Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turbulencja czy optyka? (Cyferka)
Założyłem nowy wątek z Marsa Janusza, bo dotyczy nie Marsa, ale problemów z rozszczepieniem światła.

(17.07.03, 13:27)Janusz_P. link napisał(a):Te czerwone i niebieskie zafarby to efekt rozszepienia światła niskiego Marsa w naszej turbulującej i miąchającej go atmosferce :o

[Obrazek: Mars%20z%20Alamaka.jpg]

Nie sądzę Janusz, aby to była wina turbulencji. Moim zdaniem to wina optyki, a dokładniej za dużo optyki.
Popatrz na moje zdjęcie Jowisza. W zależności od tego gdzie w polu widzenia okularu znajdował się Jowisz, przesunięcia RGB (czy jak wolisz zafarby) są różne. I co ciekawe, czerwony zawsze do środka. A środkowy Jowisz nie wykazuje większych przesunięć.

[Obrazek: jox1.jpg]
Odpowiedz
Fotki robiłem z ręki położonym aparatem na okularze teleskopu i mogło to nie być dokładnie w osi optycznej aczkolwiek okular Ortoskopowy którego używam jest praktycznie wolny od aberacji chromatycznej powiększenia w całym swoim niewielkim polu 42 stopni.
Zwróć uwagę Togal że to są największe publikowane foty Marsa na Forum robione z naprawdę dużym powiększeniem 270x z Zoomem na maksa, zajmujące sporą część chipu aparatu i stąd też mocno powiększona aberracja atmosferyczna rozszczepiająca Marsa na małe widmo 8)
Zobacz na godziny fotografii, Mars był jeszcze bardzo nisko nad horyzontem, nie mogę sobie pozwolić w tygodniu pracy na całonocne obserwacje do świtu niestety i też czekam na dogodniejsze godziny obserwacji od opozycji przez następne 3 miesiące zanim Marsidło za nadto nam nie zmaleje :-\
Odpowiedz
Z fotek z Jowiszem wynika że korekcje aberracji atmosferycznej możesz robić w prosty sposób umieszczając Marsa w odpowiedniej części pola widzenia okularu 8)
Inni muszą stosować kliny kompensacyjne lub perzesuwać kanały barwe o pewną wartość ;D ;D ;D
Odpowiedz
Janusz, zobacz na godziny kiedy robiłem Jowisza ;D W moim przypadku to raczej nie atmosfera.
A Twój Mars z 21 wygląda identycznie jak ten z 17.07. Identyczne warunki w atmosferze były?
Odpowiedz
Togal poczytaj to co napisali w sierpniowym S&T. Jak nie masz to Bartolo zeskanował:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...5;start=45.

To nie tylko turbulencje, sama atmosfera na takiej wysokości robi pryzmat. Ja nie upieram się, że to jedyna przyczyna, ale na pewno nie można jej pominąć.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
No niestety im większy teleskop i powiększenie tym efekt degradacji obrazu większy na tej samej wysokości nad horyzontem, widać że tu mają przwagę mniejsze ale najwyższej jakości apochromaty jak Waldkowy, Crocodila czy przyszły Przemasowy TEC 140 ;D ;D ;D
No cóż jak zwykle jakość proporcjomnlana do ceny 8)
Odpowiedz
Dzięki Grzegorzu, poczytam później. Nie zauważyłem tego linku.
A tak a propos: jakie są sposoby zdobycia S&T w Polsce? Pytałem w poznańskim MPiKu to powiedzieli, że ostatni raz mieli w 2001r. >Sad
Odpowiedz
W zielonogórskim MPiKu jest regularnie. Zaopatrywałem się tam przez jakiś czas i nie straciłem żadnego numeru. Polecam jednak prenumeratę u wydawcy (o połowę taniej), potrzebna tylko karta kredytowa.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
W Krakowie bywa w hipermarketach, kioskach hotelowych i kiku ksiegarniach w centrum miasta ale o wiele taniej wychodzi prenumerata co już od lat stosuję z powodzeniem, chcesz to podeśle Ci blankiet na prenumeratę dołanczany do każdego numeru gratisowo, podajesz numer karty, wysyłasz poleconym i za miesiąc masz już w domu pierwszy numer jak złoto ;D ;D ;D
SKY na europę drukowany jest w U. K. aby uniknąć kosztów transportu przez Atlantyk 8)
Odpowiedz
Ok. Dzięki. Zamówię na stronie S&T.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości