Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jasne galaktyki
Witam!
Czy możliwe jest,że przy Dużej absorbcji Swiatła (teren obserwacji miasto)  nie mogę dojżeć bardzo jasnych obiektów normalnie widocznych gołym okiem  takich jak np. galaktyka Andromedy czy M 81, czy poprostu źle szukam. Proszę o oświecenie mnie w tym temacie gdyż kilka razy próbowałem znaleźć te obiekty i nic nie widziałem nawet słabej mgiełki a dodam,że widzę z tego samego miejsca Mgławicę Oriona.
Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
Hej,
Jasność powierzchniowa M42 jest wyższa niż M31, a tym bardziej M81. Dlatego możesz ją widzieć, a nie widzieć M31.
Nie bądź tajemniczy i powiedz skąd próbowałeś dostrzec M31 i M81. Ja, z Wrocławia dostrzegam M31 przez lornetkę jako mgiełkę, a przez teleskop jako wyraźną mgiełkę Smile
M81 przez lornetkę nie widzę, ale przez teleskop owszem. Bardzo słabiutka, ale zerkaniem do wyłapania (razem z sąsiadką)
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
anakonda !

Wygląda na to, że będziesz musiał więcej poczytać i tu na forum i w przystępnie napisanych książeczkach o gwiazdozbiorach, jasnościach obiektów, ich wielkości kątowej, zanieczyszczeniu nieba światłem, możliwościach teleskopów itp itd. Nie bierz tego, jako krytyki czy drwiny, ale sformułowanie " duża absorbcja światła" oznacza, że jesteś na początku drogi - ale przecież każdy z nas też kiedyś zaczynał...

Ale chwała Ci, że pytasz - trochę pomożemy, dużo jednak w Twoich rękach...

Jeśli obserwujesz  z Londynu czy okolic, niebo napewno jest prześwietlone i widać tylko jaśniejsze obiekty. Oriona napewno widzisz, jego miecz też, ale z tą mgławicą to chyba jest " na ostrzu noża"- myślę o gołym oku.
Natomiast galaktyka M31 w Andromedzie wieczorową porą / cca 20:00/ jest już stosunkowo nisko nad północno- zachodnim horyzontem, a jeśli ten horyzont prześwietlony / łuna od miasta /, nie masz szans ją zobaczyć gołym okiem a nawet w tym teleskopiku to będzie prawdopodobnie słabo zauważalna mgiełka. O galaktyce M81 i innych o podobnej jasności - w tych warunkach zapomnij, nawet z ETX 70. Nie tylko że mają niższą jasność, ale są dużo mniejsze w porównaniu z M31.

Jeszcze z takich uwag ogólnych : goto wcale Ci nie musi najechać dokładnie do szukacza czy okularu; wiele czynników o tym decyduje... Sprawdź sobie to zresztą na jasnych obiektach, jak to jest z tym trafianiem.

Jeśli nie masz, kup sobie obrotową mapkę nieba, przyda się do szybkiego zerknięcia co akurat i gdzie / wysoko czy nisko / znajduje się na niebie.
Jeśli nie masz, zainstaluj sobie jakiś program, np. p. Janusza Wilanda - AstroJawil , czy CdC - czyli Cartes du Ciel, w wersji polskiej.

No i dużo czytaj, czytaj - jeśli Ci czas pozwoli. Co nie znaczy, byś się nas nie pytał, tu droga zawsze otwarta !

Pozdrówko, Londyńczyku, jeśli już nie chcesz być " Anglikiem"  Wink

Smile

Odpowiedz
Ja próbuję ją zobaczyć z Londynu a dokładnie z jego peryferii. Próbowałem je zobaczyć także jak ą w zenicie ale jakoś mi sie nie udało a bardzo bym chciał zobaczyć galaktyke Andromedy.
Może jakieś rady jak to zrobić?
Odpowiedz
Chyba najprostsza i najłatwiejsza do zrealizowania - wyjedź za miasto... Najlepiej na jakieś niezalesione wzgórze, połóż się na chwilę, przyzwyczaj wzrok do ciemności przez powiedzmy 5 minut i szukaj za pomocą np. obrotowej mapy nieba, jest ona bardzo pomocna... A co do programów to osobiście polecam Stellarium Wink
Odpowiedz
Jasne.
Zaufaj sobie. Tak jak wspomniał kolega Zbigniew ściągnij jakiś program z mapami nieba, np. Cartes du Ciel. Albo wyposaż się w dobrą mapę nieba. Poszperaj w internecie. Jest takie coś jak TRI Atlas, który jest darmowy i w Pdf'ie. Możesz sobie wydrukować. Z Cartes du Ciel też z resztą można sobie podrukować mapki.
Zrób tak, jakbyś wybierał się na wycieczkę. Wyjdź w ciemne miejsce z lornetką i na podstawie mapy obierz drogę do M31. Droga jest łatwa. Od Bety And. o jedną gwiazdkę w "prawo" i jeszcze ciut w bok.

Jednak, jak wspomniał Zbigniew. Nie jest to najlepsza pora na M31, bo Andromeda jest nisko nad horyzontem.

pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
(15.02.09, 15:54)zbignieww link napisał(a): anakonda !

Wygląda na to, że będziesz musiał więcej poczytać i tu na forum i w przystępnie napisanych książeczkach o gwiazdozbiorach, jasnościach obiektów, ich wielkości kątowej, zanieczyszczeniu nieba światłem, możliwościach teleskopów itp itd. Nie bierz tego, jako krytyki czy drwiny, ale sformułowanie " duża absorbcja światła" oznacza, że jesteś na początku drogi - ale przecież każdy z nas też kiedyś zaczynał...

Ale chwała Ci, że pytasz - trochę pomożemy, dużo jednak w Twoich rękach...

Jeśli obserwujesz  z Londynu czy okolic, niebo napewno jest prześwietlone i widać tylko jaśniejsze obiekty. Oriona napewno widzisz, jego miecz też, ale z tą mgławicą to chyba jest " na ostrzu noża"- myślę o gołym oku.
Natomiast galaktyka M31 w Andromedzie wieczorową porą / cca 20:00/ jest już stosunkowo nisko nad północno- zachodnim horyzontem, a jeśli ten horyzont prześwietlony / łuna od miasta /, nie masz szans ją zobaczyć gołym okiem a nawet w tym teleskopiku to będzie prawdopodobnie słabo zauważalna mgiełka. O galaktyce M81 i innych o podobnej jasności - w tych warunkach zapomnij, nawet z ETX 70. Nie tylko że mają niższą jasność, ale są dużo mniejsze w porównaniu z M31.

Jeszcze z takich uwag ogólnych : goto wcale Ci nie musi najechać dokładnie do szukacza czy okularu; wiele czynników o tym decyduje... Sprawdź sobie to zresztą na jasnych obiektach, jak to jest z tym trafianiem.

Jeśli nie masz, kup sobie obrotową mapkę nieba, przyda się do szybkiego zerknięcia co akurat i gdzie / wysoko czy nisko / znajduje się na niebie.
Jeśli nie masz, zainstaluj sobie jakiś program, np. p. Janusza Wilanda - AstroJawil , czy CdC - czyli Cartes du Ciel, w wersji polskiej.

No i dużo czytaj, czytaj - jeśli Ci czas pozwoli. Co nie znaczy, byś się nas nie pytał, tu droga zawsze otwarta !

Pozdrówko, Londyńczyku, jeśli już nie chcesz być " Anglikiem"  Wink

Smile

Co do krytyki czy drwiny to spoko. Zacząłem interesować się astronomią czynnie dopiero ok. miesiąca temu i wiem, że nic jeszcze nie wiem i dlatego pytam bo samemu dojść do czegoś może być dużo trudniej i dłuzej. Jeszcze nie raz na pewno zadam jakieś banalne pytanie ale tak to jest z początkującymi,że pytają i pytaja wciąż o to samo. Co do czytania to czytam bardzo dużo. Całymi dniami siedze na forach astronomicznych w google i na astronomia.pl i jak narazie myślę,że chyba za dużo informacji na raz i mam ogólny mętlik w głowie. Musze sobie jakoś te wiadomości poukładać. Może jakas rada jak najlepiej zacząć sięuczyć astronomii? Na jakich tematach się skoncentrować oprócz nauki gwiazdozbiorów. Co do programów to używam Stellarium i Google Earth. Książki też już pozamawialem i czekam na dostawę. Jeżeli chodzi o GO TO to go prawie nie używam bo coś mi trochę oszukuje a po drugie wiem, że taki system ogłupia zwlaszcza na początku drogi więc szukam obiektów samodzielnie jak teleskopem bez systemu tyle,że trudniej bo nie ma miejsca na lunetke celowniczą.
Odpowiedz
...tak, to wymaga czasu, by informacje ułożyły się w głowie i potem w wielu sytuacjach zadziałał efekt przyczynowo-skutkowy.

Na niczym się, w/g mnie specjalnie nie koncentruj, wertuj sobie np. obiekty z katalogu Messiera, porównuj ich jasności, kątowe wielkości... Zrób sobie może zestawienie tych najjaśniejszych , "sztandarowych" z północnego nieba, z podziałem na mgławice, galaktyki, gromadki kuliste, otwarte. Możesz to poukładać w/g pór roku...

I tak można z wieloma innymi sprawami: robić sobie notatki, rysunki czy szkice itp
Gwiazdozbiorów jest 88 i niema sensu je wkuwać, nawet tych wszystkich z nieba północnego.
A już samo czytanie o różnych obiektach jest tak fascynujące i nie nudzące - że warto temu poświęcić też dużo czasu a będzie to relaksujące czytanie.

Mnie takie tabele i samo pisanie szybciej pomogło w zapamiętaniu, może też dlatego że jestem "wzrokowcem".

Posłużę się tu żartobliwym motto jednego z kolegów: "nic na siłę, wszystko/tylko/ młotkiem"... Wink

Smile

Odpowiedz
Dołożę od siebie,Polecam stellarium jasny przejrzysty sofcik do wyświetlania ''prawie'' realnego wyglądu nieba w każdym czasie i miejscu na Ziemi.Także z opisami i zaznaczonymi kształtami zarysów gwiazdozbiorów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stellarium
lub wspomniana stronka z obrazami-atlasem całego nieba gotowego do wydrukowania...
http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html
http://www.uv.es/jrtorres/index.html

pozdrawiam i powodzenia w studiowaniu i poznawaniu nieba...
''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
Dzięki za informacje! Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości