Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sojuz w Gujanie
#1
Szybko postępuje budowa nowego kompleksu startowego w ośrodku Kourou (Gujana Fr.) dla rosyjskiej rakiety SOJUZ. Na wielu dobrej jakości zdjęciach pokazano kolejne fazy budowy, z której zaczynają się już wyłaniać fundamenty rampy startowej. Ciekawe na kiedy planowany jest pierwszy start? Obszerne materiały (szkoda że tylko w jęz. francuskim)- niżej:

http://www.capcomespace.net/dossiers/esp...soyouz.htm
Odpowiedz
#2
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w czwartym kwartale przyszłego roku.
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#3
(Witamy!)

Mnie najbardziej ciekawi, jakie zmiany, zwane 'modernizacją', rakieta Soyuz przejdzie, by mogła startować z Kourou. Czy jest to związane z inklinacjami, na jakie Soyuz będzie wystrzeliwany z Kourou? A może systemy telekomunikacyjne?

(A może kiedyś i kapsuła Soyuz będzie startować z Gujany Francuskiej? Idealne miejsce na start dla ACTS! )
Odpowiedz
#4
Azymuty startowe to nie jest problem, wystarczy odpowiednio "dostroić" system sterowania rakietą. Rosjanie muszą wzbogacić swą sieć obserwacji i łączności z powodu oddalenia miejsca startu od macierzystego terytorium, zapewne wykorzystają w tym celu sieć własnych satelitów. Z tego co wiem, Sojuzy uzyskały zgodę wyłącznie na starty komercyjne i raczej statki załogowe nie będą startowały z Gujany, lecz kto wie, co przyniesie czas?
Odpowiedz
#5
Dziękuję za odpowiedź! Smile

Zastanawia mnie jeszcze, jak zmienią się 'osiągi' (czyli nośność na LEO i GTO) Sojuza z Kourou. Czy ktoś ma może jakieś dane na ten temat??
Odpowiedz
#6
Wyszperałem co nieco o wersji Sojuz-2 przeznaczonej dla Gujany i wychodzi na to, że "zysk udźwigu" idzie w setki kg. Przykładowo, udźwig tej wersji Sojuza na LEO 200x200km i nachyleniu 51,6 st. dla Bajkonuru wynosi 8500kg, dla Kourou sięga 9000-9200kg. Dla orbity GTO są to wielkości odpowiednio - 2400kg i 3000kg. Jak widać, zysk masy użytecznej jest znaczący.
Odpowiedz
#7
No rzeczywiście... te kilkaset kilo to naprawdę niezły procent całości... a przecież tu liczą sie pojedyncze kilogramy!

Czy ta współpraca jest jakoś zakontraktowana? Między ESA a Rosją?
Jeżeli tak to na ile obejmuje.. bo jeżeli budują specjalną dla Sojuzów wyrzutnie to chyba na sporo... 
Odpowiedz
#8
Parle wu franse? W obszernym materiale (patrz mój pierwszy link) sporo napisano o kosztach wspólnej umowy oraz wydatkowanych kwotach, lecz nie dam rady tego przetłumaczyć, gdyż już zapomniałem, czego mnie uczono 40 lat temu. ??? Odnoszę wrażenie, że to Rosjanie więcej zyskują na tym przedsięwzięciu, być może też są jakieś tajne klauzule  w tej umowie? Kto wie?
Odpowiedz
#9
Od lutego do września ubiegłego roku widać postęp w budowie kompleksu startowego ELS (Sojuz). Już wylano potężne betonowe filary pod płytę startową, widać też zaczątki konstrukcji samej płyty. Ogólny zarys stanowiska startowego jest taki sam jak w Bajkonurze i Plesiecku.
http://img221.imageshack.us/img221/8921/...704qq8.jpg
http://img293.imageshack.us/img293/7571/...706pi0.jpg
Odpowiedz
#10
No i nawet w przypadku tej budowy mamy możliwe opóźnienie. Specjalny żuraw / suwnica (pewnie chodzi tutaj o platformę, która będzie odjeżdżać od rakiety przed startem), budowany/a w Rosji prawdopodobnie nie będzie gotowa na czas.
Oznacza to opóźnienie rzędu kilku miesięcy - a pierwszy start Sojuza przesunie się pewnie na połowę 2009 roku.

Źródło - http://www.space.com/businesstechnology/...delay.html .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości