Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludzie Sondy - jacy byli, co lubili.....
Nawigacja na najwyższym poziomie Smile Na cmentarzu w Pyrach (po ówczesnym spotkaniu z Tomaszem Pyciem na Rakowcu) trochę
pobłądziliśmy z żoną ale przy takiej mapie nie można nie trafić. Jeszcze raz dziękuję.
No i muszę przyznać... nie wiedziałem, że Kamiński był z pochodzenia Żydem. Bardzo cieszę się, że forum podsuwa tak wiele ciekawych informacji.

BTW
Mieszkam tu 40 lat, a na cmentarzu żydowskim, pomimo, że wiem o jego lokalizacji, nigdy nie byłem. Za młodu zapędzano nas jedynie do sprzątania cmentarzy żołnierzy radzieckich...
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.
Odpowiedz
oj, w Pyrach to się naszukałem... Ale też cmentarz o wiele większy.
Miałem troche wskazówek z netu ale i tak z dobre pół godziny łaziłem.

Co do pochodzenia ... też nie miałem pojęcia. I raczej mało kto o tym wtedy wiedział - ale takie czasy wtedy były. Pamiętajmy o długo zywym 68 roku. To pochodzenie pewnikiem nie pomagało w karierze telewizyjnej.

Na zydowski cmentarz na Poniatowskiego trudno było wejść. Legalnie praktycznie niemożliwe a na dzikusa - dość trudne. Mnie udało się pierwszy raz wejść dokładnie 10lat temu - mieszkałem wtedy na os. Obrońców Pokoju i wracając z pracy do domu dojrzałem uchyloną bramę. Pracownicy firmy kamieniarskiej za płotem ustawiali ekspozycję nagrobków i dostali klucze od Gminy. Spytalem tylko panów jak długo tam będą ... i do domu po sprzęt foto. Drugi raz wszedłem w zesżłym roku kiedy organizowano wycieczkę po gliwickich cmentarzach żydowskich (bo są dwa - drugi na Placu Piastów). A teraz - mozna zwiedzic dom Przedpogrzebowy i cmentarz. Niemal codziennie.

Przepraszam za offtop - bo to nei dotyczy tematu - ale na tych kirkutach pochowanych jest wiele ciekawych postaci. Czy wiecie że twórca kremu i marki NIVEA pochodził z Gliwic? A jego syn, też aptekarz, spoczywa właśnie na cmentarzu zydowskim w Gliwicach..?
Historia jest fascynująca...

A na pobliskim cmentarzu komunalnym leży jedna z ofiar katastrofy polskiego Iła62 - tej w której zgineła równiez Anna Jantar...
Odpowiedz
Ciekawa historia z Kamińskim, w sumie nic dziwnego, każdy ma jakieś pochodzenie, a w Polsce Żydów było i jest sporo, nawet po haniebnych wydarzeniach sprzed 48 lat. Zastanawia mnie tylko, czemu nagrobek mamy Kamińskiego jest taki zniszczony, nikt o to nie dba?
Odpowiedz
(10.02.16, 22:51)Madzia napisał(a): Ciekawa historia z Kamińskim, w sumie nic dziwnego, każdy ma jakieś pochodzenie, a w Polsce Żydów było i jest sporo, nawet po haniebnych wydarzeniach sprzed 48 lat. Zastanawia mnie tylko, czemu nagrobek mamy Kamińskiego jest taki zniszczony, nikt o to nie dba?

Pamiętam, że kilka razy było głośno o wandalach grasujących po gliwickich cmentarzach żydowskich. Niektórych ciągle kole w oczy historia... Nie wiem czy te zniszczenia są na pewno spowodowane takim działaniem ale jest to wielce prawdopodobne. Zastanawia mnie jedynie fakt, że odrestaurowano grób ojca Kamińskiego, a nagrobek jego matki nie.
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.
Odpowiedz
Dokładnie o to też chciałem zapytać, ale też zdaję sobie sprawę z tego, że różnie losy ludzkie się toczą i być może teraz zwyczajnie nie ma kto o ten grób zadbać.
Tak czy inaczej, dla wielu, ba - dla większości - to nieistotna sprawa, a dla nas to kolejna informacja związana z SONDĄ i ludźmi, którzy ją tworzyli.
Odpowiedz
Witam wszystkich. Czytając ten wątek zacząłem się zastanawiać, czy udałoby się dotrzeć do dzieci redaktorów "Sondy". Z programu "Czynnik Si" pamiętam, że Pan Andrzej Kurek zaprosił do studia swojego syna Mateusza. A Pan Zdzisław Kamiński? Miał żonę, dzieci? Ktoś coś wie? Być może temat byłby dla nich bolesny, ale kto wie...
Odpowiedz
Rozmawialiśmy o tym kilka lat temu... z tego co pamiętam nikt z nas nie chciałby ryzykować rozdrapywania przeszłości rodziny w imię pamięci o Sondzie. Gdybyśmy mieli jakieś przełożenie przez znajomych/rodzinę to chyba wyszłoby to najzręczniej. Pamiętam, że w roku 2007 po spotkaniu z Tomaszem Pyciem, szukając z żoną miejsca pochówku Panów K na cmentarzu w Pyrach, minęliśmy się z rodziną Pana Kurka. Nie byliśmy wtedy świadomi tego faktu, a była okazja do takiej delikatnej rozmowy...
Odpowiedz
Chyba ten temat poruszałem, ale pamiętam że odległej przeszłości a była to (chyba) połowa lat 90 w TVP był konkurs czy coś takiego na najlepszy program z okazji którejś tam rocznicy istnienia TVP wygrała to oczywiście SONDA, i bardzo dobrze pamiętam jak wystąpili tam Synowie (oboje ? kurcze tego pewny nie jestem) Panów Kurka i Kamińskiego i pamiętam że padło pytanie czy też sie interesują techniką oraz czy chcą iść śladami ojców. Tyle pamiętam.
Nie wiem czy ten materiał sie zachował ... ale na pewno takie wydarzenie miało miejsce.
Odpowiedz
Na elektrodzie pojawił się taki wpis
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic36...l#16310207
I tam takie nie pozorne zdjęcie
Gdzie widać dziecko ... w 1958r ....a jest to Z. Kamiński....
Odpowiedz
Ostatnio dość rzadko zaglądam na elektrodę, dlatego też dzięki @maxbit za link, zdjęcia (nie jedno) faktycznie ciekawe, choć to które linkujesz chyba najlepsze - faktycznie widać młodego Danka. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości