Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plossl 4 mm 'no name' z teleskop.pl
Witam.

postanowiłem  zaryzykować  i kupić okular  plossl 4mm w tym sklepie świadom będąc, że nie będzie to  sprzęt z  górnej  półki.

jak  się okazało,  nie  był ani  z  górnej,  ani z środkowej,  ani  z  dolnej... tym bardziej  nie  z  pod  lady...  był z podłogi na  zapleczu Big Grin

ogólnie  rzecz  biorąc,  to powiększa, nawet da  się  ostrość  złapać,  ale... tylko za dnia na oświetlone  przedmioty, bo  jest tak  ciemny,  że  w   cieniu nic się zobaczyć przez niego  nie  da. w  nocy,  nawet Jowisza widać tylko  jako szare  kółko, gwiazd  żadnych nie uświadczysz.

a tutaj bohater mojego postu:

[Obrazek: 1152189597.jpg]

po  kliknięciu można zobaczyć  opis...  link  prowadzi  do 6,5mm,  bo  obecnie nie mają 4   na  stanie, więc nie miałem  do  czego linka podpiąć.

teraz będę próbował odzyskać te kilka groszy utopione w kawałek  szkła  i aluminium,  a  o wynikach napiszę,  jak  się pojawią  Tongue

mam  nadzieję, że ktoś doceni  fakt,   że  wydałem kilka  złotych  na  wydanie tej "pochlebczej" opinii... obawiam się  jednak, że  sklep ten za  reklamę  mi nie  zapłaci :/

p.s. sklep ten egzystuje również na allego: [url=http://www.allegro.pl/sklep/3511200_teleskop_pl[teleskop_pl[/url]

żeby nie było, że jestem okrutny,  to  mogę powiedzieć,  że  rzeczy,  których nie robią  sami, śmiało można  u  nich kupować,  pod  tym  względem są solidni, ale czegokolwiek "noname" odradzam
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
Hej,

ciekawy opis - przyda się następnym pokoleniom. Smile Pozwoliłem sobie zmienić tytuł wątku, by lepiej opisywał sytuację.
Odpowiedz
Nie chcę być złośliwy, ale jeśli ten 4mm Plossl wylądował w Twoim Maku 127mm z ogniskowa 1540mm, to się nie dziw. Nawet gdyby to był lantan, a nie jakiś tam Plossl, to czego się spodziewać przy  375x albo i więcej z apertury 127mm?. Tu już nie tyle okular [skądinad kiepski z różnych względów], co teleskop nie wydolił... Może do kolimacji Maka się nada z tym "nadwymiarowym" powiększeniem. W innym przypadku zakup był 100% bez sensu. Do tego teleskopu nie ma racji bytu jakikolwiek okular o ogniskowej poniżej 6mm
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
okular był testowany Newtonie 130/650.
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
    Helloooooo..
testowałem i jest dooooobry.
Nalewałem płyn i nie przecieka, doobry jest i nie przewraca sie na bok, wspaniały kilonek  Big Grin
Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
Kupiłem kiedyś podobny i dobrze się sparwował na 3+ ale z U 170x900 , no ale to prawie 2 x jasniejszy teleskop więc było lepiej.

Takie okularki można kupić w każdym sklepie w Polsce , zajmującym się sprzedażą teleskopów , więc nie tylko ten to ma żeby ludzi urządzić  ;D.

Osobiście odradzam takie okulary ze względu na konieczność przyklejania oka do tej małej dziurki.

Lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie dobrego Barlowa 2 lub 3 x i okularu o dużo większym szkle np. 20-32mm .

Testowałem taki zestaw wielokrotnie , porównując do dobrych okularów i taki zestaw bardzo konkurował jakością obrazów z planetarnymi okularami z górnej półki .

Ogólnie mówiąc Plosle są dobre ale od 40 do 20mm ogniskowej , poniżej jakość dawanych obrazów będzie się pogarszać , a o 4mm to można zapomnieć.

Ja w moim SCT stosuję do planet okular 32mm PL i barlowa Tele Vue 3x i jestem z obrazów bardzo zadowolony.

Testowałem też nieco tańsze Barlowy i też było zadowalająco więc polecam taki zestaw.

Jeśli komuś jest mało takiego powiększenia może sobie kupić Barlowa 5x i łączyć w podobny sposób lub kupić zooma np 8-24mm , to spokojnie wystarczy , nie chodzi przecież o to by np.planeta było ogromna ale ostra.

Warto więc nie szaleć z powiększeniem (chyba że warunki na to pozwolą) i delektować się mniejszym obiektem ale dobrze ostrym.

3 miesiące temu trafiłem na super warunki będąc na lubelszczyźnie i widziałem Jowisza i Księżyc z takim detalem i dużym powiększeniem że mi szczęka opadła  :o , nie spałem całą noc ale warto było.

a to skromny przykład tego co widziałem tej nocki - Jowisz u góry ostatni po prawej stronie .

[Obrazek: 4960c8f80dbac0d3.jpg]

-
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości