Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rosyjska Lornetka
Witam serdeczne.

Znalazłem dziś w szafie lornetkę z rosji  ;D 25x60. Czy ona nadaje się do jakichś obserwacji?

Linki do aukcji z lornetką na Allegro:

http://www.allegro.pl/item473837537_lorn..._wawa.html

PZDR!!!
Odpowiedz
Hej,

pewnie do czegoś się przyda - jak nie ma niczego innego pod ręką.

Pewnie Księżyc da się zobaczyć itp itp.

Ale cudów bym się nie spodziewał. Można nawet założyć, że sprawność optyczna będzie kiepska.
Odpowiedz
Miałem kiedyś podobny "sprzęt". Też znalazłem w szafie, akurat jak się zaczynałem interesować astro. Oczywiście parametry są oszukane- średnica obiektywu wynosi 50mm, a powiększenie poniżej 10x. Trzeba przyznać, że do poznawania nieba może się przydać. Widziałem tym kilkanaście DSów, np M13,31, 42, 39, otwarte M34-38 i oczywiście h i chi Persei. Dopóki nie kupiłem dobrej lornetki 10x50, ta służyła mi kilka miesięcy do pierwszych obserwacji, a potem jako sprzęt przeglądowy, uzupełniający dla telepka.
Synta 6", Hyperion 21mm, NPL 15mm, orto 9mm, DO Entry 10x50
Odpowiedz
NIE  NIE  !!!
  To tandeta, DNO ,  astronoma !
Odpowiedz
Jedno jest pewne, na pewno zobaczysz więcej niż "gołym" okiem... Smile
ale nic poza to..., ale na pewno da namiastkę tego co zobaczysz prawdziwą 10x50.

Osobiście to odradzam wszelkie 25x50, 60x70, itp (cokolwiek te oznaczenia mają mówić)

-
Odpowiedz
a co da się oglądnąć lornetką tasco 22x32 Smile
Odpowiedz
(05.12.08, 15:00)wojt221 link napisał(a): a co da się oglądnąć lornetką tasco 22x32 Smile

W zasadzie NIC. Z tego oznaczenia 22x32: powiększenie 22x to bujda na resorach [i nawet dobrze,że takiego nie ma, bo to już by była tragedia!!!]], a 32mm średnicy szkieł [o ile tyle ma] to za mało.
Jeśli gdzieś się tak po domu poniewiera, to od biedy możesz sobie raz zerknąć na Plejady, zawsze wyjdą lepiej niż gołym okiem. I na tym koniec.
  Jeśli zaś myślałeś o zakupie czegoś podobnego, zapomnij NATYCHMIAST. Nie tylko do astro.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Do turystyki to 32mm szkła są O.K, ale tu nie wiesz nawet, jakie powiększenie ma toto. Na pewno nie 22x, może 8x, może 10x, a może 15x -diabeł wie. A jak więcej niż 12-15x to to się do niczego nie nadaje. Do tego pewnie rubinowe powłoki na szkiełkach, co to "połowę światła wywalają"  itp. itd.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
dzięki za odpowiedź ale taka była moja pierwsza i żeczywiście najwięcej przez to nie zobaczę  ale i tak czasami jej używam mimo że mam lepsze Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości