Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustawianie montażu azymutalnego
Słuchajcie wszyscy! Eureka!
Dzięki waszej pomocy zabrałem się przed chwilą za korygowanie tego szukacza i wiecie co? Jestem taki głupi że nie zauwazyłem na nim dwóch śrubek do korekty poziomu i pionu. Mam szukacz LED toteż użyłem go na pierwszej latarni. Kucnąłem za telepem i patrze a w tym szukaczu latarni nie ma! No i zacząłem poprawiać. Jest o wiele lepiej. Wypróbowałem na innych latarniach i działa. Teraz myślę że będzie mi o wiele łatwiej czegokolwiek szukać. Smile Jeszcze jedno pytanie apropos obiektów Messiera. Jak je odnaleźć na niebie. Wiem że teraz jesień i warunki nie są najlepsze ale od czasu do czasu bywa bezchmurne niebo. Mieszkam na obrzeżach miasta więc pewnie gołym okiem ich nie znajdę. Co wtedy począć? Chyba że ich nie widać gołym okiem to co wtedy. proszę o radę.

P.S. Astrorys - jak wyglądały te Mxx w twoim telepie? Bo ciekaw jestem Smile
Synta 8''
Odpowiedz
Messerki wyglądały różnie. Od ślicznego widoku M45 (Plejady –oczywiście bez tych spowijających gwiazdy błękitnych obłoków widocznych na niektórych zdjęciach), do ledwo widocznej mgławicy M8 (delikatna szarawa mgiełka niewiele odróżniająca się od tła).
Może moje szkice pobudzą lekko twoją wyobraźnię:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1500
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1499
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1497

W ostatnim przypadku nie zrobiłem obróbki na kompie (odwrócone kolory).
Wiem, że szkice powinny być na gładkiej kartce, ale jak je robiłem to tego nie wiedziałem (dawne czasy –jedne z pierwszych obserwacji i pierwsze szkice) Wink
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Super!
I coś takiego widac w tym telepie??
Jeśli tak to czekam z niecierpliwością super pogody i wyjazdu na działkę. Ekstra!
Synta 8''
Odpowiedz
Mam jeszcze jedno pytanko. Na tych szkicach piszesz o powiększeniu 35x i 117x. Jakich okularów używach do tych powiekszeń?
Synta 8''
Odpowiedz
Kilka sprostowań, żebyś się nie rozczarował.

Co do M45 –będziesz widział coś takiego albo lepiej i wcale nie musisz jechać na działkę (ten szkic wykonałem z przydomowego ogródka w podwarszawskim Józefowie).

M13 –szkic w miarę prawdziwy. Obraz widoczny przy większym powiększeniu to okrągła, rozmyta plamka, lekko jaśniejsza po środku, z lekko postrzępionymi brzegami.

M31 –tu już jest nieco gorzej. Mniejsze powiększenie -jeszcze wszystko gra. Większe –tu jest kiepsko (ze szkicem). Prawda jest taka, że widać środkowe, najjaśniejsze obszary i poświatę wokoło najprawdopodobniej spowodowaną kiepską optyką :-\

Ale ogólnie nie jest źle (zwłaszcza biorąc pod uwagę jakość i średnicę telepa).
Obecnie staram się go trochę zmodernizować. Mam już skrzynkę do bezpiecznego transportu i walczę z luzami w montażu (po zablokowaniu osi wysokości mogę go w niej przestawić o 20° :'( –czy masz ten sam problem?)
Odpowiedz
No jasne! To jest strasznie. Aż strach bierze żeby zaraz nie wyleciał. Ale wiesz co. Jest tam taka śruba jak sobie spojrzysz od spodu i ona jest taka dziwna że jest wklęsła w kształcie nakrętki (więc nie dokręcasz żadnej nakrętki tylko możesz wsadzając tam coś na wzór długiego czegoś zakończonego nakrętką dokręcić). Już tak zrobiłem i przez jakiś czas miałem spokój tylko że to się rozkręca. No cóż. Taki montaż. Ale i tak dobrze że chociaż ustawiłem ten szukacz Big Grin
Synta 8''
Odpowiedz
Na szczęście tuba jest nie wyważona, więc automatycznie opiera się na górnej granicy luzu :-\
Z tą śrubą to walczę od miesiąca, ale ciągle się odkręca >Sad
Myślałem o tym, żeby dodać jakąś podkładkę sprężynową – może to by pomogło ???
Co o tym sądzisz?
Odpowiedz
(08.11.08, 23:35)robomanus link napisał(a): Mam jeszcze jedno pytanko. Na tych szkicach piszesz o powiększeniu 35x i 117x. Jakich okularów używach do tych powiekszeń?
Okulary 20mm i 12mm.
Są to okulary z zestawu. Niestety średnica 0,98” i optyka jednosoczewkowa, ale coś tam widać :-\
Do powiększenia 35x okular 20mm, a do 117x [a tak właściwie 116,(6)] okular 12mm + Barlow x2 (również zestawowy z optyką jednoelementową, ale 1,25”)
Odpowiedz
Czyli tak jak myślałem Smile Cóż jeśli chodzi o podkładkę to nie mam zielonego pojęcia. Może opisz co dokładnie chcesz zrobić Smile
Synta 8''
Odpowiedz
Z chodzi mi o to, żeby dać jakąś podkładkę sprężynową (po nazwie można się domyślić co to) na tą śrubę (chyba, że mówimy o innych śrubach). Wtedy byłaby ona cały czas  mnij więcej dociśnięta i może przestałaby się odkręcać.
A przy okazji, jaki masz zestaw szkieł do swojego telepa (ja oprócz wcześniej wymienionych mam do niczego się nie nadający okular jednosoczewkowy 0,98” 4mm /też z zestawu/)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości