Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak podnosi się ISS na orbicie
Ponieważ stacja opada na orbicie i dość często trzeba ją "podnieść" to w jaki sposób to następuje?I pytanie drugie czy stacja potrafi sama manewrować?
Odpowiedz
Za pośrednictwem thrusterów. Stacja posiada własny napęd specjalnie do tego celu.
Nie wiem co masz na myśli odnośnie manewrowania.
Odpowiedz
(19.06.07, 11:44)Maquis link napisał(a): Nie wiem co masz na myśli odnośnie manewrowania.

Pewnie okresowe zmiany położenia ISS w celu uniknięcia jakiegoś (znanego) kosmicznego śmiecia.

Tak samo się to dzieje - za pomocą silniczków np Progressa albo ATV. Smile
Odpowiedz
Już się doczytałem że są lub mają docelowo być 12 silników dużych i 24 małe a do tego 6 ton paliwa.
Odpowiedz
Te silniczki znajdują się w module Zvezda i stosowane są do pomniejszych korekt orbity. Paliwo jest dostarczane Progressami i składowane w module Zarya. Trochę większe korekty wysokości orbity umożliwiają Progressy, a w przyszłości ATV. Kiedyś istniały też projekty specjalnego modułu napędowego, który miał zostać zainstalowany w amerykańskiej części stacji przy Haromny albo Unity. Został jenak skreślony dawno temu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy stacji.

Z ciekawostek można dodać, że powstał specjalny moduł silnikowy, który miał pozwolić na podniesnie orbity modułu Zarya gdyby znalazł się on na niewłaściwej orbicie z powodu awarii rakiety Proton. Został on zbudowany, i może zostać w przyszłości wykorzystany do deorbitacji HST.
Odpowiedz
Aby dołożyć do pieca ISS'owi Smile wrzucam oto tutaj wykres zmian orbity ISS:

[Obrazek: 2007jul06issorbitheight.asp.gif]

Zauważcie, jak wielka korekcja orbity nastąpiła tuż przed misją STS 116* w grudniu zeszłego roku!

Ciekawe jakie dokładnie były przyczyny takiej zmiany orbity??

---
*http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=8872.0 Wink
Odpowiedz
hmmm... no to z tego by wynikało, że stacja obniza swoją orbitę w tempie około:

3km / miesiac
100m / dzien
4,16m / h
7cm / min

czyli bez korekt spadła by po 5 latach... mam racje?

------------------------------------
dla tych którzy nie widzą wykresu:
http://www.heavens-above.com/issheight.a...fmpnnnacif
MICRO SPACE  www.u-space.eu
Odpowiedz
(10.07.07, 17:01)mardo link napisał(a): czyli bez korekt spadła by po 5 latach... mam racje?

Założyłeś zapewne stałą zależność gęstości atmosfery od odległości od Ziemi, a coś czuję, własnym nosem, że tak nie jest... Tongue

Bowiem im dalej w las - tym więcej drzew - czyli po naszemu:
im głębiej w atmosferę, tym więcej atomów.

Czyli im niżej, tym szybciej ISS by spadało. Oglądając obecne zmiany pewnie można założyć stałą gęstość atmosfery, ale już 40 km niżej pewnie jest już inaczej...

Tak mi się i misie wydaje!
Odpowiedz
zgadza sie, szybka kalkulacja w warunkach 'idealnych' (tak tosie chyba nazywało na fizyce...), dodatkowe załozenie to to ze od 150 km nad Ziemia nie moze juz nic latac. (znaczy naorbicie  Wink )
MICRO SPACE  www.u-space.eu
Odpowiedz
ale czy nie jest tak, że Słońce oświetlając Ziemię powoduje że z planety "wyrywane" są cząstki atmosfery zostawiając taki niby warkoczyk, a i czy sama wędrówka Ziemi po orbicie nie zostawia takiego śladu? a jedno i drugie, zapewne dużo wyżej sięga niż orbita stacji
a ISS krążąc wokół Ziemi, co jakiś czas trafia na ten ślad..
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości