Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okular.
(16.10.07, 14:27)ignisdei link napisał(a):Ów okular nosił znamiona masakracji z udziałem betonowej posadzki i ponownej demasakracji z udziałem "kropelki".
Fachowej terminologii Ci nie brak...  ;D
pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Panowie Hans i Polaris nie bądźcie tacy poważni. Celowo postawiłem  -  Wink  .

Mam w swojej stajni Pl10mm, Pl25 mm, LV5, SWANA 15 mm kupionego eksperymentalnie  (mimo wielu wad pow. 50% wartości pola ma coś w sobie skubaniec) oraz Hyperiona 21 ( nie dozbierałem, jestem zadowolony, mimo jego wrażliwości na osiowe patrzenie, za płytkiej muszli ocznej, oraz "nieporadności" przy planetach). 
Możecie mnie zganić za dokonane wybory  ;D.  Jedni jeżdzą na zloty, na spotkania ( które też kosztują) inni, tacy jak ja kupują i próbują  z ( braku czasu ) traktując to jako dodatkowy element tego hobby, w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Może przyjdzie czas, że się przełamie i wydam więcej niż 500 zł na szkło  Wink. To nie zawsze jest kwestia "dozbierania" moji drodzy.

Polaris - cenna uwaga o Pantaxach XW.

"Lidletka 10x50", Synta 8" na Dobsie.
Odpowiedz
(16.10.07, 15:39)Robson link napisał(a):Możecie mnie zganić za dokonane wybory  ;D. 
Robson, ale nik cię nie będzie ganił za Twój wybór okularów - chodzi o coś innego, o to żeby opisać i uświadomić potencjalnemu kupcowi, czego może się spodziewać po konkretnym modelu, jakie okular ma wady a jakie zalety -  jeżeli kupujący świadomy niedoskonałosci
np .tego Uwa kupi go i stwierdzi, że mimo wszystko okular mu odpowiada i spełnia jego oczekiwania to ja naprawdę nie mam nic przeciwko.

Przy okazji świetnej, pogodnej nocy, w niedzielę obserwowałem trochę przy pomocy Uwa i Swana, oraz starałem się wyłapać róznice miedzy tzw, starą i nową wersją Uwa 15 mm, które znalazły się w posiadaniu Polarisa.

Podczas porównania w/w okularów na jasnej galaktyce m31, oraz słabych obiektach tego typu np ngc185, oraz m110 nie zauważyłem róznic w pokazywaniu tych obiektów, jasność mgiełek oraz jakość detalu pozostawała na bardzo zbliżonym poziomie, plusem Swana było większe pole, ale podkreślam że charakterystyka obrazów była bardzo podobna

Okulary zdecydowanie odradzam do obserwacji średnich i dużych, jasnych gromad otwartych,korekcja gwiazd jest na słabym poziomie,( napisałem o tym w poprzednim opisie), dodam tylko, że Swan pomimo dużego pola także nie radzi sobie  z tymi obiektami - to że w kategorii gromad Uwa stoi bardzo blisko za Swanem, to zasługa tylko tego, że Swan jest słabo skorygowanym erflem, i potwierdzają to liczne testy np. na Cloudynights, że 15 i 9 mm to najsłabsze okulary z całej serii Swanów

Namierzając Kapellę, okazało się, że tzw. nowy Uwa ma potężne odblaski, w momęcie kiedy gwiazda była w centrum pola obok w połowie drogi do krawędzi pola pojawił się bardzo  jasny duszek, odblask, to prawdopodobnie kwestia słabego wyczernienia, albo braku warstw na wszystkich soczewkach, dodam, że pierwszy raz zobaczyłem odblask o takim natężeniu i bardzo ta wada uwierała mnie przy obsrwacji jasnych gwiazd. Stara wersja Uwa na tej samej gwieździe posiadała odblask bardzo słaby tuż przy krawędzi pola. Różnica w tej kwesti była miedzy tymi egzemlarzami duża i być może to cecha indywidualna każdego modelu

pozdrawiam

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości