Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kopuła - czy warto sie w to bawić
#1
Witam. Mam dośc dziwne wydaje mi się pytanie. Czy warto bawić się w robienie kopuły. Tzn czy podczas obserwacji z takiego "bunkra" Smile jest znaczna poprawa czegokolwiek i w jakich warunkach ma to sęs. Czy w odległości np. 25 km od Warszawy poprawi to jakość obserwacji czy nie ma to najmniejszego znaczenia. Dodam że zrobienie czegoś takiego dowolnych rozmiarów ( bez przesady oczywiście ) nie jest dla mnie żadnym problemem, bo od pewnego ( dłuższego ) czasu buduje wraz z wójem łódź Tango family jako że oferowane w sprzedaży nie spełniały naszych oczekiwań. Doświadzenie oraz materiały są , warsztat i narzędzia także , no i przedewszystkim chęci i odwieczna potrzeba nieustannego majsterkowania. Kopułę umieściłbym na wysokości 2,5 metra na dachu swojego działkowego domu, który to dach mogę pod takową kopułe zaadoptować, także pole widzenia było by całkiem całkiem mimo drzew znajdujących sie , ja wiem, ok 50/60m od domku. Co myślicie na ten temat. Czy warto się w coś takiego bawić czy lepiej iść po piwo i przygotować sie na wieczorne obserwacje. Wiem że ten pomysł większości z was wydawać się będzie lekkim szaleństwem, aczkolwiek wój aktualnie jest zagranicą więc z łodzią przerwa, no a porobiłbym coś. Czekam na opinie. Pozdrawiam.
Syncia 8``, Luneta ZRT 457, Okularki LVW 13mm i 22mm + standardowe od synci
Odpowiedz
#2
Kolego Obcy, budowa kopuły ma zawsze sens zwłaszcza jeżeli budujesz z wujem.
Zalety m.in.:
- osłona obserwatora przed wiatrem,
- osłona sprzętu przed warunkami atmosferycznymi,
- możliwość zamontowania sprzętu na stałe czyli nie będziesz musiał go rozkładać i składać po i przed obserwacjami, to eliminuje uszkodzenia, zmiany parametrów ustawienia itp.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#3
(11.02.09, 01:27)Obcy link napisał(a): Czy warto bawić się w robienie kopuły. Tzn czy podczas obserwacji z takiego "bunkra" Smile jest znaczna poprawa czegokolwiek i w jakich warunkach ma to sęs. Czy w odległości np. 25 km od Warszawy poprawi to jakość obserwacji czy nie ma to najmniejszego znaczenia.

Na pewno nie zmieni przejrzystości powietrza, ani zaświetlenia nieba. Ale może już osłonić przed światłami bocznymi, które w pewnych sytuacjach bywają dokuczliwe.

I na pewno ma sens, jeżeli zamierzasz astronomii poświęcić trochę swojego życia. Jeżeli masz zamiar wykonywać w miarę systematyczne obserwacje, to ważne są udogodnienia wspomniane przez felcię97. Jeżeli natomiast jest to słomiany zapał i za rok okaże się, że niebo już Cię nie interesuje, to szkoda fatygi.
Odpowiedz
#4
Budowa kopuły lub innego rozwiązania dla teleskopu jest najlepszym pomysłem jaki można zrealizować. kto biegał z teleskopem w te i na zad, ten wie o tym najlepiej.

Coraz częściej kupujemy większe maszyny bo są relatywnie coraz tańsze. A dlaczego warto, o tym przekonał się ostatnio mój kolega z naszej Sekcji Astronomicznej w Żaganiu. Po trzech razach wyjazdu za miejscowość z teleskopem - Synta 10" - sypnęła się kolimacja. teraz ma robotę. A można tego uniknąć stawiając sprzęt na stałe.

To nie musi być wielka inwestycja czasami wystarczy dobrze pomyśleć. Wybrałem kilka pomysłów - WWW z wielu dostępnych pod adresem - Dom Dla teleskopu.

Niektóre są banalnie proste. Inne to duże inwestycje. Ale zawsze każdy osiąga swój cel.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości