Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop Sloneczny LUNT LS60THaDS50
Teleskop Sloneczny LUNT LS60THaDS50

Czolem - wrzucam kilka fotek i zgrubny opis sprzetu, ktorego wreszcie sie doczekalem. Bardzo sie ciesze, ze w koncu do mnie dotarl. Prawie rok czekania dal mi sie we znaki. Byl czas ze nawet myslalem o odsprzedaniu miejsca w kolejce Smile Z drugiej strony wiem tez, ze malo w sieci jest info o tym sprzecie. Jest tak glownie dlatego, ze to rzecz nowa i nawet za wielka woda malo jest info od uzytkownikow na ten temat. Moze jakos moja radosc przelozy sie na nadrobienie zaleglosci w tym zakresie.

Tak wiec kiedys dawno temu, w zeszlym roku zamowilem teleskop sloneczny Lunt 60 z double stackiem u lokalnego dealera. Duzo maili sie przelalo miedzy mna a dealerem, duzo terminow dostaw sie poprzesuwalo. W koncu - stalo sie. Po 10 m-cach czekania wreszcie dostalem wymarzony sprzecior!

Jest to Teleskop sloneczny Halfa firmy Lunt, model LS60THaDS50 z tzw Double stackiem czyli podwojnym filtrem Etalon. Podwojne filtrownie daje mozliwosc zejscia ponizej 0.5 Angstroma beamwidth a to przeklada sie na wiekszy poziom szczegolow powierzchni slonca i detali na jego krawedzi. Dla przypomnienia 1 Angstrom = 0.1nm.

Nie wiem czy ktos z was sledzil temat rozwoju doublestack  ale generlanie chodzilo o to, ze wszystkie Coronada, dotychczasowe Lunty itd byly w zasadzie budowane jako single stack,  Tzn zawieraly 1 fileterk Etalon a tym udalo sie conajwzyej zejsc w okolice 0.8 Angstroma. Bardzo zamozni milosnicy solar astro mogli sobie zakupic dwa filterki i samemu zrobic double stacka ale cena szla wowoczas w grube tysiace USD za takie rozwiazanie. Lunt jakis rok temu zaczal sie chwalic, ze opatentowal rozwiazanie podwojnego przepuszczania wiazki swiatla przez ten sam 1 filtr etalon co mialo dawac identyczne rezulataty jak system 2 filtrowy a przy tym mialo byc polowe tansze. Zaczeto zbierac zamowienia na sprzet. Po 10 m-cach dowiedzialem sie ze, z przyczyn technologicznych patent Lunta okazal sie (poki co) nie mozliwy do wykonia i klienci co zamowili te telepy dostana double stacka ale skladajacego sie tradycyjnie z 2 filtrow Etalon i tak tez sie stalo. Fizycznie otrzymalem :

Teleskop Sloneczny: Lunt LS60T H Alfa (0.8 Angstroma)
Dodatkowy Filtr sloneczny: LS50F H Alfa (0.75 Angstroma)
Nasadka katowa HAlfa, UV/IR Block B1200

Urzadzenia polaczone razem daja < 0.5 Angstrona

Dodatkowo filtr sloneczny LS 50F moze byc rowniez uzyty z dowolnym innym telepem do ogniskowej 1200 mm.

Czyli w sumie moge sobie mojego drugiego refraktorka 80 na szybciora przekonwertowac na 2 telep sloneczny HAlfa

W ofercie Lunta moj telep nazwany jest:

LS60THaDS50/B1200/C

60mm H-alpha Solar-Telescope with Double-Stacked 50
Etalon filter, B1200 blocking filter and 2'' Crayford Focuser

Wiecej info na stronie : http://www.luntsolarsystems.com/

Caly zestaw przybywa w 2 walizkach (1 walizka - telep, 2 walizka - filterek). Dovetail jest dydykowany i trzeba kupic osobno ($35) . W zestawie nie ma tez szukacza slonecznego - tez kupuje sie osobno z TeleVujka ($20).

Tuba, wyciag i filterek wykonane sa 1 klasa. Wyczernienie bez zarzutu.
Katowka w mim przypadku ma jakies dziwne przebarwienia w czesci gdzie mocuje sie ja do wyciagu ale dziala bez zarzutu. W sumie to problem bardziej estetyczny. Fajna sprawa jest ze katowka ma mocowanie w standardzie T a z tego juz blisko to Canona czy innych Nikonow. Travel wyciagu to jakies 5 cm. (malo) nasadke katowa trzeba wysunac by zlapac ostrosc z okularem o dluzszej ogniskowej.

Dzis wylazlo u mnie Slonce zza chmurw wiec wytargalem sprzecicho na balkon celem dokonania obserwacji tegoz zjawiska. Dovetail jest w drodze wiec postanowilem sie ratowac zasadzeniem telepa na statywie fotograficznym. Ponizej kilka astro-fotek w stylu Gregorowym (czyli fotki sprzetu). Do obserwacji posluzyl mi okular zoom LV Vixen 8 -24 mm.

Slonko dzis bylo plaskie jak patelnia, bez plamek i protubernacji na krawedzi. W sumie nie wiadomo na czym ostrosc ustawic. Mialem z tym spore klopoty. Wszystko glownie za sprawa braku wprawy w operowaniu wszystkimi pokretlami, uciekajacego slonca z pola widzenia oraz wiatru i przenikliwego zimna. Po okolo polgodzinnym ustawianiu ostrosci udalo mi sie uzyskac bardzo fajne obrazy granulacji i pochodnii na powierzchni slonca. Najwyrazniej na reszte musze zaczekac a przy okazji troche sie poduczyc zestrajac wszystko do kupy w krotkim czasie.

Nie jestem pewien czy zoom LV jest najlepszym wyborem jesli idzie o okular do tego typu telepa ale to sprawa na potem.

Poki co zachecam do obejrzenia fotek zakupionego sprzetu:

Pozostale fotki w Galerii sprzetowej:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...lery;cat=2

Ponad to kilka przydatnych linkow:

1. Articles for LS60T/Ha - 60mm H-Alpha Telescope System with B1200 Blocking Filter

Dimensions of the LS60THa Telescope (PDF, 129K)
http://www.optcorp.com/pdf/Lunt/LS60THaDimensions.pdf

Cut Drawing for the LS60THa Telescope (PDF, 117K)
http://www.optcorp.com/pdf/Lunt/LS60THaCutDrawing.pdf

Flyer for the LS60THa Telescope (PDF, 370K)
http://www.optcorp.com/pdf/Lunt/LS60THaPoster.pdf

Załączone pliki
.jpg   IMG_4402.JPG (Rozmiar: 209.56 KB / Pobrań: 351)
.jpg   IMG_4403.JPG (Rozmiar: 221.32 KB / Pobrań: 334)
.jpg   IMG_4410.JPG (Rozmiar: 85.35 KB / Pobrań: 336)
.jpg   IMG_4407.JPG (Rozmiar: 188.82 KB / Pobrań: 326)
Odpowiedz
pytanko mam
czy ten filterek z przodu czerwony - to jakiś odpowiednik baaderowskiego CERF albo DERF ???
korci mnie w DO CERF za 800 na 70mm apertury... pewnie jakiś koniec produkcji czy cós
bo już w cenniku jest DERFza troszkę więcej ...
hmmmmm...
Odpowiedz
CERF lub jego odpowiednik to jest raczej szkiełko koloru niebieskiego a czerwone szkiełko to po prostu etalon (tak mi się wydaje bynajmniej) nakręcany na obiektyw - tak jak jest to w większych modelach Coronado. Jeśli nie to zapewne jest to jakiś inny prefiltr.

SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz
WG Lunta to nakrecane z przodu nazywa sie:

50mm Ha Etalon-Filter-System with B1200 blocking filter for 2'' focusser

[Obrazek: 36810_1.jpg]

H-alpha Single Pass Front Mount Etalon System for telescopes with 2'' focusser and up to 1080mm focal lentgh.

Introducing the LS50 Hydrogen-alpha system. To kick off the new company we are offering the 50mm aperture (no central obstruction) integrally tuned etalon for use on any customer supplied refractor. System includes the B1200 blocking filter which provides full disk images on telescopes up to 1080mm focal length. Larger blocking filters suitable for longer focal length telescopes are also available options.

Because the LS50 has an estimated bandpass of <0.75 Angstroms it is capable to providing high contrast views of both surface and edge detail. Adding an additional etalon system will reduce the bandpass to ~<0.55 (dependant upon scope) allowing for higher resolution viewing and/or imaging. (tekst ze strony http://www.luntsolarsystems.com/)

---------

Czyli jak z tekstu wynika jest to osobny Etalon montowany do tube teleskopu
Odpowiedz
Zacny sprzęcik Michu  Smile

Mam nadzieję, że w jakiejś niedalekiej przyszłości cykniesz jakieś fajne poglądowe fotki z tego cudeńka  Smile
Odpowiedz
Moje doswiadcznie jest niewielkie jesli idzie o solar astrofoto. Kupilem ten sprzecior bo chce sie troche w te klocki pobawic. Chetnie przyjme wszelkie rady w tym zakresie od bardziej doswiadoczonych kolegow.
Odpowiedz
oj trzeba będzie trzepnąć tutoriala oj trzeba będzie
;D
hmmmmm...
Odpowiedz
Kilka moich dowswiedczen z dzisiejszego dnia.

1. W single stack jestem w stanie ustawic dobre obrazy protuber albo dobre orbrazy powierzchni Slonca (jedno albo drugie). Nigdy nie udalo mi sie otrzymac jednego i drugiego na raz w zadowalajacje jakosci.

2. Miod i mleko udalo sie otrzymac po prawie godzinnym zestrajaniu obydwu filterkow. Powierzchnia Slonca soczysta z pochodniami odcietymi jak skalpelem i ciemna pajeczyna granulacji. Krawedz Slonca rowniez zyleta z bardzo wyraznymi protuberami. Dzis udalo mi sie przyuwazyc 2 podowjne protubery ( jedna bok drugiej, obydwie z czarnym oczkiem w srodku.) Jedna na godzinie 3 druga na 10 tarczy slonecznej.

3. Udalo mi sie wypracowac nastepuajca metode zestrajania filterkow. Najpierw praca w Single Stack, strojenie 1 wewnetrznego ethalona. Potem dokrecamy do telepa 2 filterek i stroimy tylko ten drugi (drobne poprawki dla lepszego detalu w 1 etalonie tez pomogly). Efekt koncowy - obraz taki ze mozna siknac ruminakiem ze szczescia.

4. Probowalem tez cos przyfocic moin 300D ale bez powodzenia. Wg zamylsu producenta aparat ma byc podpiety do katowki (HAlfa B1200) przy pomocy mocowania typu T. Przypomocowalem aparate ale w podstawowej konfiguracji, katowki (wszystkie tulejki w komplecie) w jakiej uzywa sie zwykle katowke niestety nie udalo mi sie zlapac ostrosci i to, nawet przy wyciagu wsunietym na maxa. Byc moze uda sie cos zdzialac gdy rozkrece katowke i skroce ja o gorna tulejke ( elementy katowki rowniez mocowane sa na gwint T - moze to celowe, ale nigdzie nie pisza w gudeline o setupie fotograficzynm. Wspominaja jedynie ze mozna forografowac przy pomocy tego telepa). Jak tulejki nie pomoga sprawe napewno rozwiaze barlow. Na razie nie mam jest w drodze.
Odpowiedz
Czekam/y/ na dalsze relacje, a tymczasem do Pragi zawitał Lunt LS100THa :

http://www.celestron.cz/phpscripts/obraz...dzb=841651

Po przeliczeniu - cena powyżej 25 tys. zł  :o :o :o  a to jeszcze tylko z jednym etalonem !

Smile

Odpowiedz
Witam

Chcialbym podzielic sie z wami pewnym starym newsem, ktorego wlasnie przyszlo mi doswiadczyc.
Chodzi o firme Lunt i ich katowki h-alfa B600, B1200, B1800 ...itd. Niektore egzemplarze sprzedawane przed 2010 rokiem maja wade fabryczna polegajaca na degradacji powlok jednego filtrow. W moim przypadku wyglada to tak jak na zalaczonym obrazku. Jak wplywa to jakosc obrazu w obserwacjach Slonca chyba pisac nie musze... Tutaj trzeba dadac od razu, ze Lunt bardzo profesjonalnie podchodzi do sprawy. Wadliwy element wymieniany jest bez zadnego problemu. Wystarczy zadzwonic, podac adres i przyslaja do domu filterek do samodzielnej wymiany wraz instrukcja jak to zrobic.

Nie wiem czy w polskim astroswiatku ten temat sie przewijal (nie jestem na biezaco) jesli tak to przepraszam za odgrzewanie starego kotleta.
Gdyby temat kogos szerzej interesowal to na CN ( oraz na Lunt Yahoo group) jest kilka watkow:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/s...ll/fpart/1

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/s...ost4872722

Dziekuje i pozdrawiam
Michu

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości