Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15 lat Obserwatorium Astronomicznego w Puławach
#1
  2 maja 2009 roku minie dokładnie 15 lat od chwili otwarcia w Puławach Obserwatorium Astronomicznego. Z tej okazji przybliżę historię jego powstania oraz pokażę wykonane przez siebie zdjęcia (niektóre z nich nie były dotąd publikowane). Zdjęcia wykonane na slajdach Kodaka

  Wiadomo, że Obserwatorium Astronomiczne jest niezbędną placówką do prowadzenia nie tylko obserwacji naukowych, ale także pokazów nieba dla publiczności. Ale mimo, iż koszt budowy obserwatorium jest zwykle znacznie niższy od planetarium, to w Polsce większe szanse na powstanie miały planetaria - doszło do tego, że w miastach, w których zbudowano planetaria, nie powstawało obserwatorium, a nawet upadały Oddziały PTMA.
  W Puławach od dawna planowano budowę obserwatorium. I mimo upływu wielu lat i rozmaitych „trudności”, z którymi spotykali się pomysłodawcy tego obserwatorium, w końcu Puławy mają obserwatorium.  Puławy to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym miejscowy Oddział PTMA był jednym z partnerów w budowie obserwatorium. Big Grin

  Plany budowy sięgają roku 1965, w którym członkowie PTMA (m. in. Maria i Bogdan Szewczykowie) proponują przebudowę nieczynnej wieży ciśnień na obserwatorium. Kilka lat później plany budowy zostają uwzględnione w planach budowy LOAiP w Polsce z okazji 500 rocznicy urodzin M. Kopernika.  W 1971 roku władze miasta przyznają Oddziałowi PTMA tę wieżę ciśnień do zbudowania w niej obserwatorium. Niestety, przez wiele kolejnych lat prace prawie stoją w miejscu. W 1983 roku Lucjan Newelski i Wiesław Kłaput (z O/PTMA w Warszawie) podpisują umowę na wykonanie kopuły dla tego obserwatorium. Przez kilka lat L. Newelski jeździ (prawie co tydzień) do Puław, aby własnoręcznie wykonać segmenty kopuły i sprawdzać, czy prace wykonywane są zgodnie z zaleceniami inż. W. Kłaputa i swoimi.

  Początkowo planowano uruchomienie w kopule teleskopu Newtona o średnicy 500 mm, :o który miał początkowo stanąć w Obserwatorium PTMA w Warszawie, ale z powodu trudności czynionych Newelskiemu przez niektóre osoby w Warszawie (nawet przez niektórych członków PTMA), postawienie tego teleskopu w Warszawie stało się wówczas niemożliwe.  L. Newelski postanowił przekazać budowany przez siebie teleskop Puławom. Wkrótce okazało się, że szybkie ukończenie przez Newelskiego budowy tego dużego teleskopu jest także niemożliwe i w tej sytuacji Oddział PTMA w Warszawie postanowił wypożyczyć - do czasu ukończenia „półmetrówki” - nasz długi teleskop Newtona 250mm (w Oddziale PTMA w Warszawie nie było zbyt wielu chętnych od jego używania...)

  12 listopada 1988, przy pomocy dźwigu z Zakładów Azotowych w Puławach, gotowa kopuła stanęła na szczycie wieży.  Trwały prace wewnątrz wieży - miały powstać pomieszczenia dla PTMA, na warsztat szlifierski, na salkę wykładową.  Pod koniec 1990 roku teleskop 250 mm  znalazł się w Puławach. Na początku 1994 roku trwały jeszcze prace końcowe, także przy teleskopie i kopule (wykonywane przez L. Newelskiego).

  Wreszcie nadszedł dzień 2 maja 1994 roku - dzień oficjalnego otwarcia Obserwatorium Astronomicznego w Puławach. Na uroczystości, oprócz przedstawicieli władz miasta oraz z MDK w Puławach, byli także członkowie ZG PTMA  i Oddziału PTMA w Warszawie.

  Oto kilka wykonanych przeze mnie zdjęć z tej uroczystości:

[Obrazek: gallery_14903_6_36998.jpg]
Krótko przed otwarciem - kontrola działania napędu kopuły


[Obrazek: gallery_14903_6_47920.jpg]
Obok teleskopu stoją: L. Newelski, z tyłu dr H. Brancewicz (ZG PTMA), oraz członkowie ZO PTMA w Puławach


[Obrazek: gallery_14903_6_37252.jpg]
Widok ogólny teleskopu  250 mm w kopule - wielkością robił wrażenie (obok stoi osoba z PTMA)


[Obrazek: gallery_14903_6_72378.jpg]
Orkiestra MDK w Puławach gra hymn państwowy


[Obrazek: gallery_14903_6_43770.jpg]
Podczas uroczystości otwarcia przemawia dr Henryk Brancewicz z ZG PTMA


[Obrazek: gallery_14903_6_12453.jpg]
Z okazji otwarcia Obserwatorium odznaczenie otrzymuje Maria Szewczyk (PTMA Puławy)


[Obrazek: gallery_14903_6_10615.jpg]
Odznaczenie (lub dyplom) odbiera Lucjan Newelski (PTMA Warszawa)


[Obrazek: gallery_14903_6_13060.jpg]
Widok ogólny Obserwatorium.

  Jako ciekawostkę mogę dodać, że zdjęcie wykonane było z jedynego miejsca, w którym obserwatorium było widoczne w całości (i nie „pod światło”). Ale przed nim stała latarnia, która psuła widok obserwatorium. I została komputerowo usunięta... ;D

------------------------------------------------
Literatura: Folder Oddziału PTMA w Puławach: „Obserwatorium Astronomiczne im. Franciszka Armińskiego, Puławy, 1994”  oraz „Urania” Nr 9 / 1994
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości