Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykorzystanie portu USB w guiderze
#1
Mam nadzieję że opisane w dalszych częściach tego wątku moje doświadczenia pomogą komuś kto walczy z tematem.
Zacznijmy od tego , że kupując sprzęt od początku trzeba być świadomym co kupujemy i z czym to ma wspołpracować. Ja zacząłem od zakupu dedykowanego laptopa Smile ( to znaczy taniego Smile) i od razu wpadłem na minę - tanie laptopy ( mój to Fujitsu -Siemens Esprimo) nie maja portu rownoleglego !!! a przecież najbardziej rozpowszechnione softy do guidingu ( GuideDog, Guide Master) bezpośrednio portu USB nie obsługują. Rozwiązaniem problemu może być  dokładne przeszukanie forum Smile. Testowałem dwa z urządzeń dostepnych na rynku - Shoestring GPUSP Port Adapter i urządzenie skonstruowane przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w ramach programu EU-HOU ( Hands On Universe) a sprzedawanego przez firmę Astrokrak jako interfejs USB-paralell do kamer o długich czasach naswietlania. Uwagi i wyniki testów - w nastepnych postach.
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
#2
No to ciąg dalszy.
Urządzenie EU-HOU kupiłem w firmie Astrokrak za 139 zł. Soft bezpłatny na stronie http://www.euhou.net/. SalsaJ instaluje się bezproblemowo na MS Windows XP z serwispackiem 3.
No i właściwie tyle Sad. Urządzenie nie emuluje pracy portu równoległego ( zgodnie zresztą z opisem). Pracuje wyłącznie z kamerką. Po dwóch dniach i wieczorach walki poddałem się. Niestety to jest ten przypadek kiedy czasem spodziewamy się że może uda nam sie jakis problem rozwiazać tanim kosztem a okazuje się że w sumie tylko dokładamy kolejne wydatki i graty do szuflady. Radziłem się mądrych z branzy IT i tez niewiele z tym konwerterkiem mogli pomóc. Sprawa niby prosta a zaden z testowanych softów ( GuideDog i GuideMaster ) nie mógł "zobaczyć" tego portu.
Jesli komuś jest taki konwerter potrzebny ( opis na stronce http://www.euhou.net/docupload/files/Too...uction.pdf) to oddam w dobre ręce za 100 zł Smile
Dużo lepiej wygląda sprawa z urządzeniem Shoestring.
Kupiłem za 109 Euro ( łącznie z kosztami przesyłki) w firmie Centro Ottico San Marco.
( http://www.otticasanmarco.it/). Przyszło po tygodniu bez problemów. Można płacić karta kredytową albo Paypalem.
Nazywa się to USB Guide Port Adapter GPUSB.
Instalacja : banał Smile
Najpierw ze strony http://ascom-standards.org/ trzeba zainstalować platformę ASCOM, potem ze strony San Marco driver do GPUSB.
Po instalacji drivera pojawia się w menu telepów ASCOMa do wyboru GPUSB adapter.
Wybieramy go, włączamy sterowanie ASCOM ( w GuideDog menu zakładka Guiding wybrac ASCOM,  w GuideMaster menu General>setup zakładka telescope wybrać GPUSB shoestring).
Po podłączeniu do portu USB komp pisze to co zwykle ( nowe urządzenie itp) ale od razu powinien pokazac że jest zainstalowane bo GPUSB ma interfejs HID czyli coś co jest zabudowane w MS Windows powyżej wersji 2000 ( XP, Vista).
Aby przetestować konwerter mozna zaladowac prosty programi GPUSBcheck ze stony Shoestringa albo włoskiej firmy. Pozwala to na okreslenie -w razie problemów- czy kłopot mamy po stronie konwertera czy oprogramowania guidera.
U mnie zadzialał od razu. Pięknie steruje ruchami teleskopu. Ponieważ wykorzystuję podwójny napęd RA i DEC Meade musialem jeszcze zrobic przelotkę z ST4 na ręczny sterownik, ale z tym tez nie ma problemu bo opisane jest to ( z obrazkami ) na stronie Shoestringa.
No i tyle.
Może komuś się ta wiedza przyda. w razie potrzeby służę dalszymi informacjami.
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości