Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krótkie pytanko dla Was
Za około ile lat, będziemy mogli na naszym nocnym niebie co jakiś czas oglądać więcej niż jedną planetę jaśniejszą niż
-3 magnitudo ??
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Taa, dawaj na priva  Smile

Reszta jeśli wie to też na priva.

A jeśli jakieś wątpliwości to w wątku  Smile
Odpowiedz
O ile lat można się pomylić?  Tongue
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
(09.06.07, 19:56)Tomi link napisał(a): O ile lat można się pomylić?  Tongue

... o tyle żebym tylko uznał że odpowiedź poprawna ;D ;D ;D

Myślę, że jeśli już ktoś zajarzy o co chodzi, to sie sam domyśli o ile lat się można pomylić  Wink

Aha, lata mają być liczone od roku 2007, a nie w którym roku (czyli od roku zerowego)  Tongue
Odpowiedz
Jest jedna odpowiedź, dostałem na priva. Zła  ;D
Odpowiedz
WWPKF - wspaniały dział, bo zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego ...

Układając to pytanie miałem na myśli tylko fakt, że wszystkie planety będą jaśniały ponieważ Słońce pomalutku zwiększa swoją jasność, w tablicach fizyczno-astronomicznych wyczytałem że jesto to około 10% w ciągu miliarda lat. Obecnie Mars i Jowisz moga mieć max jasność -2.9 magnitudo, tak więc aby zwiększyły jasność do -3, musiałyby pojaśnieć o 0.1 magnitudo, Słońce musiałoby pojaśnieć więc o tyle samo. Różnica 0.1 magnitudo odpowiada stosunkowi natężeń światła około 9.6%, tak więc za około 960 milionów lat, każda z planet powinna być jaśniejsza niż jest teraz właśnie o około 0.1 magnitudo.

No i te 960 milionów lat to miała być odpowiedź ... gdyby nie to, że Hermes napisał mi na priva, że istnieje jeszcze jeden fakt, który będzie zdecydowanie dominujący -
stopniowe zwiększanie się mimośrodu orbity Marsa.
    Powoduje to, że Mars będący w wielkiej opozycji będzie znajdował się coraz to bliżej Ziemi i podczas takich opozycji będzie stopniowo zwiększał swoją jasność. Hermes sprawdził w programie Guide że najbliższa opozycja w której Guide podał że jasność Marsa wynosi -3 magnitudo będzie 8.XI.5870, czyli 'już' (  ;D ) za 3863 lata. Z tym, że jasności zaokrąglane są do 0.1 magnitudo.

Ale nie o to tutaj chodzi. Serdecznie dziękuję Hermesowi za opisanie faktu związanego ze zmianą mimośrodu orbity Marsa oraz całej reszty następstw tejże zmiany   Smile  Smile  Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości