Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słoneczni Rewolucjoniści & Wywrotowcy, czyli jak to drzewniej bywało ...
(05.09.07, 14:55)Hermes link napisał(a): Witam,

na marginesie:

-  W grudniu 2005 roku byłem na spotkaniu (w Muzeum Techniki) z naukowcami, którzy odkryli czaszkę Kopernika; Big Grin Big Grin
  -  w nawiązaniu do opublikowanego w prasie zdjęcia przedstawiającego prawdopodobny wygląd Mikołaja Kopernika, dodam, że jakiś czas temu dostałem  od "Astrokosmo" fotomontaż, przedstawiający mnie i... Kopernika ;D  przy współczesnym teleskopie :o ;D. Jak stwierdził autor tego fotomontażu, podobno jest między nami podobieństwo... Tongue
  Zdjęcia te przesłałem Kanarkusmaximusowi - jak będzie chciał, to może pokaże...

Hermes

a ty nie możesz wstawić ??
hmmmmm...
Odpowiedz
to że Słońce rotuje jest jasne jak Słońce 
a wiemy to dzięki pierwszym systematycznym obserwacjom plam
a to dzięki trzem panom skrzętnie do tej pory omijanym przeze mnie
czyli

Galileo Galilei, Christopher Scheiner oraz Johannes Fabricius

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23141]

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23143]

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23142]

od momentu pierwszych systematycznych obserwacji zauważono że palma zmienia położenie na tarczy
i o zgrozo przy krawędzi zniekształca się - to znaczy że Słońce jest kulką  ;D i się kręci wokół jakiejś hipotetycznej osi  ;D

jako ciekawostkę podam fakt że początkowo aby zabezpieczyć Scheinera przed siwym dymem
(nie zapominajmy że był jezuitą)
wydawano jego prace po dpseudonimem Apelles

jednak gdy jego pozycja jako uczonego ugruntowała się, można już było podpisać się z imienia i nazwiska
pod swoimi pracami
gdzie tu Galileo Galilei ??
- jak tylko Scheiner wydał swoje prace został zaatakowany przez Galileo G. (pseudonim Galileusz  ;D) i obaj panowie przez resztę swego żywota skakali sobie do gardeł kto był pierwszy
zapytacie gdzie tu Fabricius ?? ano obaj panowie byli tak zacietrzewieni w walce ze sobą że zgodnie ignorowali niejakiego Fabriciusa i jego patenty na Słońce
a ten na tym wyszedł na swoje - bo do dziś uważa się go za pierwszego w kwestii plamek na Słońcu

Załączone pliki Miniatury

.gif   galileusz.gif (Rozmiar: 31.01 KB / Pobrań: 131)
hmmmmm...
Odpowiedz
(05.09.07, 20:13)Tadeopulous link napisał(a): wydawano jego prace po dpseudonimem Apelles
FCZALE RZE NIEEE!
;D

On mial nicka Wink Apelles Latens Post Tabulam (Apelles oczekujący na komentarz, zanim się ujawni) - co nawiązywało do postaci Apellesa, malarza nadwornego Aleksandra Macedońskiego. Wg legend ten (rzeczywiście niezwykle zdolny artysta) miał zwyczaj ukrywać się za swymi obrazami - i słuchać uwag ludzi, którzy je oglądali. Chodziło o doskonalenie warsztatu i dobór scen- tak więc ksywa Scheinera była jak najbardziej "na miejscu"- wtedy nie było wiadomo czym są plamy na Słońcu, który system budowy wszechświata okaże się prawidłowy itd.
Odpowiedz
no teraz nie można pominąć tego
dzięku któremu były możliwe dalsze odkrycia - nie tylko dotyczące Słońca
czyli nie tylko że Sir to jeszcze spec od jabłek
czyli
sir Isaac Newton

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23171]

zaczęło się niewinnie od rozszczepienia światła białego na składowe, czyli wąska szparka, pryzmat i mamy już tęczę a nie smugę jednokolorowego białego światła
zaś samo światło według uczonego jest niezliczonym strumieniem kolorowych cząsteczek (ciekawe czy miał na mysli po RGB czy HSL czy może CMYKa  )
tak tak nudy, wszyscy to wiemy - ale nie można zapominać co osiągnięto dzięki temu dalej przez innych
dlatego też zdecydowałem się umieścić tegoż pana w spisie wywrotowców
bo dzięki niemu mamy zapewnione kolejne trzy odcinki tegoż małego pobieżnego cyklu 

coby nie było pusto o samym Serze
króciutka anegdotka i żeby nie powielać jabłka

Zapytano raz Newtona, czy dużo czasu zajęło mu sformułowanie odkrytych przez niego praw. Uczony odpowiedział:
- Odkryte przeze mnie prawa są bardzo proste. Formułowałem je szybko, ale przedtem bardzo długo myślałem.

hmmmmm...
Odpowiedz
No to dalej promujemy książkę Willy Ley'a Wink Mogę, bo to pozycja już historyczna- i do dostania pewno tylko w antykwariatach. Dwa cytaty.

"Newton był wcześniakiem. Jego matka opowiadała, że urodził się tak mały, że mogłaby schować go w kwarcie. Nie sądzono, by żył dłużej niż parę godzin".

"Zazwyczaj przypuszczalnie pijał jabłecznik" - oto praktyczne wykorzystanie jabłka Big Grin

Poza tym, no jakże Tadeo śmiałeś nie wspomnieć o tym, co do dziś nazywa się TELESKOPEM NEWTONA- przecie i on nada się do obserwacji Słonka Wink

Odpowiedz
Hyhy, wcześniak, astronom, pijał jabole... swój człowiek Wink
Odpowiedz
czas na pierwszego z trójki naukowców którzy skorzystali na doświadczeniu Seer Jabola

na początek słów kilka o hardkorowym (zaraz się dowiecie czemu hardkorowy) podglądaczu Słońca
czyli

William Herschel

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23204]

i już pisze czemu hardkorowy
otóź bohater dzisiejszego odcinka zauważył
że nawet jeśli stosuje podczas obserwacji Słońca filtry różnokolorowe
zabezpieczające go przed ślepotą
to mimo to czuje ciepło na gałce ocznej nie tylko podczas obserwacji   :o
ale i po jej zakończeniu   :o
ot bahatyr
postanowił poszerzyć doświadczenie sir Isaaca Newtona i na końcu czerownego widma
rozszczepionego światła umieścił termometry które już poza pasmem widzialnym (poza czerownym skrajem) wykazały wzrost
temperatury
i stąd ówcześni Herschelowi dowiedzieli się o podczerwonym paśmie światła białego

hmmmmm...
Odpowiedz
I może od tych doświadczeń z oglądaniem Słonka "na żywca" wzięło się umieszczenie naszej gwiazdki dziennej niemal w centrum Galaktyki, w modelu opracowanym właśnie przez odkrywcę Urana Wink Tzn. jako środek Galaktyki przyjął on Syriusza, no ale Słońce uznał on za b. bliskie Syriuszowi.
W każdym razie był wielkim astronomem, choć jego kariera była w sumie niespodziewana, zaczynał jako muzyk i dyrygent.
Odpowiedz
zachęcony odkryciem Herschela pasma podczerwonego
mniemniecki fizyk - w sumie kolejna polemika - bo facet urodził się w mieście dzisiejszego Śląska - to se go też możemy przygarnąć  Wink ;D

Johann Wilhelm Ritter

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23253]
Autor przeprasza za słabą jakość zdjęcia  :ha:

eksperymentował z chlorkiem srebra
cudował, cudował aż wycudował że
poza fioletowym krańcem widma reakcja substacji wrażliwej na światło
jest największa stąd też i z tej strony widma musi mus cośik być
i stąd ówcześni dowiedzieli się o istnieniu promieniowania nadfioletowego   ;D

Załączone pliki
.gif   ritter.gif (Rozmiar: 16.75 KB / Pobrań: 121)
hmmmmm...
Odpowiedz
(07.09.07, 18:17)Tadeopulous link napisał(a): czas na pierwszego z trójki naukowców którzy skorzystali na doświadczeniu Seer Jabola

na początek słów kilka o hardkorowym (zaraz się dowiecie czemu hardkorowy) podglądaczu Słońca
czyli

William Herschel

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=23204]

i już pisze czemu hardkorowy
otóź bohater dzisiejszego odcinka zauważył
że nawet jeśli stosuje podczas obserwacji Słońca filtry różnokolorowe
zabezpieczające go przed ślepotą
to mimo to czuje ciepło na gałce ocznej nie tylko podczas obserwacji   :o
ale i po jej zakończeniu   :o
ot bahatyr
postanowił poszerzyć doświadczenie sir Isaaca Newtona i na końcu czerownego widma
rozszczepionego światła umieścił termometry które już poza pasmem widzialnym (poza czerownym skrajem) wykazały wzrost
temperatury
i stąd ówcześni Herschelowi dowiedzieli się o podczerwonym paśmie światła białego

To muszę się przyznać, że parę miesięcy temu jak Słońce prawie się chowało za horyzont - nie wiem co mi do łba strzeliło, aby zdjąć folię baadera z refraktorka 60/700 i spojrzeć na czerwoną już spłaszczoną kulę naszej dziennej gwiazdy. I chociaż Słońce już nc nie raziło nawet to też po paru sekundach poczułem ciepło w oku.
Nawet zachodzące Słońce jest niebezpieczne - lepiej się w to nie bawcie.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości