Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cg5-goto a dokładność ustawiania i wgrywania mapy nieba
Zbyszku jak nie masz instrukcji po polsku to mogę to zeskanować i przesłać ci mailem , lub zkserować i wysłać pocztą-jak wolisz.

Czy masz GPS przy montażu ? czy wprowadzasz sam ze swojego miejsca obserwacji współrzędne geograficzne-dla GT jest to ważne.

W oryginale jest z reguły Warsaw-Poland , jak się nie zmieni tego a mieszka poza to może montaż pokazywać głupoty, lub być bardzo niedokładny.

Ja z balkonu w centrum Warszawy nie miałem problemów z GT , ale w Zielonce już bez dokładnych danych miejsca obserwacji trochę głupiał a to od Warszawy dość nie daleko.

Jest sporo fajnych opcji które warto wykorzystać , zwłaszcza jak się ma obserwatorium i teleskop może stać tam cały czas.

Można sobie go dokładnie ustawić na Polarną , dobrze wyrównać na gwiazdach , a po skończeniu obserwacji zahibernować i wyłączyć całkowicie napięcie , następnego dnia po włączeniue się go budzi wpisuje małe poprawki i można wyszukiwać dalej.

Jeżeli udało się nam wyjątkowo dobrze wyrównać na gwiazdach i ładnie wyszukuje , można mu włączyć opcję -ostatnie wyrównanie itd, itd.

Trochę tego jest w instrukcji , mnie się też nie chciało czytać  ;D bo i ja zacząłem nosić okulary  Sad , ale teraz czytam.

Inna sprawa to zasilanie , jaki masz zasilacz ile ma amper ?

Nie wiem czy czytałeś instrukcję Dominika Wosia , poprosiłem go o nią kiedyś żeby to dla mnie zrobił (słabo znam angielski) i żeby to zamieścił w necie bo sporo osób to kupuje, fajnie to opisał , jeśli nie czytałeś poczytaj http://www.astrophotography.pl/r-cg5gt-advanced.php

Ps. jeśli możesz odpisz na zadane przezemnie pytania w tym poście.

Odpowiedz
Janusz !

Dziękuję za propozycję , naprawdę szkoda Twojego szasu na skanowanie i posyłanie ; ta czeska instrukcja jest b.dobra a czeski to mój drugi język + co nieco kumam w też angielskim .

GPS nie mam , ale za każdym razem wkładam swoje współrzędne , komp tego wymaga - więc tu niema wątpliwości . Zasilacz też chyba dobry , power tank 12V, 17Ah , zawsze porządnie nabity . Zresztą - jeśli sytuacja pozwala - podłączam się do auta , w którym lokuję pieska z awataru Big Grin

Informacji nigdy za wiele , więc napewno poczytam opracowanie p. Wosia , dziękuję ! Smile
Ostatni rok 150-tka była zaniedbywana , bo najczęściej używałem dobsona + lorneta . Teraz , w październiku , biorę znów do Polski SC i będę go " ćwiczył " z nową zabawką , która tam na mnie czeka - nasadką bino WO . Szkoda , że będzie bida z planetami ...

Różnice w funkcjach napewno wynikają z wersji softwaru. Ten mój SC kupowany był w 2006r 
A  jaką Ty masz wersję softwaru , kiedy był kupowany ?  Maquis też sygnalizuje możliwości , których ja nie mam ... Zobaczymy , co powie Tadeo ...

A tak w sumie : nie robię sobie z tego wszystkiego " wielkiej głowy " Big Grin  Nie fotografuję , noc z gwiazdami ma być dla przyjemności - jak najwięcej patrzeć w okular / nasadkę / , możliwie mało w pilota ..- Big Grin  A przecież mam jeszcze tego dobsona !

Serdecznie pozdrawiam całą wielką Rodzinkę !  Smile

Odpowiedz
kliknąłem kilka fotek po kolei
oczywiście na początek jest TWO STAR ALIGMENT

[Obrazek: 01.jpg]

[Obrazek: 02.jpg]

a na koniec grzecznie pyta czy dodać kolejną gwiazdke w kolejkę do alajnmentu   Wink

[Obrazek: 03.jpg]

po każdej gwiazdce mogę zundować

[Obrazek: 04.jpg]

w sumie wychodzi że mogę całą noc alajnować montaż

Wink

mam wersję softu na pilocie 4.12
wersji softu dla silników nie sprawdzałem
aa już mam oba silniki mam na 5.07
hmmmmm...
Odpowiedz
mnie w sumie inetersuje jeszcze jedna rzecz z montażem naszym kochanym

jest sofcik co się zowie NexRemote

mamy 3 softy na pokładzie

NexTour - czyli mamy swoje nie tylko tory podglądactwa, ale i możemy ingerować w ten Celestronowy
NexGPS - w sumie podpinamy po BlueTooth czy innym COMie GPS - a on grzecznie wali danymi gdzie jesteśmy i jaka jest godzina na montaż - prościej już nie można
NexRemote - czyli na notebooku mamy pilota Celestrona ze wszystki funkcjami

wiem że to może wydawać się dziwne - po co  ???
ale jak jedziesz focić, kamerkować planety - i tak masz notebooka ze sobą
a procedury alajmentu byłyby już zupełnie proste
ustawiasz tylko gwiazdy - odpada ci podawanie wlotowych danych

szybciej i sprawniej

no ale oczywiście zanim się rozkręciłem z softem - skończył się trial 30 dni

EDIT : no i  w sumie tez fajnie by było wywalić pilota - tylko podpiąć sam kabelek - COM-montaż i jazda
hmmmmm...
Odpowiedz
no to zaczynam testy - okazuje się że można też coś robić głosowo
sterować montażem bez odrywania oka od okularu  ???

stay tunned
hmmmmm...
Odpowiedz
eee tam - soft nam po prostu gada co robi
e tam
Tongue

sam start jest pyszny
połączyłem po BlueTooth GPSa - potem miałem COM6 i COM3
NexGPS połączył się po COM6 i zaczął nadawać dane
potem włączyłem NexRemote - COM4 - używam adaptera USB-COM
kabelek do pilota - na pilocie wyświetla się tekst startowy
podczas gdy na ekranie notebooka sterujemy wszystkim
klawisze są aktywne na pilocie

tu mam zagwozdkę - jak już uda mi się zmontować kabelek - Notebook - Montaż
proces alajnowania gwiazdek będzie uciążliwy - trzymanie notebooka w łapce i ślipienie przez szukacz czy teleskop i ustawianie gwiazdek to nie będzie komfortowe
ale podejrzewam że jest na to rozwiązanie - bo takiego bubla to by chyba nie puścili

wracając do startu
potem przychodzi tekst o wyrównaniu obu osi na znaczniki
a dalej zamiast wklepywania danych - godzina, pozycja etc
płynie napis GPS LINK
klikamy OK
i po zawodach - wybieramy gwiazdkę numero uno do alajmentu

jeszcze jedna rzecz - możemy też ustawić COM na którym mają się łączyć inne softy z kontrolerem
np The Sky czy inne Starrry Najty

oczywiście jak w przypadku każdego sprzętu - trzeba to przetestować w terenie
prognozy pogody dają szanse na ten tydzień więc juz milczę i nie zapeszam
hmmmmm...
Odpowiedz
Tadeo !

Jednego pana strasznie denerwowało , że musi w terenie używać notebook , który dodatkowo żre mu prąd z akumulatora przy długich sesjach astro-foto i wymyślił coś takiego :

http://foto.astronomy.cz/TVGuider.htm

Sam to zaprojektował i wykonał już tego chyba kilkadziesiąt sztuk dla znajomych / po kosztach własnych /  i na zamówienie /  z jakimś tam zyskiem - jego sprawa /. Nadal to robi na zamówienia , tak 2x do roku, odpowiednie serie. Bezsens załatwienia sprawy tak , by robiła to jakaś firma wyjaśnia tym , że cena byłaby komercyjna i produkt o wiele droższy, niedostępny dla wielu...

Inny pan zainteresował się tym pudełeczkiem i obiecał założyć wątek na ten temat u nas na forum . Puknąłem w stół , nożyce się napewno odezwą ... Wink Big Grin
Ja się na tym nieznam i nie chciałbym " koślawić " informacji .

Guiderem zainteresowało się wielu fotografików z całego świata , od Australii  po Hamerykę .Swiadczą o tym wpisy do " Księgi Gości " autora pomysłu . Na bratnim forum wątek o urządzeniu ma chyba już 18 stron a sprawa ciągnie się od 2005 bodajże roku .

Ten pan , to Martin Myslivec , którego tu przedstawiałem kilkakrotnie .

Smile

Odpowiedz
qrde żebym coś jeszcze kumał z tej strony  ;D
wygląda fullprofi
ja już mam gajdowanie - może innym się nada
jaki jest rząd wielkości kwoty którą trzeba wydać na ten TVGuider??
hmmmmm...
Odpowiedz
Około 2,5 tys złotych

Odpowiedz
Zbiegniewie zachęć tego Pana Smile Od dawna oglądam jego strone, a ten projekt autoguidera był swego czasu dla mnie marzeniem....

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości