Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustawianie ostrości do astrofotografii - maska Bahtinov'a
Witam,

Pewnie większość z osób zajmujących się astrofotografią słyszała o wynalazku, jakim jest maska Bahtinova, który zrewolucjonizjował ustawianie ostrości w naszych ukochanych teleskopach Smile Jeśli nie to zapraszam do lektury na co najmniej kilka nocy.

Wraz z kolegą Wesselem wpadliśmy dzisiaj na genialny pomysł zakupienia sobie takiej właśnie maski (w związku z brakiem możliwości jej porządnego zrobienia we własnym zakresie). W UK jest gość, który wykonuje takie właśnie maski techniką wycinania laserowego w płycie akrylowej 3mm, w chyba niewygórowanych cenach (dla refraktora 80 mm około 80zł) Oto strona sklepu:

www.stayfocused.co.uk

Cena samej maski zależy głównie od apertury. Warto robić maskę pod konkretny teleskop, a zatem niezbędne jest podanie podstawowych danych naszego instrumentu:

- model teleskopu
- ogniskowa (uwzględnić reduktory lub napisać, że konkretny używamy)
- apertura
- średnica odrośnika na samym końcu gdzie umieścimy maskę (UWAGA! Zamocowanie maski do tubusa we własnym zakresie! Co prawda są jakieś uchwyty do jej zawieszenia, ale nie wiem na ile to wystarcza.)

Szukamy osób, które ewentualnie chciałyby dorzucić się do naszego zamówienia, obniżając tym samym koszty przesyłki (przy zamówieniu powyżej 100 funtów przesyłka jest gratis). Proszę ewentualnych chętnych o zapoznanie się z ofertą sklepu, podanie mi na PW danych instrumentu i wyceny swojej maski Bahtinov'a Smile Czekamy do przyszłego piątku, czyli 15.05.2009, potem zamawiamy Smile

pozdrawiam
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Proponowana maska jest bardzo dobrze wykonana i trwała. Jedyny mankament to jej sposób mocowania. Nie wszystkim może odpowiadać powieszenie jej na dwóch sztyftach... proponuję niżej opisane rozwiązanie jako usprawnienie niekonieczne, ale bardzo przydatne.
Podstawowym elementem jest korek do rur kanalizacyjnych  ;D z tworzywa sztucznego o średnicy nie różniącej sie więcej niż 3-5 mm od zewnętrznej średnicy odrośnika. Ja zastosowałem korek od rury kanalizacyjnej średnicy 150 mm. Cena 6,29 PLN w OBI Smile[Obrazek: dsc0031jhn.jpg]
Należy pamiętać o dokładnym umyciu takiego korka, cement i pył z OBI nie najlepiej działają na optykę  ;D. Wycinamy dziurę o średnicy naszej apertury. Ja wyciąłem to wyrzynarką.
[Obrazek: dsc0036v.jpg]
Następnie wklejamy kawałki filcu w celu unieruchomienia całej konstrukcji na odrośniku. Ja wykorzystałem filcowe, samoprzylepne podkładki pod nogi krzeseł. Cena 3,50 PLN . Grubość należy tak dobrać, aby maska wchodziła na lekki wcisk. Nie pozwoli jej to zdmuchnąć np. w czasie wiatru. Kawałki filcu muszą być jednakowej grubości  w celu zachowania osiowości maski.
[Obrazek: dsc0039qto.jpg]
Na zakończenie przyklejamy maskę. To jest krytyczny moment, musi być ona dokładnie wycentrowana względem naszego korka  ;D. Cyrkiel bardzo pomaga  ;D. Ja prowizorycznie przykleiłem maskę wydrukowaną i wyciętą z brystolu.
[Obrazek: dsc0040i.jpg]
A tak wygląda gotowa konstrukcja założona na Takahashi 106. Dla estetów polecam malowanie na czarno - w moim wypadku po przyklejeniu docelowej maski z akrylu.
Czas wykonania całości mocowania ok. 1 godziny.
Czystego nieba!
[Obrazek: dsc0043czd.jpg]
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Nieźle to wygląda Maciek! A dla mnie też zrobiłeś takie mocowanie? Smile

Jak narazie mamy trzech dodatkowych chętnych:

- Bokonon
- misiekc
- lukas810
Odpowiedz
- Alien7101
- Bokonon
- misiekc
- lukas810

P.S. Proszę uważnie patrzeć na cennik - bierzemy pod uwagę średnicę tuby/odrośnika a nie szkła!
Odpowiedz
No w sobotę rano nie znalem wymiarów odrośnika Twojego Hubbla  ;D. Ale w OBI jest dużo korków, coś się dopasuje  ;D.
Nawet na tej prymitywnej papierowej masce ostrzenie to bajka , zajmuje dwie minuty.
Pozdrawiam. MK
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Witam,

Pierwsze testy maski mam za sobą Smile Krótko mówiąc jest to rzecz rewelacyjna i bardzo przydatna! Jeszcze nigdy tak szybko nie ustawiłem praktycznie idealnie ostrości w moim zestawie. Z kamera to bajkowa sprawa, myśle, że z Canonami również jest DUŻO łatwiej i lepiej! Wykonanie oczywiście pierwsza klasa (ukłony Dominik!)

Test przeprowadziłem na bardzo jasnej gwieździe (Vega) aby dobrze widać było spajki dyfrakcyjne. Zacząłem od w miarę dokładnego ustawienia ostrości metodą na FWHM (czyli tą co zwykle się stosuje, również przy robofocusach). Myślę sobie - jest nieźle, zakładam maskę. Jakże sie pomyliłem...... do ideału było jeszcze daleko...! :o

Tak to mniej więcej wyglądało - pierwsza klatka to ustawienie metodą na FWHM, potem poprawiałem już z maską, aż do punktu ostrości, czyli wtedy gdy środkowy spajk jest dokładnie w osi symetrii (w sumie tylko 3 klaty ale widać co się dzieje).

Resize 150%
[Obrazek: maska.gif]

Maska jest bardzo czuła na zmiany położenia wyciągu - już minimalny obrót microfocuserem 1:10 Starlighta daje różnicę na obrazie gwiazdy.

A teraz najlepsze: MASKA JEST TOTALNIE NIECZUŁA NA SEEING! Przy początkowym ustawianiu na FWHM gwiazda zmieniała kształt i pływała, jak pod wodą. Gdy założyłem maskę praktycznie każda klata była identyczna! A dodam, że test robiłem na balkonie przy ciągle otwieranych/zamykanych drzwiach. Jest to ogromna zaleta nad FWHM i praktycznie zostawia tę drugą metodę daleko w tyle.
No dobra ustawiłem ostrość, czas na jakąś fotkę:

Ogniskowa 380mm, SBIG ST-2000XM, Luminancja 20 sek, bez kalibracji i guide, crop 100%

[Obrazek: ccdimage2.jpg]

Komentarz chyba zbędny (brzytwa) Smile Dodam tylko, że nie ma tu żadnego hotpiksela, niektóre gwiazdy faktycznie zajmują 1 piksel.

No, ale żeby nie było tak różowo to maska ma, oprócz ogromnych zalet, również wady (jak wszystko), a w zasadzie jedną. Do ustawienia ostrości musimy wybierać jak najjaśniejsze gwiazdy, gdyż obstrukcja z maską jest już spora i skutecznie blokuje fotony. O tyle o ile w LRGB raczej nie powinno być problemów, o tyle w Ha czy innych ciemniejszych wąskich filtrach może być już gorzej. Można oczywiście znacznie wydłużyć czas ekspozycji poszczególnych subframe'ów, ale przy braku jasnych gwiazd w polu może to już być upierdliwe. Czy faktycznie to tak przeszkadza okaże się jak zwykle w praktyce. Z drugiej strony filtry narrowband są na tyle wąskie, że przy dobrze ustawionej ostrości w L mamy gwarancję że i narrowband będzie ostry, tak przynajmniej wynika z mojej praktyki z Ha.

Na koniec chciałem podziękować Dominkowi (coy_coyote) za udostępnienie mi maski do testów i użytkowania. Myślę, ze robofocusy nie będą już nam potrzebne Smile

pozdrawiam
Odpowiedz
No pięknie, nareszcie coś finalizujemySmile
Odpowiedz
Dziękuję Kubie za przetestowanie maski i potwierdzenie jej przydatności.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany wykonaniem takiej maski proszę o kontakt na PW.
Maski są generowane na podstawie algorytmu ze strony http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx
Wykonane są z czarnego PMMA o grubości 3mm.
[Obrazek: maska.jpg]
Koszt wykonania krążka z maską to 6zł za każdy centymetr średnicy
Potrzebne dane do wygenerowania to:
- rzeczywista ogniskowa,
- rzeczywista apertura
- średnica zewnętrzna (lub średnica odrośnika)
Wysyłka to 6zł (koperta + prorytet) z wpłatą na konto.
czas realizacji kilka dni do tygodnia.
Pozdrawiam
Dominik Ball
coy_coyote
Dominik Ball - Częstochowa WO80FD | HEQ-5 Syntrek | DSI III Pro
Odpowiedz
Ja jutro obiecuję pokazanie fotki mojego korka kanalizacyjnego z zamocowaną maską.
Dzięki Dominik ! Maska jest swietnie wykonana!
Pozdrawiam
MK
Odpowiedz
Super Wam idzie Panowie!!!
Myślę że i ja sie uśmiechnę o taką ładnie wykonaną maskę  ;D
O moich wypocinach można poczytać tutaj -> http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14225.0
Ustawianie ostrości w DSLR-ach z maską to bajka. Szybko łatwo i skutecznie Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości