Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teoria nt. Europy
Witam!

Stwaorzyłem swoją własną teorię więc proszę to uszanować.

Teoria jest taka:

Europa jeden z księżyców Jowisza ma (prawdopodobnie) lód.
Gdy słońce wejdzie w swój etap życia czyli będzie się powiększać lód na europie mógłby się roztopić lecz tylko wtedy gdy europa będzie między Jowiszem a słońcem.
I właśnie wtedy mogłoby się rozwinąć nie koniecznie rozumne istoty pozaziemskie.
I tu zaczyna się moje pytanie. Co sie stanie jeżeli Europa będzie za Jowiszem?
Czy będzie epoka lodowcowa?

Czas poświęcić się astronomi
Odpowiedz
Interakcja pomiędzy księżycami Jowisza, a samym Jowiszem i tak powoduje wzrost temperatury wewnętrznej. Wystarczy spojrzeć co siły pływowe robią z Io.
Odpowiedz
(Wątek przeniesiony do odpowiedniego działu)

Hej,

teorie są zawsze dobre - od jakiegoś pomysłu trzeba zacząć i potem sprawdzać różne scenariusze. Smile

Europa jest pokryta grubą warstwą lodu - to już zostało potwierdzone wiele lat temu. Trwają spory co do istnienia oceanu pod tą pokrywą lodową - jedni uważają, że jest tam głęboki na kilkadziesiąt km ocean - inni uważają, że jest tam tylko lód aż do skorupy europejskiej.

Gdy Słońce zacznie się rozdymać - to rzeczywiście jest pewne, że jakieś zmiany zajdą na księżycach galileuszowych - oczywiście zakładając, że Jowisz wciąż będzie krążyć w tej samej odległości od Słońca (a tego nie byłbym taki pewien - chyba orbita będzie rosnąć). Trzeba tutaj jednak nadmienić, że potrzeba by wymodelować orbity Jowisza dla przyszłych czasów - oraz sprawdzić, ile ciepła od Słońca ten układ zacznie dostawać.

Oczywiście, można założyć, że przez kilka-kilkadziesiąt milionów lat warunki w okolicach Jowisza będą odpowiednie, żeby woda zaczęła się topić i przechodzić w stan ciekły. I tu zaczynają się problemy.

Aby woda istniała w stanie ciekłym na danej planecie potrzeba:
- odpowiedniej temperatury
- odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego.
I tu zaczynają się schody. Europa jest malutka - mniejsza od naszego Księżyca. Oznacza to, że nie mogłaby utrzymać żadnej stabilnej atmosfery przez dłuższy czas. W końcu skoro na naszym Księżycu nie ma oceanów i rzek (mimo, że leży w odpowiedniej odległości od Słońca), to tym bardziej szanse na to są mniejsze na Europie.
Diagram fazowy dla wody można znaleźć choćby o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg185566

W takim razie - gdy zacznie ciepełko przygrzewać Europę, lód zacznie się topić - a powstała woda będzie szybko parować/wrzeć i uciekać w przestrzeń kosmiczną. Grawitacja Europy jej nie zatrzyma.

Co do szans istnienia życia na Europie - to dopatrywałbym się ich raczej teraz niż w przyszłości. Jeśli ocean istnieje na tym księżycu, to jest schowany pod grubą warstwą lodu, który chroni przez zabójczym promieniowaniem (Jowisz nieźle szaleje na krótkich długościach fal - człowiek by na powierzchni Europy nie przeżył w ogóle!) i może mieć całkiem dobre warunki do jakiegoś rozwoju.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź coś Tobie wyjaśniła! Smile
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Niekoniecznie kanarkus  tytan ma mniejsza grawitacje niz nasz ksiezyc(minimalnie1.35 do 1.62)i utrzymuje atmosfere ,a ksiezyc jej nie ma.Temperatura ma spory wplyw na posiadanie atmosfery ,europa ma gestosc 3.0 zbudowana jest ze skal a wody  tam jest nie za duzo. Przy niskiej temperaturze -120 C europa ma szczatkowa atm i moze miec grubsza ale jesli temperatura sie podniesie w przypadku rosnacej gwiazdy to straci atmosfere gdyby temperatura na tytanie wynosila okolo 0 C ja watpie czy tytan utrzymalby atmosfere
Zdalne postrzeganie  umozliwilo mi  potwierdzenie istnienia obcej cywilizacji na marsie  teraz  tysiace i setki tysiecy lat temu
Odpowiedz
A wiatr słoneczny wiejący z powierzchni czerwonego olbrzyma?  :Smile
Odpowiedz
(14.09.08, 08:42)tommi59 link napisał(a):Niekoniecznie kanarkus  tytan ma mniejsza grawitacje niz nasz ksiezyc(minimalnie1.35 do 1.62)i utrzymuje atmosfere ,a ksiezyc jej nie ma.

Właśnie z powodu temperatury. Minus 180 stopni na Tytanie bardzo uspokaja wszelkie harce cząsteczek planety. Nasz Księżyc, gdyby krążył wokół Saturna też miałby szanse utrzymać atmosferę.

Cytat:Temperatura ma spory wplyw na posiadanie atmosfery ,europa ma gestosc 3.0 zbudowana jest ze skal a wody  tam jest nie za duzo. Przy niskiej temperaturze -120 C europa ma szczatkowa atm i moze miec grubsza ale jesli temperatura sie podniesie w przypadku rosnacej gwiazdy to straci atmosfere gdyby temperatura na tytanie wynosila okolo 0 C ja watpie czy tytan utrzymalby atmosfere

Promień Europy to około 1500 km - a domniemany ocean + pokrywa lodowa to coś około 100 km. Zatem w porównaniu z całością księżyca, to rzeczywiście wody jest tam niewiele. Ponadto atmosfera Europy powstaje wskutek interakcji z promieniowaniem ultrafioletowym Słońca oraz jonami i elektronami magnetosfery jowiszowej.

Zatem niestety nie zrozumiałem, o co chodzi w Twoim poście. Pierwszy post odnosił się do warunków, w których Europa otrzymywałaby dużo ciepła, a nie obecnych, czy też zbliżonych do Tytana. To zupełnie inne warunki!
Odpowiedz
(11.09.08, 18:19)Sebastian_SW link napisał(a):Teoria jest taka:
lecz tylko wtedy gdy europa będzie między Jowiszem a słońcem.
I tu zaczyna się moje pytanie. Co sie stanie jeżeli Europa będzie za Jowiszem?

Czy ja mam niejako wrażenie, że kolega mysli o tym że Europa niejako nie krązy wokół Jowisza, tylko stoi :o  przed Jowiszem, lub w opcji drugiej , za nim i stąd te pytania  8)

Andy
ETX 90, ToUCam; "Leade 10x50" Canon 450d . Tayam's 4 metors KONIN 52.217N, 18.267E http://www.picasaweb.google.com/sp3uca.astro http://www.picasaweb.google.com/sp3uca 664 044 035
Odpowiedz
(13.09.08, 11:52)kanarkusmaximus link napisał(a):(Wątek przeniesiony do odpowiedniego działu)

Aby woda istniała w stanie ciekłym na danej planecie potrzeba:
- odpowiedniej temperatury
- odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego.
I tu zaczynają się schody. Europa jest malutka - mniejsza od naszego Księżyca. Oznacza to, że nie mogłaby utrzymać żadnej stabilnej atmosfery przez dłuższy czas. W końcu skoro na naszym Księżycu nie ma oceanów i rzek (mimo, że leży w odpowiedniej odległości od Słońca), to tym bardziej szanse na to są mniejsze na Europie.
Diagram fazowy dla wody można znaleźć choćby o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg185566

W takim razie - gdy zacznie ciepełko przygrzewać Europę, lód zacznie się topić - a powstała woda będzie szybko parować/wrzeć i uciekać w przestrzeń kosmiczną. Grawitacja Europy jej nie zatrzyma.

He he Niezła kometa wówczas będzie z jowiańskiej Europy  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości