Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testy Synta 150/750 w warunkach polowych
NIEDAWNO DOSZEDL DO MNIE OKULAR 10MM OD KOLEGI Z FORUM I BARLOW 2X Z DELTA OPTICAL...
wrazenia z obserwacji??? na pierwszy ogien poszedl saturn. widok od razu mnie powalil.nie wiedzialem ze bedzie on tak duzy i ostry. jowisz nie zachwycil za bardzo ale to z racji ze byl nisko nad horyzontem. widoczne 2 pasy rownikowe i 3 ksiezyce galileuszowe.

prawdziwa jazda zaczela sie przy probach rozdzielenia gwiazdy epsilon lyreTongue
w okularze 4mm plus barlow co dalo powera 375X obie gwiazdy mocno rozdzielone ale obraz juz zamazany.musze dokpic jakis dobrej klasy okular 5mm aby wycisnac lepsze widoki.

po zalozeniu okularu 10mm celestrona i soczewki barlowa zaczalem czesac obiekty dsBig Grin

na pierwszy ogien poszla m57. wyraznie widoczny obwarzanek ale gwiazdki w srodku nie zobaczylem ale to nie ta klasa sprzetu...o 10 cm za malona zwierciadle.

duet m 81 i m82 ogladalem w moim okularze 25 mm szerokokatnym.widok sliczny a szczegoly galaktyk a szczegolnie m 82 obserwowalem okularem 10mm z barlowem.m 82 widocznie postrzepiona i wyrazna.

wschodzaca andromeda nie prezentowala sie okazale.widoczne tylko jasne jadro i nic wiecej...

obiekt ktory mnie urzekl zostawilem na koniec. jest to m 51 czyli galaktyka wirowa.
obserwowalem ja okularem 10mm i od razu dostrzeglem pomost miedzy galaktykajmi i wydawalo mi sie ze widze strukture spiralna.

to na razie tyle.niedlugo zaczne wstawiac moje astroszkice wiec bedzie mozna zaobaczyc co widze.rysuje juz od 7 lat obiekty astro wiec beda mam nadzieje sie podobac

pozdrawiam

jarek
oglądając niebo daje z siebie wszystko SW 150/750 montaż geodezyjny 15kg Smile , lornetka 20x50, luneta56/250, optisan 76/750, nikon coolpix l11
Odpowiedz
wczoraj okolo 20 wyjrzalem przez okno i zobaczyłem piękny widok.doskonała przejrzystość i dużo gwiazd.spakowałem sprzęt i od razu telefon do kolegi i wyjazd za miasto.to była długa noc,obserwacje zakończyłem koło 3 w nocy ale po kolei...

na początek postanowiłem sprawdzić jak widać epsilon lutni.obie gwiazdki rozdzielone w okularze 10mm. to zapowiadało idealne warunkiTongueTongueTongue
zaraz potem postanowiłem spojrzeć na chichotki w perseuszu. widok mnie powalił szczególnie w okularze 32 mm. ilość gwiazd była ogromnaSmile centra gromad ogladałem w powiększeniu 240 razy okularem 4 mm i soczewka barlowa 2X.

kolejnym obiektem była  m31 czyli galaktyka andromedy.pięknie widoczna w okularze 32mm razem z m32 i m110. wyraźnie widoczny pas pyłu w galaktyce i wydawało mi się że widzę kilka cefeid ale mogłem się mylić co sprawdze na zdjeciach andromedy.

kolejny cel m33 w gwiazdozbiorze trójkąta... spodziewałem się że obserwacje będą trudne i takie były ale galaktykę wyłapałem okularem 10mm dość dobrze widoczna jako krzaczkowata mgiełka ale bez fajerwerków...

potem nastąpiła godzinna przerwa w oczekiwaniu na wzniesienie się gwiazdozbioru byka i oriona...
powiem tyle NIE ZAWIODŁEM SIę!!!
plejady w okularze 32mm wyglądały jak diamenty i widziałem mgiełkę otaczającą niektóre z gwiazd plejad...widok przepiękny i szczerze go polecam wszystkim...

chwile później zacząłem poszukiwania mgławicy m1 w gwiazdozbiorze byka czyli pozostałości po wybuchu supernowej z 1054 roku...szukałem jej kiedyś moim teleskopem 76/760 ale widok był marny...terazmiałem kolejne miłe zaskocznieSmileSmile mgławica od razu widoczna ale bez szału jako delikatny amorficzny owal...

potem przyszła pora na obiekt wieczoru i prawdziwą próbę teleskopu...mgławica m42 w orionie zachwycała mnie już w teleskopie optisana 76/760...
to co zobaczyłem wczoraj przeszło moje oczekiwania...olbrzymie skrzydła anielskie z ciemnym ramieniem diabła w środku jak ja to nazywam od wczoraj były niesamowicie wyrażnie widoczne i wspaniale kontrastowały z gwiazdkami trapzu...przu powerze 240 razy zauwazylem ze mglawica jest wyraznie odlaczona od tla nieba i jest dość poszarpana.widok przepiękny.

obserwacje jak najbardziej udane...oprócz wyżej wymienionych obiektów obserwowałem jeszcze dwie planrty czyli jowisza i marsa.

jowisza przy powerze 140x widziałem idealnie z 2 pasami równikowymi i 2 pasami bliżej każdego z biegunów planety olbrzyma...księżyce były ustawione z jednej strony tarczy...najdalej ganimedes potem io i europa bardzo blisko siebie oraz calisto bardzo blisko tarczy planetySmile

mars nie dał wczoraj fajerwerków ale to ze względu na dość dużą odległość od ziemi...
obserwacje oceniam na 6.tak samo jak warunki.polecam teleskop 150/750 sky watcher....
warto warto WARTO go mieć dla takich nocy...

POZDRAWIAM ASTROMIŁOŚNIKÓW

JAREK
oglądając niebo daje z siebie wszystko SW 150/750 montaż geodezyjny 15kg Smile , lornetka 20x50, luneta56/250, optisan 76/750, nikon coolpix l11
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości