, w sensie jaką ma tematykę badawczą. I tak wiem że UMK jest nastawiony na astrofizyce, mechanice nieba i kosmologii na pewno, a w Wawie bardziej na budowę i fizykę gwiazd, na reszcie nie wiem. No ale ja w sumie nie mam się co udzielać bo przede mną 2 lata zanim będę decydował Smile
Odpowiedz
a ktoś wie jak jest na UJ
Odpowiedz
w OA UJ są następujące zakłady:
Zakład Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii
Zakład Astrofizyki Wysokich Energii
Zakład Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej
Zakład Radioastronomii i Fizyki Kosmicznej
a w IF UJ:
Zakład Teorii Względności i Astrofizyki

a tu strona www Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego:
http://www.oa.uj.edu.pl
refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości