Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial - usuwanie gradientu w Iris cz.3
#1
Tak na szybko.
W opisie wykorzystałem zdjęcie naszego kolegi Łukasza, które pobrałem z astroexpo. Łukasz mam nadzieję, że nie masz mi za złe, ale akurat ta fotka nadaje się idealnie.

Fotka przed zabiegiem wyglada tak.
[Obrazek: a.jpg]

Wczytujemy zdjęcie do Irisa i zapisujemy sobie jako np. a
[Obrazek: 1.gif]

Jak zawsze przy usuwaniu czegoś tam ze zdjęcia musimy ocalić nasz fotografowany obiekt. Musimy użyć, więc maski. Normalnie używając komendy bin_down, Iris tworzy nam maskę z luminacji. Jednak tutaj nie wyjdzie nam z niej zbyt wiele.
[Obrazek: 2.gif]

Dlatego musimy utworzyć ją z kanału koloru. Z Digital Photo wybieramy, więc funkcję RGB speration, wpisujemy nazwy kanałów i wciskamy ok.
[Obrazek: 3.gif]

[Obrazek: 4.gif]

Następnie wpisując w konsoli Command load r, load b, load g możemy zobaczyć ile informacji zawiera każdy z kanałów. W tym przypadku oczywiście najwięcej mamy w kanale R.  Wczytujemy kanał R (load r) i w Command używamy polecenia bin_down. Następnie zapisujemy maskę.
[Obrazek: 5.gif]

[Obrazek: 9.gif]

Teraz standardowo Remove gradient.
[Obrazek: 6.gif]

Ustawiamy jak na obrazku poniżej i wciskamy ok.
[Obrazek: 7.gif]

[Obrazek: 8.gif]

Efekt zapisujemy.

Było tak:
[Obrazek: a.jpg]

Jest tak:
[Obrazek: b.jpg]

Pozdrawiam Serdecznie.
Odpowiedz
#2
Nie gniewam się. Za to powinienem podziękować po raz kolejny za szkołę, jak sobie radzić z takimi problemami, jak na tym zdjęciu. Ja na AE napisałem, że nie miałem czasu na odróbkę, wyjeżdżałem wtedy na pewien czas, i zostawiłem to zdjęcie prawie surowe. Nie miałem też dobrego komputera do obróbki, i zajmowała mi ona bardzo dużo czasu. Już jutro powinienem mieć nowy szybki komputer, i dopiero ponownie zajmę się obróbką zdjęć jakie robiłem, myślę, że różnica będzie zauważalna. A dzięki Twojemu wkładowi wiem, jak się zająć tymi zdjęciami, by miały wreszcie ręce i nogi. Dzięki Grześku  Wink
Synta 200/1200, Synta 70/500AZ2, Synta 150/750, zenit 12xp, PZO7x45, Canon 350D, Jupiter 135MC, Tair 300/4,5 kilka okularków, filtr baader solar
Odpowiedz
#3
Ano nieźle  ;D Czasem faktycznie gradient jest upierdliwy i nijak nie da się go opanować. To powinno działać.
pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości