Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwatorium Astronomiczne Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego
Hej,

w ostatnim tygodniu udało mi się dwukrotnie odwiedzić niedawno otworzone, wspaniałe szkolne obserwatorium astronomiczne Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego. Kieruje nim przesympatyczny Pan Krzysztof Horodecki, który prowadzi tamże zajęcia kółka astronomicznego. Sprzęt znajdujący się w obserwatorium zapiera dech w piersiach. Uwaga - TEC 160ED f/8 - chyba największy apochromat w naszym kraju w chwili obecnej. Wspaniały teleskop, o genialnej optyce i mechanice. Sen każdego miłośnika astronomii. Całość skryta jest pod kopułą Baader Planetarium o równie doskonałej jakości wykonania. Na stanie obserwatorium jest też kamera CDD SBiG'a (nie pamiętam symbolu), kilka okularów Pentax serii XW. Jednym słowem kupa dobrze wydanych pieniędzy. Wynika z tego dobitnie, że jeśli komuś bardzo zależy na popularyzacji astronomii poprzez szkolne obserwatorium, skupiające wokół siebie pasjonatów nocnego nieba, nic nie stoi na przeszkodzie aby postarać się o fundusze (zarówno unijne jak i z wielu fundacji wspierających edukację). Są to kwoty duże, często poza zasięgiem zwykłej szkoły o ograniczonym budżecie, jednak upór, kontakt z odpowiednimi osobami może zdziałać cuda. W tym momencie Gdańskie Liceum Autonomiczne może się poszczycić jednym z najlepszych obserwatoriów tego typu w Polsce. Miejmy nadzieję, że będzie inspirowało inne placówki szkolne do podobnych starań w tej materii.

Pozdro,
Przemas

http://www.gfo.iq.pl/gag/index.php?optio...Itemid=205

ps. Obserwatorium będzie nosić imię nieodżałowanego prof. Roberta Głębockiego, wspaniałego uczonego związanego z katedrą astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, wielkiego popularyzatora astronomii, ministra edukacji narodowej w rządzie Krzysztofa Bieleckiego, wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

[Obrazek: dsc00070m.jpg]

[Obrazek: dsc00071s.jpg]

[Obrazek: dsc00077f.jpg]
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
No no, sprzęcior pierwsza klasa. Fajnie, że powstają takie obserwatoria - warto zwiększać zainteresowanie astronomią wśród młodego pokolenia. Tym bardziej, że Państwo jakoś niespecjalnie jest tym zainteresowane  :Smile

Gdyby jeszcze udało się w miastach wprowadzić ograniczenia emisji świetlnej...

Ale system pierwsza klasa - można nim sterować zdalnie?
Odpowiedz
To co nazwałeś, zapewne eufemistycznie, "Państwem" to złodziejski potwór, który mam nadzieję, kiedyś zdechnie. Co do ograniczenia light pollution, to jest to oczywiście wielka polityka, zmiana planów architektonicznych, decyzje urzędników, podpis kierownika i innego tego typu gówna. Zobaczymy, czy coś się ruszy w tej kwestii...

Co do obserwatorium, to nie ma w chwili obecnej możliwości sterowania zdalnego, trzema samodzielnie sprzęt włączyć, otworzyć kopułę i ją ustawić. Opcjonalnie można takie sterowanie dokupić u Baadera lub u Jacka Pali, którego soft i mechanika poradziłyby sobie z tym znakomicie.

Przemas

ps. Gdybyście wiedzieli ile chcieli Uniwersały za postawienie tam swojej "kopułoidy"... He he he Smile
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
Taa, czasami żałuję, że forum nie potrafi przekazać niuansów przekazu werbalnego  Wink

Siedzenie bezpośrednio przy maszynie też ma swój urok Wink I co by nie powiedzieć to takie bardzo 'romantyczne' podejście, haha  ;D
Odpowiedz
Dobrze wydane pieniądze. Pan Krzysztof, który zapewne uzbrajał to obserwatorium wiedział co robi. Pogratulować!
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Faktycznie APO 160 + Pentaksy to klasa sama dla siebie. Tylko się tak zastanawiam, co to będzie jak młodzież popatrzy przez ten sprzęt a w domu np. achromat + plossl... Może to być ciężkie przeżycie prowadzące do zniechęcenia do dalszych obserwacji na własnym sprzęcie...
Odpowiedz
(15.06.09, 09:14)starczek link napisał(a): Faktycznie APO 160 + Pentaksy to klasa sama dla siebie. Tylko się tak zastanawiam, co to będzie jak młodzież popatrzy przez ten sprzęt a w domu np. achromat + plossl... Może to być ciężkie przeżycie prowadzące do zniechęcenia do dalszych obserwacji na własnym sprzęcie...

Nauczą się co to znaczy korzystać z profesjonalnego setu sprzętowego  Wink
Sprawdziłem sam na sobie 6 lat temu kiedy w szkole w Gdyni miałem dostęp co piątek do LX200 Meade (kółeczko astro & sprzęcik -> Adam Malinowski), a sam w domu miałem gównianego Optisana 76/700  Tongue  I zniechęciłem się jakoś  Smile

A sprzęt zacny..
Odpowiedz
Siła Międzynarodowego Roku Astronomii jest wielka jak cały Wszechświat. A oto skutki jej działania w naszym mieście. A mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia taka akcja w Polsce

W Żaganiu Sekcja Astronomiczna podjęła wyjątkową inicjatywę. Nasz pomysł spotkał się z wielkim poparciem władz naszego Miasta.
Jest to wynik ogromnego sukcesu Astronomii na trzydniowych Dniach naszego miasta - Jarmarku Michała - Artykuł na naszej stronie

[Obrazek: zoa.jpg]

Rozpoczynamy budowę Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Otrzymaliśmy poparcie dla inicjatywy przez Urząd Miasta, który stał się głównym inwestorem tego pomysłu. Wszyscy mieszkańcy miasta wezmą udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

To jest nasza wspólna inwestycja. Jest ona wyjątkowa w skali całego województwa. Obserwatorium będzie dostępne do wszystkich mieszkańców miasta. Dla szkół będzie wsparciem w edukacji młodzieży. Stanie się największą atrakcją turystyczną regionu.
Odpowiedz
Tak z ciekawości - kto będzie odpowiedzialny za budowę? Znaczy kto jest wykonawcą?
Odpowiedz
(29.09.09, 10:35)Maquis link napisał(a): Tak z ciekawości - kto będzie odpowiedzialny za budowę? Znaczy kto jest wykonawcą?

Szczegolnie pewnie chodzi o kopule, ktora ma chyba przyprawiajacy o zawrot glowy napis...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości