Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okulary ZOOM? Fajne?
Witam!
Interesują mnie okulary o zmiennej ogniskowej (zoomy). Chciałbym poznać opinie użytkowników takich okularów. Jakie są ich zalety, wady. Które z dostępnych na rynku są dobre? Czy zoom Celestrona jest jest warty swej ceny (około 300zł)?

Chciałbym poznać wszystkie "za" i "przeciw" oraz tyle "niekompatybilności" ile się da Big Grin
Liczę na Was
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Oki. Widzę że nikt nie odpowiada Sad No to inaczej sformułuję to pytanko:

Najpierw opowieść:
Są 2 Drogi pewnego obserwatora Big Grin który nie ma zbyt dużo kasy ale mocno zbiera aby sobie kupić coś fajnego. Lubi obserwacje nie-statyczne, czyli zazwyczaj nie skupia się na określonym obiekcie, czy obiektach. Ceni sobie swobodę obserwacji, przemierza za pomocą teleskopu niebo jak kosmiczny podróżnik, czasem na kilka godzin zatrzymuje się na jakimś pięknym kosmicznym krajobrazie, rozbiera gromady na części pierwsze. Czasem nawet nie chce mu się gonić na planetą, ponieważ zauważył trzy ładne gwiazdki Smile Ale gdy ma taki kaprys, to chwyta tylko planetki, ale bardziej zależy mu na samej planetce niż nad wszelkimi szczegółami jej powierzchni i otoczenia. Jednym słowem woli efemerydy niż czapę lodu na powierzchni Marsa.

Pierwsza droga:
Pozbywa się tych kilku drobiazgów, które ma, dokłada i kupuje Vixen LV 6mm oraz Vixen Barlow x2

Druga droga:
Pozbywa się tych kilku drobiazgów, które ma, dokłada i kupuje okular o zmiennej ogniskowej, np: Celestron, aby jego kosmiczne podróże nie były zakłócone ciągłą zmianą okularów

Jeszcze raz dziękuję za sugestie Big Grin
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
(27.10.07, 13:16)wimmer link napisał(a): Interesują mnie okulary o zmiennej ogniskowej (zoomy). Chciałbym poznać opinie użytkowników takich okularów. Jakie są ich zalety, wady. Które z dostępnych na rynku są dobre? Czy zoom Celestrona jest jest warty swej ceny (około 300zł)?

Mogę z czystym sumieniem polecić Vixena LV 8-24mm. Jest jednak dwukrotnie droższy od Celestrona, którego nie miałem w rękach i nie potrafię go ocenić.

Moje spostrzeżenia odnośnie LV zoom:

Zalety:
- możliwość doboru idealnego powiększenia praktycznie do każdego obiektu, warunków (seeing)
- wygoda (długi ER)
- znacznie lepsza jakość obrazu w stosunku do zwykłych Plossli
- niewielkie wady brzegowe w f/5
- bardzo dobrze spisuje się podczas obserwacji gromad kulistych, Księżyca i planet

Wady:
- niewielkie pole widzenia 40-55* (mniejsze od deklarowanego)
- trochę gorsza jakość obrazu w stosunku do stałoogniskowych LV
- konieczność ustawiania ostrości po każdej zmianie ogniskowej (brak parafokalności)

Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości obrazu - bierz stałoogniskowe LV, ale bez Barlowa.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości