Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wizyjna czołówka Sondy
Temat dźwiękowego podkładu został rozwałkowany na wszystkie możliwe sposoby i nic z tego konstruktywnego niestety na razie nie wyszło. Nikt chyba jak do tej pory nie pokusił się o rozłożenie na czynniki pierwsze materiału wideo wchodzącego w skład czołówki programu "Sonda". Czołówka "Sondy" jest na pewno jedną z najlepiej rozpoznawalnych czołówek w historii TVP, ale zastanawiam się ile osób wie, co tak naprawdę można na niej zobaczyć? Może więc wspólnie sprobujmy opisać to co każdy z nas na pewno zna na pamięć, ale nie koniecznie rozumie?

Poniżej przedstawiam listę wszystkich scen z czołówki, wraz ze screenami. Elementy, których pochodzenie potrafię zidentyfikować zostały opisane czarnym kolorem. Wszystko to co opisane jest kolorem zielonym wymaga uściślenia/opisania. Jeżeli ktoś potrafi zidentyfikować którąś ze scen, proszę proszę opisać to w komentarzu (podając numer sceny), a ja uzupełnię tymi informacjami niniejszy post.

Scena 1.

[Obrazek: scm_01a.jpg] [Obrazek: scm_01b.jpg]

Dwa ujęcia przelatującej przez kadr sondy Mariner 5.

Mariner 5 - (pl. Żeglarz 5.) bezzałogowa sonda amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, prowadząca badania planety Wenus.

Sonda została wystrzelona 14 czerwca 1967 roku. Przelot w pobliżu planety nastąpił 19 października tego samego roku na wysokości 3990 km. Dzięki doskonalszym instrumentom, sonda dostarczyła znacznie więcej danych o planecie niż jej poprzednicznka Mariner 2.

Sonda badała atmosferę Wenus przy pomocy fal radiowych, jej jasność w świetle ultrafioletowym, oraz wahania w natężeniu cząsteczek wiatru słonecznego i pola magnetycznego planety. Mariner 5 powstał jako rezerwa dla sondy Mariner 4, zmodyfikowanym po jej sukcesie do wykonania misji na Wenus (przez odwrócenie i zmniejszenie paneli słonecznych i dodanie osłony termicznej).

Misja Marinera 5 zakończyła się w listopadzie 1967 roku. Lata on teraz wokół Słońca...

[Źródło: NASA 1967]

Scena 2.

[Obrazek: scm_02.jpg]

Wybuch supernowej.

[Źródło: Nieznane]

Scena 3.

[Obrazek: scm_03.jpg]

Animacja napisu SONDA na tle przestrzeni kosmicznej i planety.

[Źródło: TVP 1977]

Scena 4.

[Obrazek: scm_04.jpg]

Podział jądra komórkowego z widocznymi chromosomami.

Scena 5.

[Obrazek: scm_05a.jpg] [Obrazek: scm_05b.jpg]

Animacja kół z wpisanymi literami, układających się w napis SONDA.

Scena 6.

[Obrazek: scm_06.jpg]

Moment zapłonu silników rakiety Saturn 5 wystrzelonej z misją Apollo 8 (z dn. 21 grudnia 1968)

[Źródło: NASA 1968]

Scena 7.

[Obrazek: scm_07a.jpg]

Animacja napisu SONDA zbliżającego się do kamery.

Scena 8.

[Obrazek: scm_08a.jpg] [Obrazek: scm_08b.jpg]

Film ze zdjęć satelitarnych cyklonu. Na zakończenie ujęcia widać przebitkę jakiegoś sztormu na morzu (widocznie materiał dotyczył pogody).

Scena 9.

[Obrazek: scm_09a.jpg] [Obrazek: scm_09b.jpg]

Animacja napisów SONDA obok wyładowań elektrycznych.

Scena 10.

[Obrazek: scm_10a.jpg] [Obrazek: scm_10b.jpg]

Film prezentujący mieszanie wody i oleju w stanie nieważkości.

Scena 11.

[Obrazek: scm_11.jpg]

Fragment filmu pokazujący moment zbliżania się mikrolutownicy do chipa w celu tzw. "szycia" układu scalonego, czyli łączenia struktury krzemowej (bardzo cieńkimi drucikami ze złota lub jego stopu), z wyprowadzeniami układu.

Scena 12.

[Obrazek: scm_12a.jpg] [Obrazek: scm_12b.jpg]

Animacja napisów SONDA. Naprzemiennie pokazywany jest napis mały i duży.

Scena 13.

[Obrazek: scm_13a.jpg] [Obrazek: scm_13b.jpg]

Kontrola wyprodukowanych układów scalonych. Jeszcze na waflu, co właśnie widać na filmie, po sprawdzeniu  dysza natryskuje farbę na wadliwie wytrawione układy.

Scena 14.

[Obrazek: scm_14a.jpg] [Obrazek: scm_14b.jpg]

Ponownie animacja napisów SONDA obok wyładowań elektrycznych. (Tym razem nieco krótsze ujęcie).

Scena 15.

[Obrazek: scm_15a.jpg] [Obrazek: scm_15b.jpg]

Ujęcie prezentujące kolarz złożony z kilku "ekranów" na których widoczne sa poruszające się urządzenia mechaniczne. elektroniczne i przemysłowe

[Źródło: materiały popularno-naukowe prod. ZSRR]

Scena 16.

[Obrazek: scm_16a.jpg] [Obrazek: scm_16b.jpg] [Obrazek: scm_16c.jpg] [Obrazek: scm_16d.jpg]

Animacja z pojawiającymi się literami tworzącymi napis SONDA, następnie pojawia się kilka napisów w różnej wielkości.

Scena 17.

[Obrazek: scm_17a.jpg] [Obrazek: scm_17b.jpg] [Obrazek: scm_17c.jpg] [Obrazek: scm_17d.jpg]

Animacja przedstawiająca nadruk na płytce z przesłaniem umieszczonym na sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11 przesuwający się na tle gwiazd.

Ciekawostka:

Na ujęciach, które powstały na potrzeby programu widać charakterystyczne uszkodzenia. Czyżby twórcy wykorzystali klisze odpadowe?

[Obrazek: scm_05c.jpg] [Obrazek: scm_07b.jpg] [Obrazek: scm_09c.jpg]
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
Właśnie się zorientowałem, że nie mam możliwości edycji posta, więc nie będę mógł uzupełniać tekstu. Cóż, może więc admini się tym zajmą...
Odpowiedz
Ad. 10 - To jest proces mieszania cieczy w stanie mikrograwitacji.

Ad. 11 - Prawdopodobnie montaż elementów układu scalonego.

Ad.12 - Kontrola wyprodukowanych mikroprocesorów (jeszcze na waflu, dysza natryskuje farbę na wadliwie wytrawione układy).
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Bartholomew - dobra robota.

Co do braku możliwości edycji przez osoby z mniej niż 250 postami:
ograniczenie to zostało wprowadzone przez administratorów astro4u.
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg160256

To co ja proponuję w takiej sytuacji, to po prostu pisać następny post, a w związku z tym co wyżej, oczywiście któryś z nas na pewno umieści to w poście pierwszym.

P.S. Uzupełniłem pierwszy post.
Odpowiedz
Ja w ramach pierwszej sceny napiszę swoje spostrzeżenia, bo już od pewnego mnie to intryguje:
1 opcja.
Jeśli scena została nagrana w kosmosie to gdzie i kto trzymał kamerę?
2 opcja.
Prawdopodobnie i napewno zostało to nakręcone w studiu korzystając z makiet i tła.
[Obrazek: scm_01a.jpg]
Mianowicie obiekt księżycopodobny to może sugerować Wenus w małej fazie ale ta jasna rozmyta kropa to do niczego nie pasuje w okolicy Słońca.
Po drugie sama sonda znajduje się na tle jakiejś mgławicy jeszcze jej nie zidentyfikowałem.
Scenę będę jeszcze badał. Po za tym bardzo dobry trafiony wątek  Big Grin

PS. zauważyłem że występują dwie sceny 11
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
(19.10.07, 23:19)Bartholomew link napisał(a): Scena 6.
[...]
Moment zapłonu silników rakiety Saturn 5 wystrzelonej z misją Apollo 12 dn. 14 listopada 1962.

[Źródło: NASA 1962]
Skąd ta pewność?

W ogóle to dobra robota Bartholomew! Smile
Odpowiedz
(20.10.07, 18:46)Solar link napisał(a): Prawdopodobnie i napewno zostało to nakręcone w studiu korzystając z makiet i tła.
[Obrazek: scm_01a.jpg]
Mianowicie obiekt księżycopodobny to może sugerować Wenus w małej fazie ale ta jasna rozmyta kropa to do niczego nie pasuje w okolicy Słońca.
Po drugie sama sonda znajduje się na tle jakiejś mgławicy jeszcze jej nie zidentyfikowałem.
Scenę będę jeszcze badał. Po za tym bardzo dobry trafiony wątek  Big Grin

Na 100% kręcone na ziemi Smile (faktycznie mogłem to jakoś zaznaczyć) Jaka kamera dała by taki obraz tła? I skąd kolor niebieski? Pewnie to jakiś materiał promocyjny.

Cytat:PS. zauważyłem że występują dwie sceny 11

Niech to - umknęło mi. Może moderatorzy przy okazji poprawią.

Odpowiedz
(20.10.07, 20:40)cyberas link napisał(a): Skąd ta pewność?

Dzięki (w ogóle wszystkim za dobre słowa)! Big Grin

Nie mam stuprocentowej pewności, ale to ujęcie odnalazłem w materiałach na serwerze google video, jako część materiału na temat Saturna 5 i misji Apollo. Mam nadzieję że to to, ale jeśli ktoś to zweryfikuje inaczej, to trzeba będzie oczywiście poprawić.
Odpowiedz
(20.10.07, 20:40)cyberas link napisał(a): Skąd ta pewność?

Hmmm... coś mnie tknęło i sobie jeszcze raz te materiały przepatrzyłem - no i się okazało że jakaś pomroczność mnie ogarnęła i oczywiście się pomyliłem. Nie jest to misja Apolo 12, tylko 8 (z dn. 21 grudnia 1968)! :/ Coś mi się pomyliło z numerkami a potem nie sprawdzalem drugi raz. Oczywiście też nie mam pewności całkowitej, że to ta misja, ale więcej różnych źródeł przemawia właśnie za tym. Przynajmniej rakieta się zgadza.
Odpowiedz
Cytat:Nie jest to misja Apolo 12, tylko 8
Poprawione.

Przy okazji dodam od siebie, że o tym fragmencie czołówki, gdzie miesza się olej z wodą osobiście słyszałem dyskusję w TV. Nie przypominam sobie co to był za program (czy może nawet sama SONDA), ale tam było to wyjaśnione. Dlatego poprawiłem też i to.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości