Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki okular?
Witam!

Mam całkiem dobry obiektyw do Zenmita o średnicy ob. 66mm i ogniskowej 300mm. Chcę go przerobić na lunetke, dokupujac lacznik i w miare dobry okular. I tu zaczyna sie problem. Za pomoca tej lunetki chce obserwowac kometki i sprobowac poobserwowac teleskopowo meteory, potrzebuje wiec duzego zasiegu i szerokiego pola widzenia. Upatrzylem wiec sobie dwa okulary: jeden u astrokreaka Reversed Kellner (Soligor) 32mm a drugi u Himpola Super Plossl 32mm. Pierwszy ma pole widzenia 60 st, a drugi 52 st. Ktory da mi lepszy obraz i co o nich sadzicie? A moze kupic 40mm Kellnera, tylko czy nie bedzie to juz za duzo jak na taka lunetke?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Okulary dobierz tak aby nie przekroczyć źrenicy wyjściowej 7mm czyli 32mm to raczej najdluższa sensowna ogniskowa.
okularki będą pracowały z nim tylko na wprost i ładne obrazy da ten Tairek 300/4,5 typu petzwalowskiego do jakichś maksymalnie 50x, ze wzgledu na swoją fotograficzna korekcję odmienną od vizualnej8)
Źrenice wyjściową liczysz dzieląc średnicę czynną obiektywu przez aktualne powiększenie z danym okularem 8)
Powiększenie to oczywiście Ogniskowa obiektywu/ Ogniskowa okularu ;D
Odpowiedz
Dzieki, ale Plossl czy reversed Kelner? No i jeden jest 1.25'' drugi zas 2'', czy ma to jakies znaczenie? Poza tym chodzi mi tylko o jeden okular, wasnie 32mm, na razie nie planuje zakupu czegos wiekszego.

Odpowiedz
Zdecydowanie większe pole ma ten w oprawie 2" ;D ;D ;D
A decyzja należy oczywiście do Ciebie 8)
Odpowiedz
He, he. Tak tez myslalem. ;D

Ale teraz tak obiektywnie. Bede w najblizszym czasie w Londynie i przegladalem via internet tamtejsze sklepy optyczne i natrafilem na sklep oferujacy Super Plossla ca 50 funtow, 2'' 30mm. Wiecej informacji nie podali. Jak bede to sobie poogladam, ale generalnie ponawiam pytanie co da lepszy obraz i mniejsze straty na optyce Supre Ploosl czy ten Reversed Kellner?
Odpowiedz
Mniejsze straty da napewno 3 soczewkowy RKE w porównaniu z 5 soczewkowym S-P ;D ;D ;D
Odpowiedz
przed chwilka znalazlem jeszcze jakis okular super plossl 32mm "dobrej jakosci produkt rosyjski" na stronie teleskopy.pl. Moze mi janousz cos powiesz o tym egzemplarzu lub podrzucisz cos innego do wyboru?
Odpowiedz
Okulary SP rosyjskie to okulary z Nowosybirska NPZ. Podobno nie są to super ploessl, tu coś więcej może napisać El Capitano. Ja jednak mam SP 25mm rosyjski i uważam jest to bardzo dobry okular. Daje dobre ostre obrazy. Myślę, że 32mm SP rosyjski też nie będzie gorszy.
Oskar
Odpowiedz
A co powiecie o Celestron Ultima 30mm lub drozszym Pentax XL-28, 28mm? Kto wie, czy mozna to dstac w Polsce i za ile?
Odpowiedz
Korekcja w obu plosslach zapewne podobna bo cudów się tu nie wymyśli ale w Soligorze masz zapewne bielsze szkło i lepsze warstwy MC oraz dobrze dobraną muszlę oczną ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości