Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wirginidy i Lirydy
Czy komuś udało się zaobserwować 23.03(okres widoczności trwa do 15 IV) rój Wirginid? Albo może nawet zrobić zdjęcie? Najbliższe maksimum będzie 22 IV, będą to Lirydy. Trzeba będzie ruszyć w teren ;D
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz
Być może mi się udało zobaczyć Wirginida, ale nie jestem pewien, bo nic o nim nie wiem nawet nie znam położenia tego roju tylko wiem że jest gdzieś w gwiazdozbiorze Panny? W okolicy maksimum prowadziłem obserwacje meteorów, oraz obserwowałem nowy rój podejrzany między Smokiem a Małą Niedżwiedzicą.
Teraz zachęcam do obserwacji Lirydów, bo ja już nie mogę się doczekać
pierwszego Liryda.
Oby tylko pogoda dopisała.  Smile
Odpowiedz
Tak, Wirginidy są w okolicach gwiazdozbioru Panny, tu jest więcej info o nich: http://www.astrovision.pl/index.php?id=443

Lirydy są "w" Lutni (w okolicach Wegi), będzie ich więcej, bo 15 na godzinę, a w maksimum nawet dwa, trzy, cztery razy więcej!
Będziesz robić zdjęcia? ;D Mi może się uda(bez teleskopu) jak pogoda dopisze oczywiście...
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz
Nie stety ja nie robie zdjęć tylko jestem obserwatorem wizualnym i moja  ,,praca" polega na szkicowaniu meteorów, ocenianiu prędkości i jasności danego zjawiska. Potem to wysyłam do PKiM i tam analizują moje obserwacje.
Odpowiedz
Uwaga od 16 kwietnia do 25 kwietnia można zapolować na Lirydy.
Maksimum tego roju wypada w nocy 22/23 kwietnia.
W maksimum będzie można zobaczyć jakieś 18 meteorów z roju plus meteory sporadyczne i z roju Antyhelion myśle że spokojnie będzie można w ciągu godziny (w maksimum LYR) zaobserwować około 25 meteorów, jak szczęście dopisze to nawet więcej.

Księżyc w maksimum Lirydów będzie w pobliżu nowiu i nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Załączam link na którym można przeczytać o Lirydach:

http://www.pkim.org/?q=pl/lirydy

Zachęcam wszystkich do obserwacji. Big Grin

Odpowiedz
Powinno więc być ciekawie Smile

Oby pogoda dopisała!
Adam Hurcewicz Newton Uniwresał 150/900 lorneta 20x80 - uszkodzona :'( aparat cyfrowy Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m http://adamhurcewicz.wordpress.com
Odpowiedz
Już nie mogę się doczekać leżak już przygotowany  Big Grin
Odpowiedz
Wyczuwam plagiat mojego wątku Wink
Mam nadzieję, że pogoda dopisze, chyba rozpale ognisko i wykonam jakiś taniec :Smile
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz
Już mozna obserwować Lirydy. W nocy 14/15 kwi. zaboserwowałem pierwsze Lirydy. Szkoda że byłem zwrócony plecami i tylko widziałem najaśniejsze meteory ok. 3-4 mag.
Meteory widziane w gwiazdozbiorach Raka i Kasjopeji.
Odpowiedz
Ano właśnie. Chyba najlepiej dwa wątki scalić w jeden, prawda??

Jeśli nie będzie sprzeciwu z argumentami, to wieczorkiem tak zrobię.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości