Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schmidt-Cassegrain VS Newton, czyli dwóch na jednego? :)
Fajna recenzja. Też mam zamiar kupić coś podobnego, ale raczej MC 127 i nie zamiast, tylko jako uzupełnienie Synty 8".
Też mam niebo podmiejskie, ale akurat z 300m od domu mam fajną łączkę, gdzie juz można jakoś obserwować. Gdyby nie ta łączka to  bym Synty nie kupił, bo bym nie mał gdzie obserwować. No a taki mały Maczek przydałby się na balkon, wyjazdy, albo na szybkie wypady.
Największą wadą tych MC i SC jest chyba wyciąg 1,25". A do wielu DS to aż sie prosi w tym przypadku o jakiś okular szerokokątny 40mm (do mgławic jeszcze dodatkowo UB).
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
(08.05.08, 18:17)Charon X link napisał(a):Fajna recenzja. Też mam zamiar kupić coś podobnego, ale raczej MC 127 i nie zamiast, tylko jako uzupełnienie Synty 8".
Też mam niebo podmiejskie, ale akurat z 300m od domu mam fajną łączkę, gdzie juz można jakoś obserwować. Gdyby nie ta łączka to  bym Synty nie kupił, bo bym nie mał gdzie obserwować. No a taki mały Maczek przydałby się na balkon, wyjazdy, albo na szybkie wypady.
Największą wadą tych MC i SC jest chyba wyciąg 1,25". A do wielu DS to aż sie prosi w tym przypadku o jakiś okular szerokokątny 40mm (do mgławic jeszcze dodatkowo UB).

No i tu docieramy do pewnej kwestii, która mnie nurtuje od dłuższego czasu.
Istnieje okular 40 mm Vixena na 1.25". Jak wiadomo są też 2" konstrukcje Williama o większym polu. Cała sztuka polega na tym, że istnieje 2" visual back do SC (a nawet cały wyciąg crayforda). Sęk w tym, czy warto się pchać w te 2"? Trochę to kosztuje - nowy wyciąg 700 zł, do tego diagonal 2" ze 400. Alternatywa - visual back 2" plus diagonal. Pytanie czy ten wydatek ma sens?
Odpowiedz
@ Maquis

to zależy jaką średnicę przelotu mają te maluchy. Ja np. w 8" mam rurkę o średnicy około 42 mm, stosuję z nim 40mm Swana (diafragma 46mm) poprzez diagonala WO 2" SCT. Winietowanie takiego zestawu jest dla mnie poza progiem percepcji. Czyli wydaje mi się, że można zastosować okular o diafragmie trochę większej niż otwór przelotowy w takim SC - ale oczywiście bez przeginania Wink

pozdr
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
Cytat:Tak..... widać, że wimmer pokochał swój nowy teleskop. Gdyby jednak ktoś wyciągnął z recenzji wimmera wniosek, że 5"SCT ma większe możliwości obserwacyjne niż 8" Synta, to pozwolę sobie z takim wnioskiem nie zgodzić.
Bardzo słuszna uwaga Misiowaty. Dlatego tą recenzję pisałem w bardziej osobisty sposób a nie typowo opisowy. Dla mnie, w mieście, czasem z wypadami w góry, czasem za miasto, teleskop ma większe możliwości, bo mogę go zabrać w więcej miejsc. Dlatego tez napisałem o moim nie-zmotoryzowaniu. Ogólnie oczywiście większa Synta pokaże więcej.

(08.05.08, 19:31)Maquis link napisał(a):No i tu docieramy do pewnej kwestii, która mnie nurtuje od dłuższego czasu.
Istnieje okular 40 mm Vixena na 1.25". Jak wiadomo są też 2" konstrukcje Williama o większym polu. Cała sztuka polega na tym, że istnieje 2" visual back do SC (a nawet cały wyciąg crayforda). Sęk w tym, czy warto się pchać w te 2"? Trochę to kosztuje - nowy wyciąg 700 zł, do tego diagonal 2" ze 400. Alternatywa - visual back 2" plus diagonal. Pytanie czy ten wydatek ma sens?

Ja poszedłem tą tańszą drogą, czyli mam zamiar dokupić odpowiednie okularki ale pod 1,25''. Tutaj pojawia się rzeczywiście ból, ponieważ te dłuższe okularki pod 1,25'' zwykle mają małe pole. Natomiast ja chcę spróbować nawet 32mm z 52*. Trudno powiedzieć, czy mi się to spodoba, bo szerokie pole to dla mnie zdecydowanie komfort obserwacyjny.
Jak na razie mam głównie LVW 13mm, resztę wyprzedałem. Mam zamiar zakupić LV 6mm, Hyperiona 21mm albo Antaresa W70 25mm, a nawet oba. Do tego chcę spróbować jakiegoś super plossla 32mm np. ze starszej serii Meade.
Jak uda mi się wszystko zakupić, to napiszę, co sądzę o tym zestawie 1,25''. Jeżeli mi się nie spodoba, to tym bardziej napiszę Smile i wtedy spróbuję wymiany wisualbacka oraz kątówki na 2''.

pozdrawiacze
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
(08.05.08, 19:48)ALF link napisał(a):@ Maquis

to zależy jaką średnicę przelotu mają te maluchy. Ja np. w 8" mam rurkę o średnicy około 42 mm, stosuję z nim 40mm Swana (diafragma 46mm) poprzez diagonala WO 2" SCT. Winietowanie takiego zestawu jest dla mnie poza progiem percepcji. Czyli wydaje mi się, że można zastosować okular o diafragmie trochę większej niż otwór przelotowy w takim SC - ale oczywiście bez przeginania Wink

pozdr
Raf

No trochę czytałem co ludzie wyrabiają z tym. Generalnie opinia jest taka - używać można, niektórym to nawet lepiej pasuje, ale będzie beczka Wink Coś za coś... chyba zostanę przy 1.25 cala... skoro i tak będzie pole ograniczone winietą ;P Przynajmniej zamiast na modyfikacje wydam grosz na flattener Wink
Odpowiedz
Wimmer, to teraz czekam az postawimy nasze telepki obok siebie i porownamy Wink
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
mam pytanko-Wimmer,czy to chodzi o ten sprzęt którym dysponuje Delta/O na zamówienie WinkCelestron mak 127/1250,seria Omni/
dzięki z góry za info i miłego urzytkowania ;D/pozdro...
Orion8'',Sky-Watcher-pro/ed 100/ lornet;10x50Bresser-i trochę dobrego szkła...Smile)do lukania
Odpowiedz
(09.05.08, 12:23)arkoski69 link napisał(a):mam pytanko-Wimmer,czy to chodzi o ten sprzęt którym dysponuje Delta/O na zamówienie WinkCelestron mak 127/1250,seria Omni/
dzięki z góry za info i miłego urzytkowania ;D/pozdro...

Nie. Chodzi o Schmidta-Cassegraina, nie o maka. Teraz owe tuby są oznaczone symbolem XLT
Takie coś:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...51b4d94ae7

pozdro
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Dzięki za precyzyjną odp..Smile zaiste fajny i godny polecenia sprzęcik/ Wink
Orion8'',Sky-Watcher-pro/ed 100/ lornet;10x50Bresser-i trochę dobrego szkła...Smile)do lukania
Odpowiedz
(08.05.08, 19:54)wimmer link napisał(a):Ja poszedłem tą tańszą drogą, czyli mam zamiar dokupić odpowiednie okularki ale pod 1,25''. Tutaj pojawia się rzeczywiście ból, ponieważ te dłuższe okularki pod 1,25'' zwykle mają małe pole. Natomiast ja chcę spróbować nawet 32mm z 52*. Trudno powiedzieć, czy mi się to spodoba, bo szerokie pole to dla mnie zdecydowanie komfort obserwacyjny.
Jak na razie mam głównie LVW 13mm, resztę wyprzedałem. Mam zamiar zakupić LV 6mm, Hyperiona 21mm albo Antaresa W70 25mm, a nawet oba. Do tego chcę spróbować jakiegoś super plossla 32mm np. ze starszej serii Meade.
Jak uda mi się wszystko zakupić, to napiszę, co sądzę o tym zestawie 1,25''. Jeżeli mi się nie spodoba, to tym bardziej napiszę Smile i wtedy spróbuję wymiany wisualbacka oraz kątówki na 2''.

pozdrawiacze

No i był żem widział, jak to działa  ;D
Niedawno trafił mi się nówka Visualback na 2'' za małe pieniądze, więc kupiłem. No i sprawa wygląda tak:

1,25''. Prztestowałem Soligora 32mm na swoim SC. Jako, że należę do ludzi, dla których szersze pole jest komfortem w czasie obserwacji, niebardzo mi się spodobało pole 52* przy powiększeniu 39x

2''. Założyłem visualbacka 2'' a do niego S-W SWA 70* 32mm. Inaczej to wygląda jak dojdzie sporo pola, ale niestety winietowanie widoczne, aż brzydkie, lecz do zaakceptowania. Mimo tego zostało dużo więcej użytecznego pola widzenia.

Reasumując. Na razie zostanę przy 2''.
(tylko jeszcze kątówkę muszę dokupić)

pozdrowieńce
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości