Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustawianie montażu azymutalnego
#6
Problem z tym szukaczem nie polega na tym, że nie jest ustawiony w osi (zawsze można przecież ustawić), ale na tym, że non stop się przestawia, ze względu na złe mocowanie (przynajmniej u mnie). Z tego powodu przed rozpoczęciem obserwacji zawsze wykonuję taki ‘zabieg’:

1 Na początek ustawiam telepa z grubsza na jakiś jasny obiekt (w mieście najlepsza jest latarnia, a poza miastem jasna gwiazda lub księżyc, czyli przechodzimy do punktu 2)

2 Następnie ustawiam teleskop na jakąś jasną gwiazdę wykorzystując do tego otwór w mocowaniu szukacza (kucam za telepem, ustawiam oko na tej samej wysokości nad tubą na jakiej jest rzeczony otwór i ustawiam całość tak, żeby widzieć w otworze gwiazdę). Ustawiamy obiekt na środku krzyża szukacza, po czy bierzemy największy okular, znajdujemy obiekt w teleskopie, delikatnie korygujemy położenie teleskopu tak, by znalazł się on w środku pola widzenia i ustawiamy ostrość. Pod koniec korygujemy ustawienie szukacza.

3 (znajdowanie obiektu) Jeśli obiekt jest widoczny gołym okiem postępujemy tak samo jak w punkcie 2, tylko bez ponownego ustawienia ostrości i szukacza. Jeśli nie widzimy obiektu potrzebny nam będzie atlas nieba. Na początku ustawiamy teleskop na najbliższą jasną gwiazdę. następnie sprawdzamy, czy nie widać go w szukaczu. Jeśli nie, porównujemy układ gwiazd widoczny w szukaczu z atlasem. Jeśli widzimy miejsce w którym powinie się znajdować nasz obiekt, to ustawiamy tam teleskop i sprawdzamy co widać w okularze. Jeśli nie, to patrzymy na układ gwiazd widocznych przez teleskop, porównujemy z atlasem, orientując się, w którym jesteśmy miejscu i, w którą stronę musimy ‘przekręcić’ naszą tubę. Następnie śledzimy przesuwające się w okularze obrazy (ciągle porównując z atlasem), aż znajdziemy nasz obiekt lub miejsce, w którym powinien być (jak go tam ni widać, to albo coś schrzaniliśmy, albo po prostu obiekt jest za ciemny dla naszego sprzętu :'().

Metoda może wydawać się trudna i skomplikowana, ale w praktyce okazuje się całkiem łatwa i bardzo pomocna Wink
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Odp: Ustawianie montażu azymutalnego - przez astrorys - 08.11.08, 11:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości