Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie okulary
(22.10.07, 11:43)koval link napisał(a):twierdzisz że do planet 13 będzie bardziej efektywny niż 5 czy 6  :o  ???

Nie, tak nie twierdzę. To była moja propozycja zakupów.
Poczekaj na wypowiedzi guru. Powodzenia.
Odpowiedz
(22.10.07, 11:47)polaris link napisał(a):Nie, tak nie twierdzę. To była moja propozycja zakupów.

OK, propozycje też są ważne - może ja wcale nie chce widzieć planet bardziej szczegółowo, tylko jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy Wink
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
trzeba kupowac coś na marsa. 4,5,6mm
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(22.10.07, 12:45)McArti link napisał(a):trzeba kupowac coś na marsa. 4,5,6mm

to już wiemy  ;D ... mamy tylko dylemat: 5 czy 6 ... i czy LV a może nowszy NLV ?
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
Optyka i oprawa identyczne.
NLV mają regulowana wysokość muszli ocznej, a LV stałą, gumową (zdejmowalną).
Odpowiedz
(22.10.07, 12:49)koval link napisał(a):5 czy 6

4
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(22.10.07, 13:10)McArti link napisał(a):4

powiekszenie 300 razy ?? czy kiedykolwiek beda na to warunki ?
( przy moim teleskopie to juz chyba musi byc idealny seeing na takie powiekszenie)
dlatego pytalem sie czy nie wziazc 6-tki - mogla by tez byc do gromad kulistych (?)
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
A widzisz, Koval, mam taki sam dylemat Big Grin Często obserwuję z miasta i też myślałem o LV 6mm na Marsa. Mam takie samo przeczucie co do 4mm, że przy moich warunkach obserwacyjnych (nie licząc wypadów) byłby bezużyteczny. Pozostaje przepuścić LV 6mm przez Barlowa i mamy jakby 3mm ale to tez nie jest chyba zbyt dobry pomysł jezeli chodzi o warunki obserwacji... Ani w tą ani w tamtą  :-\

Ja jednak chyba kupię LV 6mm...
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
(22.10.07, 13:52)wimmer link napisał(a):A widzisz, Koval, mam taki sam dylemat Big Grin

no i chyba dylemat zostanie, bo zaden Guru sie nie chce wypowiadac (chyba w obawie przed wywolaniem kolejnego flejma Wink )

ja obserwuje ze wsi, wiec moze jednak wezme tą 5-tkę.

a okularki z ogniskowa 15 chyba sobie na razie odpuszcze, zakupiłem od Dabera z forum LV20 i na razie sie nim pobawie (jak tylko przyjdzie Smile )
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
Nikt sie nie odzywa, bo to nie takie proste Wink Ludziska są różni. Jeden nie załaduje sobie powera 300x do dobsona, bo to dla niego chore jest... i będzie miał racje. Drugi w ogóle nie podchodzi do planet bez powera minmum 200x bo mały power jest za mały... i będzie miał rację. Tu musicie podjąc decyzję strategiczną. Gdy już wyeliminujecie oczywistości typu kupiate szkła, które nie dadzą po prostu rady w waszym teleskopie, gdy uwzględnicie relacje seeingowe, to zostaje klasyczny dylemat, co jest dla mnie bardziej ważne. Więcej  detali na większym powerze, okupione walkami z dobsem  i seeingiem od dzwona, czy częstsze i wygodniejsze lookanka na mniejszym powerku który ma swoje wady. Bo widzicie McArti ma racje, ale i ja nie tłuke głupot przypominając o zależnościach dobsonowych i seeingowych.

A na koniec Polaris przywalił z "guru" i jakoś ochotników pod pręgierz się mniej zrobiło Wink

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości