Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukanie obiektów DS
Anakonda,

(25.05.09, 21:56)anakonda33 link napisał(a): Nie pozostało mi nic innego jak tylko dalej próbować i skakać z gwiazdy na gwiazdę aby coś namierzyć.

Zostało Ci jeszcze jedno rozwiązanie (zresztą wspomniane już powyżej) - wyjechać poza miasto. Jeśli tylko masz na to warunki, to jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o obserwacje DS'ów, to powiem Ci, że w ciemnym miejscu z dala od jakichkolwiek miast więcej widać w średniej lornetce (np. 10x50) niż z miasta w teleskopie...
Ja aktualnie mieszkam tymczasowo w Krakowie (jako student) i pomimo, że mam tu dostęp do 35 cm teleskopu (w Obserwatorium Astronomicznym, które jest dobre kilka km od centrum), to prawie nigdy tu nie obserwuje ze względu na jasne niebo. Obserwuję za to dość często z obrzeży Krosna, gdzie niebo mam znacznie ciemniejsze (w dobre noce zasięg w zenicie sięga 7 mag). Dodatkowo w miarę możliwości (kiedy pogoda jest pewna) wyjeżdżam kikanaście - kilkadziesiąt kilometrów za Krosno, aby podziwiać niebo niemalże wolne od skażenia jakimkolwiek światłem sztucznego pochodzenia.
Obserwacja takiego nieba nawet niedużą lornetką dostarcza znacznie więcej wrażeń niż obserwacja DS'ów dużym teleskopem w mieście, a co dopiero taki teleskop może tam pokazać...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
http://www.empik.com/sky-telescope-s-poc...,2129379,p i wszystko jasne...

Wystarczy na bardzo długo i jest bardzo praktyczny.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Dzięki za rady Wink
Odpowiedz
Witam ponownie!
W końcu po żmudnym szukaniu znalazłem coś z obiektów DS a mianowicie gromadę kulistą w Herkulesie - M13. LP w moim rejonie jest tak duże, że mimmo że obserwowałem Syntą 8" to była ona ledwo widoczną majaczącą mgiełką ale przynajmniej było ją widać na wprost. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak ją widać pod w miarę sensownym niebem lub np. z balkonu w małym mieście? Czy też jest ona taką słabą mgiełką czy np. da się odróżnić gwiazdy wchodzące w jej skład?
Pozdrawiam Wink
Odpowiedz
W małym mieście (Józefowie) M13 jest widoczna, jako rozmyta plamka w badziewnym Newtonie 76/700. Synta 8” to b. dobry sprzęt do DS-ów i powinno być o niebo lepiej, ale nie wiem jak będzie z rozróżnieniem pojedynczych gwiazd (sądzę, że powinno się udać, ale nie mam pewności) Smile
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Niestety nie wiem co to może oznaczać "w miarę sensowne niebo"  :-\ Każdy ma inny wyznacznik jakości, podobnie jak "w miarę dobry okular".

Z balkonu w małym mieście widać rozmazaną, jasną plamkę, majaczące w jej środku jaśniejsze gwiazdy oraz wiele pojedynczych gwiazd wokół jej centralnej "kulki".
W w miarę dobrych warunkach. Czyli powiedzmy na uboczu małego miasta. (obserwowałem z mojej rodzinnej Kudowy-Zdrój, 12 000 mieszkańców, ogródki działkowe na uboczu miasta) wygląda jak bardzo jasna plama. W jej centrum gwiazdy się zlewają, ale widać, że jest ono "ziarniste" i złożone z gwiazd. Poza centrum (około 60% całej gromady) gwiazdy są rozbite na pojedyncze.
Obserwowałem wtedy Syntą 8". Pamięć mam bardzo dobrą Wink
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
W miarę sensowne niebo dla mnie oznacza coś w stylu nieba w  Twoim rodzinnym mieście bo ja na codzień obserwacje prowadzę z obrzeży  Londynu i tu jest takie LP, że nie widać nawet niektórych gwiazdozbiorów jak np. Warkocz Bereniki czy Panna. Ale mimo to jestem zadowolony, że udało mi się ustrzelić M13 w takich warunkach i to mnie motywuje do dalszych poszukiwań innych DS-ów. Dzięki za odpowiedź jak mniej więcej wygląda ona pod ciemniejszym niebem niż moje.
Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości