Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żuraw lornetkowy
Temat nadaje się  do ATM ale, że nie lubię się wypowiadać jeśli nic mądrego nie mogę powiedzieć więc od ponad 1,5 roku bytności na forum udzieliłem się aż 5 razy więc ten opis muszę tu umieścić.
Brak pogody zmobilizował mnie do wykonani na bazie statywu AZ-2 żurawia lornetkowego.

[Obrazek: 1.jpg]

[Obrazek: 2.jpg]

Podstawowym założeniem przy wykonaniu montażu było nieingerowanie w oryginalna budowę AZ-2. Ramię żurawia (o długości 1 m) wykonałem z kwadratowych profili aluminiowych (20mm) połączonych jak na zdjęciu

[Obrazek: 16.jpg]

Ramię połączone jest ze statywem za pośrednictwem tulejek dystansowych, śrubą M6, pełniącą zarazem rolę osi obrotu.

[Obrazek: 3.jpg]

[Obrazek: 6.jpg]

[Obrazek: 11.jpg]

[Obrazek: 15.jpg]

Lornetka umieszczona jest na mocowaniu dla którego osią obrotu i mocowaniem jest śruba M6

[Obrazek: 7.jpg]

[Obrazek: 9.jpg]

[Obrazek: 10.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]

[Obrazek: 13.jpg]

[Obrazek: 14.jpg]

Przeciwwaga zrobiona jest z ciężarka 1,5kg od "hantli". Mocowana jest to ramienia z wykorzystaniem radiatora od podzielnika ciepła (przytrzymuje ciężarek od dołu)
i zabezpieczenia bębna pralki w transporcie dopasowanego do otworu w ciężarku taśmą izolacyjną i rurką termokurczliwą.

[Obrazek: 4.jpg]

[Obrazek: 5.jpg]

[Obrazek: 8.jpg]

W dolnej części profili umieściłem ołów tak, że bez obciążenia i lornetki ramie jest w równowadze.
Tak wykonany statyw zapewnia komfortowe obserwacje bez drgań. Jedyna uwaga to taka że do użytkowania na balkonie lepsza byłoby głowica 3d, zapewniająca możliwość obserwacji przy dowolnym ustawieniu żurawia, ale to juz znacznie powiększyłoby koszty.

Koszt wykonania:
używany AZ-2 - 50 zł
Profile aluminiowe - ok. 50 zł
śruby, nakrętki - ok 6 zł
mocowanie lornetki i tuleje - wykonane przez znajomych ale pierwotnie tuleje i mocowanie wykonałem z drewna i plastikowego uchwytu do lornetki wzmocnione szpachlówką uniwersalną - i tez wszystko działało dobrze

Jeśli wątek jest tego wart to proszę o przeniesienie do ATM-u
Synta 8'', Mak127, SkyMaster 15x70 + parę okularów
Odpowiedz
Bardzo fajny pomysł i estetyczne wykonanie ! Gratuluję !

Interesuje mnie, jak rozwiązałeś sobie detalicznie sprawę hamulca do zaaretowania lornetki w jakiejkolwiek pozycji tak, byś np. mógł obie ręce mieć wolne. Mógłbym Ci ewentualnie poradzić, mnie to udało się idealnie i już wiele razy zdarzało się, że łapy grzałem w kieszeniach nie przerywając oglądania.  Big Grin

Pozdrawiam !

Smile

Wątek nadaje się do przesunięcia do ATM

Odpowiedz
Niestety hamulca jeszcze brak  Sad , tzn na razie jest bardzo cienki krążek z tworzywa przypominającego bakelit zmatowiony papierem ściernym miedzy uchwytem a ramieniem tak, że już przy dość lekkim dokręceniu lornetka się trzyma, więc wszelkie podpowiedzi będą mile widziane. Zresztą chce jeszcze dać klocki drewniane do wnętrza profilu, żeby dokręcanie nie odkształciło aluminium (niby nie powinno ale ...), i znaleźć zaślepki na końce reszty profili (do tego są dobre zatyczki od krzeseł tylko muszę jeszcze kilka znaleźć).
Synta 8'', Mak127, SkyMaster 15x70 + parę okularów
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości