Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukanie obiektów DS
Witam!
Zwracam się z pytaniem do ludzi doświadczonych w znajdywaniu obiektów DS. Czy ktoś zna może jakieś strony internetowe z metodami szukania tych obiektów oprócz Celestii?
Od jakiegoś czasu próbuję znaleźć jakieś obiekty z katalogu Messiera jak np. m51, 81,82 itp.
i nie mogę ich namierzyć choć bardzo się staram i wiem gdzie się powinny znajdować. Dodam,że obserwóję z miasta Syntą 8" z średniej klasy okularkami a LP w moim terenie jest naprawdę duże( coś w podobie gdy w programie Stellarium ustawimy Lp na 9). Tak się zastanawiam czy to jest tylko kwestia wprawy w szukaniu czy  z takim LP poprostu nie ma szans na oglądanie takich obiektów? ???
Pozdrawiam

Odpowiedz
A czy Twoja lunetka celownicza jest dobrze ustawiona? Czy masz jakiś dobry atlas nieba? Czy masz jakiś plan przeskakiwania z gwiazdki na gwiazdkę, tak, aby wreszcie dotrzeć do galaktyki?

Czy udało się Tobie namierzyć te obiekty za pomocą lornetki?

M81 i M51 są naprawdę jasne - szczególnie ta pierwsza. Bez problemu uda się tę galaktykę Tobie zobaczyć - nawet przez lornetkę.
Odpowiedz
Niestety nie udało mi się namierzyć ich nawet lornetką mimo,że posiadam kilka dość dobrych atlasów nieba i używałem też kilka metod najazdu poprzez przedłużanie lini gwiazd. Czy możliwe jest,że przy takim LP są one poprostu na granicy widzialności i patrzę na nie nie będąc nawet tego świadomy?
Odpowiedz
Ja widziałem może parę razy M81 przez lornetkę. Mieszkam prawie w centrum miasta i jak nie wyjadę na działkę to naprawdę za dużo nie widać.
Może po prostu w twoim mieście jest za duże zanieczyszczenie światłem.
Odpowiedz
Na to wygląda Sad ale i tak ciągle będę próbował aż do skutku.
Odpowiedz
Nie łam się. Miasto i LP bardzo nie służy obiektom DS. Większość z nich z powodu zaświetlenia nieba sztucznym światłem staje się nieosiągalna. Nie ma od tego odwołania. Będzie Ci bardzo ciężko znaleźć np. M51, a jak już znajdziesz, to ledwo co zobaczysz. Wiem coś o tym, sam mieszkam w mieście.
Najlepsza rada: Wyjedź z teleskopem poza miasto.
Galaktyki maja małą jasność powierzchniową i utoną w LP. Tymczasem powalcz z jaśniejszymi DSami. Spróbuj gromadę kulistą w Herkulesie - M13 oraz inne gromady kuliste np. M3. W Kasjopei jest wiele ładnych gromad otwartych.
Wybieraj obiekty najjaśniejsze i położone w pobliżu zenitu. Na pewno coś ustrzelisz Wink
pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
A nie da się coś pokombinować z jakimiś filterkami? Wimmer ogladałem dużo Twoich szkiców i tak sie zastanawiałem czy Ty je ustrzeliłeś od siebie z miasta ( bodajże Wrocław?) czy z poza miasta?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Możesz nabyć filtr typu ALP (Anti Light Pollution), ale filtr taki "wyciąga" mgławice i ogólnie ściemnia niebo. Nie ma filtra 'galaktycznego' w dodatku jakikolwiek mgławicowy pogorszy ich widoczność.
Ja używam często filtra Baader Moon & SkyGlow w obserwacjach miejskich, redukuje sztuczne świecenie nieba, eksponuje kolory gwiazd i delikatnie poprawia mgiełki. Do planet i Księżyca też jest fajny.
Nie jest jednak tak, że włożysz w mieście filtr i nagle masz większy zasięg. Nic z tych rzeczy.

Moje szkice robione z miasta zawierają się głównie w wątku "DSy z miasta" (lokalizacje są poza tym opisane). Wszystkie ustrzelone, ale część z nich z pomocą GoTo - czyli namierzam obiekt i wiem, że on tam jest, jedyne co pozostaje to zerkać, aż do ujrzenia obiektu. Tak było z M97. Poza tym z miasta szkicuję tylko te najjaśniejsze. M81 & M82 widuję bardzo często i nawet 'na wprost' (czyli bez zerkania)
Pamiętaj też, że miasto mieście nierówne. Ja mam w zenicie około 5 mag, tak że dostrzegam gołym okiem wszystkie gwiazdy, tworzące Lutnię. Jak na miasto są to dobre warunki. Nie narzekam.

pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Jasny sprzęt, jakim niewątpliwie jest Twoja Synta, nie za bardzo nadaje się do oglądania z miasta. Na jakieś wrażenia można liczyć przy oglądaniu M31, M42. Jednak swoje możliwości pokaże dopiero pod ciemnym niebem. Możesz próbować z filtrem UHC-S lub podobnym. Polecałbym jednak wypady za miasto.
Jeśli chodzi o metody szukania obiektów bez użycia "goto" to właściwie istnieje tylko skakanie po gwiazdkach do celu z mapą w ręku. W przypadku użycia długoogniskowego i szerokokątnego okularu, wystarczy przemieszczać się po gwiazdkach za pomocą szukacza, a obiekt powinien się znaleźć w polu widzenia.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Dzięki panowie za rady! Nie pozostało mi nic innego jak tylko dalej próbować i skakać z gwiazdy na gwiazdę aby coś namierzyć. Ma ktos może jakieś tabelki lub linki do stron z takimi drogami dojścia?
Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości