Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kwadrantydy 2009
Maksimum roju Kwadrantydy przypadnie w tym roku na 3 stycznia ok. godziny 14°°cet. Bardzo ladnie na bannerku prezentuje sie mglawica Koński Łeb, ale nie tam nalezy szukac Kwadrantydow. Radiant roju znajdzie sie 2 godziny po zachodzie slonca w kierunku NW na wysokosci ok. 25°. Widocznosc roju jest calonocna, od kierunku NW po zachodzie Slonca przez minimum wysokosci 15° w kierunku N ok. godz. 23°°, potem ponownie warunki obserwacyjne beda sie polepszac gdzie na 2 godz. przed wschodem Slonca radiant bedzie widoczny w kierunku ENE na wysokosci ponad 50°.

Tutaj mozna przeczytac jeszcze kilka ciekawych informacji:
http://pfn.pkim.org/?q=pl/kwadrantydy

a tu mapki:
po zachodzie Slonca
[Obrazek: 09-01-03_Kwadrantydy.gif]

[Obrazek: 09-01-03_Kwadrantydy1.gif]
8) Udanych obserwacji
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Kwadrantydy dały ładny popis aktywności:

http://www.imo.net/live/quadrantids2009/...18126fb716

Tutaj radiant na podstawie zjawisk z mojej stacji, z nocy 2/3 stycznia.

[Obrazek: 6fcba1b793c4855b.png]

Krzyś Wink
Odpowiedz
No to miałeś fart Krzysztof. W Warszawie do połnocy było zachmurzenie 8/8 i mogłem sobie TV ogladać a nie Kwadrantydy Sad
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Niestety ja nie miałem ładnej pogody w maksimum. Za to ładnie prezentowały się meteory dzień wcześniej (2 sty.). Średnia godzinowa wyszła mi aź  50-60 meteorów na godzinę.
Rój Kwandrantydów zaczął swoją aktywność 28/29 grudnia dając około 15 lub więcej zjawisk. Dokładnie nie wiem bo wtedy prowadziłem obserwacje teleskopowe i byłem już zmęczony na obserwację tego roju.

--edit--scalenie tych samych postów
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości