Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ułożyłem kolejną zagadke
Hello,  Smile

Na początku, gdy wymyśliłem tą zagadkę miałem na myśli coś takiego :

Księżyc w pełni oglądany z Ziemi jest n razy słabszy od Słońca. Oznacza to że Księżyc oglądany z odległości Ziemia-Księżyc wydaje się n razy słabszy niż źródło światła które go oświetla.

Ziemia w pełni oglądana z Księżyca jest m razy słabsza od Słońca. Oznacza to że Ziemia oglądana z odległości Ziemia-Księżyc wydaje się m razy słabsza niż źródło światła które ją oświetla.

Oczywiście wartość m jest mniejsza od n , ale w tej chwili nie przejmujmy się jakie wartości przyjmują n i m.

Gdy Ziemia w pełni oświetla Księżyc, wtedy Księżyc oglądany z Ziemi będzie n*m razy słabszy od Słońca ( Księżyc jest n razy słabszy niż źródło światła, a Ziemia jest m razy słabsza niż Słońce).

Gdy Księżyc w pełni oświetla Ziemię, wtedy Ziemia oglądana z Księżyca będzie m*n razy słabsza od Słońca ( Ziemia jest m razy słabsza niż źródło światła, a Księżyc jest n razy słabszy niż Słońce).

Oznacza to że jasności te są równe, i co ciekawsze nie zależą od żadnych wartości średnic i albedo.

I to właśnie miała być taka ciekawostka, która miała być wnioskiem tej zagadki...

Ale wszystko to trafił ciemny szlak i krew nagła to zalała, gdy zorientowałem się że źle to pytanie ułożyłem - gdyż w moim pytaniu Księżyc był niestety zaćmiony  >Sad  więc był dużo dużo słabszym źródłem światła niż gdyby był w pełni.

Więc odpowiadając na pytanie takie jak w pierwszym poście należało napisać że Księżyc jest jaśniejszy.

Ale z powyższej dyskusji dowiedziałem się że pominołem jeszcze jeden fakt - mianowicie czerwonawą obwódkę atmosfery Ziemi, którą widać z Księżyca w czasie jego całkowitego zaćmienia ... ona niby Ziemię troche rozjaśni ... ale nie wiem już jak bardzo.

Tak więc dzięki mimo wszystko za zabawę i przepraszam za nieścisłości  Tongue
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Na priva poprawnie odpowiedział Hermes i GrzegorzP.

Odpowiadali też Karol Wójcicki i Lewcia, odpowiedzieli że jaśniejsza będzie Ziemia ... hmmm może i nawet słusznie, gdyby okazało się że czerwona obwódka atmosfery miałaby jasność większą niż około -3 mag  Wink
Odpowiedz
Eeee chwila ... przecież to też można policzyć  :o   - stosując moje powyższe rozumowanie wstecz :

Tym razem już na cyferkach :

Jasność Słońca -26.7
Jasność Księżyca w pełni  -12.7

różnica : 14mag

jasność Księżyca w czasie całkowitego zaćmienia od +4 do -3 , czyli dodajemy różnicę i wychodzi jasność źródła światła - od -10 do -17 magnitudo ...  :o

Jasny gwint ... czyli uwzględniając światło słoneczne załamane w atmosferze Ziemi to Ziemia jest jednak sporo jaśniejsza ...

Pozostaje tylko wielka niewiadoma - czy Lewcia i Karol to mieli na myśli  ;D Tongue

Poza tym jeszcze jedno - Ziemia w pełni ma jasność właśnie około -17mag - oznacza to że oglądana 'od tyłu' przy bardzo przejrzystej atmosferze jest ... tak samo jasna  Big Grin

PS. ja dziś koło 16:00 wyjeżdżam , nie będzie mnie przez kilka dni na necie i nie wiem kiedy odpiszę na ewentulane wątpliwości, w  przyszłym tygodniu napewno, może wcześniej.

Pozdrawiam  Smile
Odpowiedz
(22.05.07, 11:40)NGC 7841 link napisał(a): Poza tym jeszcze jedno - Ziemia w pełni ma jasność właśnie około -17mag - oznacza to że oglądana 'od tyłu' przy bardzo przejrzystej atmosferze jest ... tak samo jasna  Big Grin

Pozdrawiam  Smile
Mółbyś przetłumaczyć to zdanie na coś bardziej logicznego????
Zkąd to włąsciwie chcesz oglądać Ziemię??? Z kopalni???
Odpowiedz
Chciałem przez to powiedzieć, że gdy oglądasz Ziemię z Księżyca w nowiu, to ma ona wtedy (przy bardzo przejrzystej atmosferze) taką samą jasność jakbyś oglądał ją z Księżyca podczas całkowitego jego zaćmienia. Ale idea świecenia Ziemi jest zupełnie inna - gdy jest zaćmienie Księżyca to Ziemia świeci tylko obwódką atmosfery  Smile
Odpowiedz
(22.05.07, 11:19)NGC 7841 link napisał(a): Gdy Księżyc w pełni oświetla Ziemię, wtedy Ziemia oglądana z Księżyca będzie m*n razy słabsza od Słońca ( Ziemia jest m razy słabsza niż źródło światła, a Księżyc jest n razy słabszy niż Słońce).

Oznacza to że jasności te są równe, i co ciekawsze nie zależą od żadnych wartości średnic i albedo.
Przyznaję albedo nie wpływa na wynik zadania .
Ale może powiesz skąd Ci się to wzieło że średnice nie maja wpływu na jasność ???Wg ciebie skoro średnica nie gra roli  to gdyby znikł Księżyc i zamiast niego  na orbicie umiescisz piłkę  golfową to Ziemia będzie oświetlona jak przy pełni?? :Smile
Wynika z tego że wg Ciebie:
A Ziemia cały czas jest dość równomiernie oświetlona  w nocy dzięki miliardom atomów w okół naszej planety
B zupełnie nie gra roli czy  używasz Newtona o średnicy lustra 76 mm czy np 300mm( skoro powieszchnia odbijająca niema znaczenia)

I takich idiotycznych wniosków można namnożyć dosłownie tony.
Ktoś chyba się zakarapućkał w cyfrach .

PS
Jeżeli Cię obraziłem to przepraszam,  ale stwierdzenie mnie zatkało.
Nikt niejest nie omylny, może ja się gdzieś "machnołem" to wytłumacz ciemniakowi co nielubi cyfr tylko idee
Odpowiedz
Pójdźmy na kompromis : 8) wszystkie 8)
Odpowiedz
(22.05.07, 13:14)noxili link napisał(a): (...)PS
Jeżeli Cię obraziłem to przepraszam,  ale stwierdzenie mnie zatkało.

Tak na początek - chłopie -  LUZ !! - nie obraziłeś mnie, nie ma takich szans, od tego jest forum żeby rozwiewać ewentualne wątpliwości  Smile

A z tą piłeczką golfową to jest tak :

NAJWAŻNIEJSZE ŻEBYŚCIE ZROZUMIELI ŻE CHODZI MI O PORÓWNANIE JASNOŚCI a nie jakie te jasności będą !!

Bo wydaje mi się że właśnie tego nie wyjaśniłem do końca ...

Pomyślmy więc co by było, gdyby zamiast Księżyca była piłeczka golfowa  :o ;D
... piłeczka w pełni , ALE NIE ZAćMIONA PRZEZ ZIEMIę, miała by jakąś tam jasność, dajmy na to 10mag, to jest 36,7 magnitudo ciemniej niż Słońce. I teraz już trzeba całkiem pójść w fantazję, bo to moje rozumowanie działa tylko wtedy gdy reszta ciał niebieskich jest pomijalnie słaba co do jego jasności, tymczasem mamy całe mnóstwo gwiazd jaśniejszych niż 10 mag, więc trzeba założyć że np najjaśniejsza gwiazda ma 15 mag, ale nie o to tutaj chodzi, chodzi żebym wytłumaczył dlaczego średnica nie ma wpływu.

A jasność Ziemi wynosi dalej te -17 mag , czyli jest 9.7 mag ciemniejsza niż Słońce. Więc gdyby zamiast Słońca Ziemię oświetlała nasza piłeczka [glow=red,2,300](ma to miejsce właśnie wtedy gdy piłeczka jest w pełni, i patrzylibyśmy z piłeczki na Ziemię)[/glow] no to Ziemia miałaby jasność 9.7 mag mniej niż piłeczka ... czyli 19.7 mag.

Natomiast gdyby zamiast Słońca, piłeczkę oświetlała Ziemia [glow=red,2,300](ma to miejsce gdy piłeczka jest w nowiu i patrzymy na piłeczkę z Ziemi)[/glow]  no to piłeczka byłaby tym razem o 36.7 mag ciemniejsza niż Ziemia ... czyli miałaby jasność 19.7 mag

CZYLI - TYLE SAMO ...  Big Grin

Dla Księżyca to działa wspaniale, bo zarówno Księżyc w pełni jak i Ziemia w pełni są bezsprzecznie dominującymi źródłami światła na niebie poza Słońcem.

No i gdybym w treści zadania nie popełnił błędu o zaćmionym Księżycu, to prawidłową odpowiedzią byłaby c) , tłumaczyłem to kilka postów wczesniej  Smile
Odpowiedz
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Podarujmy sobie to "prawie"
Wygrałaś!!!!
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości