Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z marsem
Doszła do mnie wczoraj synta 8. Składam ją,ustawiam szukacz,wszystko jest ok. wystawim sprzęt na balkon ustawiam na księżyca ,naprawde miło rozczarowałem się ,wszystko jest ok. Gdy kieruję się na marsa ustawiam wszystko i klapa zamiast czerwonej Bombki (niewiem czego mam się spodziewać  pierwszy raz używam teleskopa) to widzem kremowo-piaskową kropke!!! przy powiększeniu 200x   
Przy zakupie teleskopu dokupiłem okular 6mm z "vixen" (spowodowany brakiem funduszy)
czyja jest wina za tego marsa??
1.Taniego okularu
2.Zachmurzenie(wyłapałem go między chmurami niewiem czy ma to coś dorzeczy)
3.miejsca (balkon)
4.Może jak dokupiem Soczewke Barlowa ....
niewiem co mam robić
Odpowiedz
Co to za okular?
Wychłodziłeś sprzęt?
Jaka była stabilność atmosfery?
Odpowiedz
To taki okular za niecałą stówe rodzaj Plossl (brak funduszy a chciałem zobaczyć na co tą synte stać )
tuba chłodziła się się z 40 min
a co do atmosfery to nie jestem  stanie odpowiedzieć ale myszlem że była dobra bo Księżyc był widoczny bardzo dobrze
Odpowiedz
wystraczy np ze miales otwarte drzwi balkonowe- cieple powietrze uciekajace ze srodka moze zepsuc widok dosc skutecznie
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
Czyli masz jakieś 167x powiększenia z polem 19'.
Mars ma teraz 13" średnicy, czyli w stosunku do średnicy pola to jakaś 1/87.
Czyli malutki Wink

Podczas ostatniej opozycji zajmowałby 1/72 pola.

Dwa wnioski - wskazany Barlow i chyba warto by było jeszcze dać tubie z godzinkę na przechłodzenie. I może zainwestować w lepszy okular.

Przynajmniej tak sądzę. Ale może ktoś z większym doświadczeniem się jeszcze wypowie Wink
Odpowiedz
Dzięki wam za rady! zobaczymy co z tego wyjdzie.
A z tą soczewką Barlow jest tak że jak mam słaby okular to obraz z barlowa będzie jeszcze gorszy by nie powiedzieć beznadziejny ??
wnioskuję że pierw zakupięn dobry okular
Na forum doszukałem się coś o filtrach są one nie zbędne do obserwacji marsa ?? np ten palaryzujący
Odpowiedz
(22.01.08, 12:19)ARCIMX link napisał(a):... a chciałem zobaczyć na co tą synte stać...

Stać ją na bardzo wiele, ale NIE ze słabej jakości okularem, słabym seeingiem, niedbale przeprowadzoną obserwacją i jeszcze nie wprawionym obserwatorem... Bez obrazy...

Dobry okular do planet (a nie żaden tan Barloł, choć dobry Barroł nie jest zły Wink ), dobry seeing, stabilna atmosferka, i dobrze wychłodzony teleskop... Wtedy Marsik, choć nieduży i skromny, tez potrafi ucieszyć...

Pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Jeszcze raz dzięki za rade ale z jednym się nie zgadzam co do ''niedbale przeprowadzoną obserwacją '' . Sprubuję znów z tym marsem. Jak będzie coś nie tak to jeszcze tu wrócę  Wink
Jedno małe pytanie. czy WARTO zainwestować w ten filtr polaryzujący ??
Odpowiedz
Ja bym się wstrzymał z filtrem... w końcu Mars teraz będzie cieniutki... no ale jak bardzo chcesz...
Odpowiedz
Chyba że do Księżyca.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości