Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CG-5 GT
#1
Wczoraj przetestowałem montaż pod kilkoma względami.

- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w nocy
- astrofoto
- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w dzień

1. Wyszukiwanie w nocy

Montaż ustawiałem na 1 , 2 , oraz kilku gwiazdach nieba południowego.
Niektóre obiekty były odnajdywane idealnie w szukaczu i okularze , inne nieco z boku ale w zasiegu okularu PL 32mm -ogniskowa 2000mm = 62.5x.
Obiekty  : planety, DS.
Planety proponowane przez GT ok 23 to Mars , Uran , Neptun .
Mars i Uran zaliczone , Neptuna zakryl DH Smyk.
DS : mgławice , galaktyki . gromady otwarte itd... po mimo centrum Warszawy (ok 1000m do Pałacu Kultury)

2. Astrofoto

Po zgrubnym ustawieniu montażu na północ (budynek zasłania zachodnio-północno-wschodnią część nieba), metodą dryftu ok 10min wprowadzałem korekty w ustawieniu . Dobrze zgrałem szukacz z teleskopem i okularem 32mm , a następnie w połączeniu szukacz teleskop kamerka. Środek krzyża w lunetce biegunowej idealnie pokrywał się z obiektem w środku ekranu laptopa. Kolejną czynnościa było justowanie samej kamerki czyli taki jej obrót wokół własnej osi aby przyciski pilota góra-dół , prawo-lewo , pokrywały się z ruchem obiektu na ekranie. Bez tej czynności w razie konieczności korekt obiekt ucieka w dziwnie nieokreślonych kierunkach.
Po ustawieniu ostrości kamerki na Księżycu następnie jasnych i słabych gwiazdach przystapiłem do prób astrofoto. Wyzwanie spore bo to ogniskowa 2000 mm 8 calowego SCT czyli w ognisku głównym. Kamerka internetowa Philips fotografowane obiekty to Uran , Mars , Wenus, M-42 , Księżyc.
Po mimo sporej ogniskowej Uran i Mars były wielkości łepka od szpilki, Wenus już zdecydowanie większa a centrum M-42 , ładnie widoczne trapez mgławicy. Księżyc to oczywiście rewelacyjnie duże piękne i ostre obrazy. Inną sprawą są jeszcze nadal tylko początki w obsługiwaniu K3 CCD oraz Registaxa i PhotoPhiltre.
Tym niemniej rezultaty są zachęcajace , a w terenie z możliwością ustawienia dokładnie na biegun ,  Barlow 2x to nic strasznego-mam zamiar dojść do 5x . Przy mniejszej ogniskowej , czyli z korektorem oraz aparatem z obiektywem tez powinno być łatwiej ze wzgledu na mniejsze ogniskowe-choć nie tak łatwo jak bym chciał.
Obiekty miały tendencję do uciekania w jednym kerunku, kontrowałem to uzywając przycisku kierunku co 1 sekundę , prędkość przesuwu Rate 1. Oczywiście nie używałem autoguidera.

Uran

[Obrazek: 06424fed40fa6d34.jpg]

Mars

[Obrazek: 14fde2234240cea6.jpg]

Wenus

[Obrazek: b2c547cc18d63b8f.jpg]

M-42 -trapez

[Obrazek: cee64310e1a3a826.jpg]

Księżyc

[Obrazek: f75745a9cd1954f6.jpg]

3. Wyszukiwanie w dzień.

Ok 8:00 zacząłem wyszukiwanie planet , bo o DS to raczej mozna było zapomnieć  Big Grin .
Pozostawiony montaż pod zasilaniem spisał sie na medal i bez trudu odnalazł Księżyc , Mars i Wenus , Saturna nie widzialem bo zasłaniał go róg budynku.

Ogólnie jestem zadowolony z tego montażu choć zdaję sobie z tego sprawę że to chińczyk a nie Tak.
Zaniepokoił mnie jeden mankament który pojawil się od porzedniej obserwacji , mianowicie w jednej z osi po ustawieniu GT wszystko jest ok , natomiast przy próbach korekt obojetnie na jakich Predkościach Rate1-9 w jednej osi ulega on pewnemu cofnięciu wydajac przy tym odgłos jak by się ślizgał - dźwięk podobny do szczekania psa . To szczeknięcie nastepuje dwukrotnie coś jak ziut, ziut w odstepie ok 0.1 s.
Montaż nie był regulowany. Innym dziwnym dzwiękiem w drugiej osi przy końcówce ustawiania GT jest dzwięk przypominąjacy powolne zamykanie drzwi od szafy-takie powolne skrzypienie-coś jak by nie miał smaru w środku. Jeszcze innym błądem konstrukcyjnym jest złe położenie jednego z hamulców który przy niektórych obiektach ociera o plastikową obudowę silników.

Jestem ciekaw czy te spostrzeżenia pojawiły się również u innych posiadaczy tego montażu i co powinno się ewentualnie zrobić w tych przypadkach. Czy to brak smaru , nie dokładnie skręcone elementy , czy jedno i drugie , a może to też kwestia pilota czyli ewentualnego dokładniejszego ustawienia - wejscie w opcje głębiej ?
Wszelkie rady mile widziane - łącznie z tymi wywal to i kup Taka  :ha:
Cytat:
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości