Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apollo 8 - trochę historii...
Fajny ten show...dzięki Maquis Smile
Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz
I oto mamy 21 Grudnia 2008 - okrągło 40 lat temu miał miejsce historyczny start rakiety Saturn 5, która wyniosła w kierunku Księżyca pierwszy statek kosmiczny z ludźmi.

Pozwoliłem sobie na lekkie zadęcie, lecz chyba wypada.

Ten start to niezła jazda i dlatego zainteresowały mnie różne pirotechniczne szczegóły z nim związane. Jak mówili później sami aktorzy tej misji, na początkowym etapie wznoszenia  nielicho trzęsło, tak że rozmazywało tablice wskaźników na głównym panelu. Podczas rozdzielania stopni stosowane były małe silniki na paliwo stałe. "Retro motors" miały zadanie hamować człon oddzielający się, natomiast "Ullage motors" generowały niewielki impuls przyśpieszający, w celu "dociśnięcia" ciekłych komponentów paliwa do dna zbiornika i uniknięcia zjawiska kawitacji. Na filmach wykonanych ze stacji śledzenia startu widać działanie tych pirotechnicznych drobiazgów. Zechciałem wydzielić te sekwencje i np. moment odpalenia ośmiu "przyśpieszaczy" na pierścieniu interstage (cylindryczny łącznik między pierwszym i drugim stopniem) trwa ok. 1.5 sekundy i jest wyjątkowo efektowny.

[Obrazek: separacja10klatekac4.jpg]

Około sekundy potem nastąpiło oddzielenie stopnia S-IC, a po kolejnej sekundzie zapłon silników J-2 drugiego stopnia (S-II). Kolejne kadry pokazują oddziaływanie gazów wylotowych uderzających w górny zbiornik stpnia S-IC. Z rozgrzanych dysz silników F-1 jarzy biała poświata i ulatują resztki spalin. Widać też, że zgodnie z procedurą, silnik centralny został wyłączony wcześniej. Ostatnia klatka pokazuje moment odstrzelenia pierścienia interstage.

[Obrazek: zaponj2siihj6.jpg]

Przyznam, że nie wiedziałem o istnieniu "retro rokets" u podstawy stopnia S-IC i dopiero uświadomiła mi to poniższa animacja.

[Obrazek: sicsiistagingyh5.jpg]
Odpowiedz
Świetne!
Trzeba przyznać, że starty rakiet Saturn V musiały być wyjątkowo widowiskowe.
Odpowiedz
Sorki za odkopywanie starego już wątku, ale naszło mnie, że fajnie by było gdyby ktoś się postarał i zrobił wątek tego typu o Apollo 13. Druga najsławniejsza misja programu Apollo po Apollo 11. No i Jim Lovell jako dowódca misji odwalający kawał dobrej roboty. Ta misja zdecydowanie na taki wątek zasługuje.
Odpowiedz
Dragonie! Nie ma problemu z odkopywaniem takich wątków - wręcz przeciwnie! Smile
A co do misji Apollo 13 - jeśli chcesz to możesz napisać wstęp z podstawowymi informacjami - i z całą pewnością inni piszący na tym forum dopiszą coś interesującego.

Co Ty na to? Wink
Odpowiedz
Chętnie Big Grin To byłby zaszczyt zacząć wątek o takiej misji jaką była Apollo 13 i chętnie się tego podejmę.
Odpowiedz
(15.08.07, 21:13)Maquis link napisał(a):Rakieta nośna Saturn V wystartowała 21 Grudnia 1968 roku o godzinie 07:51 (GMT).

Podana godzina jest błędna. Powinno być 12:51 UTC ewentualnie 7:51 ale wtedy EST a nie GMT

Uwagę na to zwrócił już ponad rok temu Roman, ale pewnie gdzieś umknęło, a warto poprawić.

(01.01.08, 22:27)Hermes link napisał(a):(...)  zauważyłem błąd  w podanym momencie startu:
nie 07:51 (GMT)  ale  07:51 EST,  czyli 12:51 GMT.
Odpowiedz
Poprawiłem.
Ostatnim razem były kłopoty z edycją wątku, a potem wyleciało mi z głowy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości