Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WWPKF - pytanie nr 107
To może jeszcze raz od początku i klasycznie, choć bardzo to chciałem zrobić inaczej.
Zakładam, ze poszukiwana wartość to wysokość obserwowana hs dolnej krawędzi Księżyca.
Nie znam metody wyznaczania od wysokości obliczonej do obserwowanej, choć bardzo chciałbym
ją poznać (między innymi dlatego spreparowałem sobie tablice refrakcji w funkcji wysokości
obliczonej) dlatego pozostaje mi to zrobić metodą tradycyjną.

Zakładam, wiec na początek, że  wysokość hs wynosi 4 ° 5'
Dalej (za skryptem "Astronawigacja dla żeglarzy") postępuje jak
przy poprawianiu wysokości zmierzonej sekstantem, czyli :
odejmuje poprawkę na obniżenie widnokręgu 5.6' i otrzymuje hw
Następnie wchodzę do tabeli refrakcji i dla danego hw odczytuje wartość r=11.85'
Ponieważ zmierzyłem dolną krawędź Księżyca do odczytu dodaje R=15.6'
Dla hw przeliczam też wartość poprawki p=57.14' którą dodaje.
Przy okazji wspomnę, że zawsze zastanawiało mnie, co kryje się za poprawkami
w rocznikach astronomicznych podawanymi w tabeli  "Altitude Correction Tables"
w której dla danego H.P. należało odczytać dodatkowa poprawkę DP z kolumny L lub U
w zależności od tego która krawędź Księżyca została zmierzona.
Zakładam, że wszystko to mieści się już w cytowanym wzorze na paralaksę Wink

Z tego wszystkiego otrzymuje wysokość astronomiczną 5° 0.3'
Ma być równe 5° wiec... zmniejszam  hs i liczę dalej Smile
za nstepnym razem h=5 uzyskałem przy hs=4° 4.65'

i żeby było ciekawiej wynik poprawki p oraz r jest zupełnie
inny niż w poprzednich obliczeniach.
Odpowiedz
Przy Twoim zaangażowaniu w rozwiązanie tego zadania i podaniu niemal idealnego wyniku już dawno wygrałeś wirtualne BMW z roznegliżowaną laseczką na przednim siedzeniu wystawiającą wydepilowane nogi przez uchylony szyberdach...

Gdy podałeś wynik 4°04,9' podpowiedziałem, że brakuje 0,1'. Twoja następna odpowiedź poszła w kierunku 4°05,0', podczas gdy "liczyłem" na 4°04,8'.

Poprawka na obniżenie widnokręgu (dla a = 10 m):
k = -5,6' (-5,559')

Poprawka na refrakcję (z uwzględnieniem temperatury powietrza i ciśnienia atmosferycznego) (dla h[sub]w[/sub] = 3°59,2', t[sub]p[/sub] = +2°C, P = 999 hPa):
r = -12,0' (-11,989')

Poprawka na paralaksę geocentryczną (dla h[sub]w[/sub] = 3°59,2', HP = 57,35'):
p = +57,2' (+57,248')

Poprawka na kątowy promień (dla HP = 57,35'):
R = +15,6' (+15,622')

Zatem:

4°04,8' + (-5,6') + (-12,0') + (+57,2') + (+15,6') = 5°00,0'

Ja też zrobiłem to klasycznie (tzn. też dokonałem iteracji, którą sugerowałem Ci parę postów wyżej). W zasadzie iteracja w tym przypadku wygląda niemal jak metoda prób i błędów. Jest jednak klasyczną iteracją, ponieważ, jak zauważyłeś, za każdym razem poprawki wychodzą inne, gdyż zmienia się ta "nieszczęsna" h[sub]w[/sub].

W sprawie tej dodatkowej poprawki dla Księżyca w Morskim Roczniku Astronomicznym:
Promień kątowy Księżyca jest liczony wzorem:
R = 0,2724×HP
gdzie ten "dziwny" współczynnik, to stosunek średnic Księżyca i Ziemi.
Paralaksa horyzontalna (HP), to przecież także promień kątowy Ziemi widzianej z Księżyca (na zasadzie kątów wierzchołkowych opartych o horyzont astronomiczny), a więc rzecz zależna od odległości Ziemia-Księżyc (tak, jak i promień Księżyca). Skoro mamy HP (promień kątowy Ziemi) i znamy stosunek promieni (0,2724), to możemy obliczyć promień Księżyca, który okazuje się być wyłącznie funkcją HP. A ta główna poprawka w "Altitude Correction Tables" to obcięta większa część wartości będącej sumą poprawek na refrakcję średnią (t[sub]p[/sub] = +10°C i P = 1010 hPa), paralaksę, promień kątowy i augmentację tarczy Księżyca. Poprawka dodatkowa (ta w dolnej części tabeli), to modulowana paralaksą horyzontalną nadwyżka (pozostałość po tamtym obcięciu), na którą składają się fragment poprawki na paralaksę i fragment poprawki na kątowy promień.
Zwróć uwagę, że poprawki w dolnej części tabeli wydrukowane obok siebie osobno dla dolnej i górnej krawędzi różnią się o średnicę Księżyca + 30', które to 30' należy odejmować podczas poprawiania wysokości górnej krawędzi Księżyca. Gdyby nie to +30', to poprawka dla górnej krawędzi miałaby wartość minus dwudziestukilku minut kątowych.

Sybic, gratuluję zacięcia, cierpliwości, pomysłów i, niemal idealnego, rozwiązania zadania!
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Pozostaje zadać jeszcze pytanie, czy można to obliczyć bez iteracji, tj. wychodząc od wysokości astronomicznej?
Odpowiednią tabelę refrakcji już mam i teraz chciałbym sobie napisać odpowiedni programik, tak co by na następne zadanie był jak znalazł Smile
Odpowiedz
Krótka piłka: nie da się    Sad
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(25.05.07, 18:22)El_Capitano link napisał(a): Krótka piłka: nie da się    Sad

Wszystko jasne Smile
Dzięki za cierpliwość, wykład dużej wiedzy i pedagogiczne podejście.

Jednak jeszcze muszę trochę pomęczyć Wink

Pytanie jest takie - czy możliwe jest, aby różnica obserwowanej wysokości górnej i dolnej krawedzi Księżyca była większa od rzeczywistej średnicy?
Zauważyłem to szczególnie na wiekszych wysokościach...

Przykładowo  2007.5.26 godz. 17:00  UT    wsp. geograficzne  S=52° D=21°
Wysokość astronomiczna  h=29° 44.9'
Poznaną metodą liczę wysokość górnej i dolnej krawędzi biorąc pod uwagę średnią refrakcję.
Hg=29° 14.4'
Hd=28° 44.7' 
odejmuje Hg od Hd i otrzymuje wynik 29.72' a rzeczywista średnica tarczy wynosi 29.53' !
Nie wykluczam, że z tego gorąca coś pomieszałem, ale sprawdzałem wielokrotnie.
Odpowiedz
Odpiszę po weekendzie. "Wpadłem" w organizację stanowiska mojej Uczelni na niedzielnym Pikniku Naukowym no i biegam teraz z "pustymi taczkami"  >Sad
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości