Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Barlow - wątpliwości
To taka 2" armata wśród Barlowów  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Powermate to 4 soczewkowy image amplifier ( wzmacniacz obrazu )  i robiony przez Tele Vue o standarcie 2" ( 2x i 4x ) oraz 1 1/4" ( 2,5x i 5x ). Mam tą czwórkę. Zobaczysz i ocenisz jak się spotkamy. Janusz oferuje 2" barlowy i jeśli masz złączkę 2" to pomyślałbym o 2" barlowie. Pozdrawiam! Rysiek
Odpowiedz
Ryśku słowo "wzmacniacz obrazu" jest tu nie na miejscu jako kalka z angielskiego i wprowadza w błąd czytelników, obraz nie jest tam wzmacniany a tylko powiększany co oczywiscie zawsze wiąże się ze spadkiem jego jasnosci powierzchniowej, lepiej powiedz że to soczewkowy powiększacz skali obrazu podobny w działaniu do Barlowa ale o bardziej skomplikowanej budowie wewnętrznej (działa na zasadzie lunety Galileuszowej!!!) ;D ;D ;D
Odpowiedz
Cytat:Kupiłem ostatnio barlowa 1,25". Po pierwszych obserwacjach ogarnęły mnie pewne wątpliwości:<br>1) czy barlow pociemnia obraz, bo takie mam jakby wrażenie?<br>2) czy zastosowanie barlowa pogarsza ostrość, szczególnie przy dużych powiększeniach, takie zjawisko u mnie występuje, ale może nie potrafię czegoś ustawić.<br>Proszę o pomoc użytkowników barlowa.<br>
<br>oczywiście masz rację Oskarze i to nawet nie wiesz jak wielką?<br>Do teleskopu wpada przez lustro lub soczewke stała ilość światła i ona decyduje o jasności obrazu na kliszy.<br>W przypadku użycia okularu pojawia sie element optyczny, okular powiększajacy obraz dawany przez obiektyw.<br>Każde 2x większe powiększenie spowoduje 4krotny spadek jasności powierzchniowej obrazu co niezbicie wynika z geometri i wzoru na pole powierzchni.<br>Tak więc czy dasz Barlowa, Powermate czy też silniejszy okular efekt będzie za każdym razem taki sam czyli pociemnienie obrazu  bo z tego powodu przecież nie zwiększy się ilość światła wpadajacego do obiektywu, ta zależy tylko od jego średnicy  :o Sad<br><br>
Odpowiedz
Janusz zgadzam się z Twoją opinią na temat Powermate i dobrze, że to sprostowałeś. Ja napisałem wzmacniacz obrazu, bo na amerykańskich stronach jest niekiedy przedstawiona jako "image amplifier". Stąd te tłumaczenie. Pozdrawiam! Rysiek
Odpowiedz
Ryśku taki Prawdziwy Wzmacniacz Obrazu I 3 intensifier to napewno sobie kiedyś kupimy, co nie, czekamy tylko na wersję kolorową bo zielony obraz nam jakoś nie leży Wink Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Janusz, jeśli myślisz o I3 ITT Night Vision z ceną startową 1995$ firmy Collins Electro Optics LLC to oprócz tego zielonego kolorku jeszcze cena mi nie odpowiada  ;D ;D ;D. Poczekam na tańszy i kolorowy  ;D. Pozdrawiam! Rysiek
Odpowiedz
No cóż kosmiczne technologie to i kosmiczne ceny, może na emeryturze sobie takie kupimy  8) 8) 8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości